Stołówka Columbine High School bezpośrednio po strzelaninie.

Masakra w Columbine. Zbrodnia, od której zaczęła się epoka szkolnych strzelanin w Ameryce

Strona główna » Historia najnowsza » Masakra w Columbine. Zbrodnia, od której zaczęła się epoka szkolnych strzelanin w Ameryce

20 kwietnia 1999 roku dwóch uczniów liceum w Columbine w stanie Colorado – 17-letni Dylan Klebold i 18-letni Eric Harris – przyszło do szkoły z plecakami i torbami wypchanymi prowizorycznymi bombami. Chcieli wysadzić placówkę w powietrze i zabić jak najwięcej osób.

Ładunki nie wybuchły, ale to nie powstrzymało Klebolda i Harrisa. Przystąpili do tego, co zamierzyli sobie jako plan „B”. Z użyciem strzelb i pistoletów samopowtarzalnych zamordowali 13 osób i ranili 24.


Reklama


Horror, który rozegrał się w Columbine w pierwszym momencie był zupełnie niezrozumiały zarówno dla ofiar, jak i interweniujących służb.

Jak wyjaśnia Dave Cullen na kartach książki Columbine. Masakra w amerykańskim liceum policjanci zwlekali z interwencją, przekonani, że sprawcy wzięli zakładników i postawią żądania. Nie mieściło im się w głowach, że jedynym celem Klebolda i Harrisa jest zadawanie śmierci.

Zdjęcie lotnicze Columbine High School z 2002 roku.
Zdjęcie lotnicze Columbine High School z 2002 roku.

Z kolei uczniowie, którzy jako pierwsi dostrzegli wyciągniętą broń, bez obaw przyjęli, że widocznie ktoś… postanowił zagrać w paintball.

Krajobraz przed Columbine

Reakcje dzisiaj mogą, a nawet muszą, dziwić. Tylko w 2021 roku w amerykańskich szkołach doszło do 202 incydentów z użyciem broni palnej, w których zginęło 49 osób. W ostatniej dekadzie strzelanin było ponad 900, a ofiar śmiertelnych sporo ponad 300. W dniu, gdy Klebold i Harris przystąpili do zbrodni kontekst wyglądał jednak zupełnie inaczej.


Reklama


Przed 1999 rokiem strzelaniny w szkołach zdarzały się w Ameryce względnie rzadko. Gdy nawet dochodziło do takich zbrodni, nie były szeroko komentowane, a liczba ofiar nigdy nie przekroczyła 10 osób. Nie wyobrażano sobie nawet, że coś takiego jak w Columbine może mieć miejsce.

„Jeszcze nie istniał Protokół Aktywnego Strzelca; jeszcze nikt nie wymyślił ćwiczeń »na lockdown« wtedy były nie do pomyślenia. Dlaczego mielibyśmy szkolić dzieci, jak chować się, gdy ktoś będzie do nich strzelał?” – komentuje z perspektywy czasu Dave Cullen.

Tekst powstał głównie w oparciu o książkę Dave’a Cullena pt. Columbine. Masakra w amerykańskim liceum (Wydawnictwo Poznańskie 2022).

Ponury punkt zwrotny

Dopiero po latach dostrzeżono, że masakra w Columbine była ponurym punktem zwrotnym w najnowszej historii Ameryki.

Świeżo uruchomione całodobowe stacje telewizyjne – CNN działające od lat 80., Fox News i MSNBC nadające od 1996 roku – nagłośniły temat zbrodni w stopniu, jaki wcześniej był zupełnie niewyobrażalny.

W pogoni za sensacją szukano wyjaśnień zbrodni, dorabiano mity o rzekomym prześladowaniu Klebolda i Harrisa przez kolegów oraz ich pragnieniu zemsty za poniesione krzywdy. Niemal wszystko, co media opowiadały i wypisywały na temat sprawców i ich motywów było fikcją. Powstał jednak upiornie wpływowy mit.


Reklama


Początek epoki szkolnych strzelanin

„Późniejsze dociekania ujawniły niepokojący trend” – komentuje autor książki Columbine. Masakra w amerykańskim liceum. – „W dziesięcioleciu po Columbine wielu masowych morderców naśladowało Erica Harrisa i Dylana Klebolda. Uznawano ich za wzory. Dzisiaj robi to większość”.

Dane statystyczne ukazują czytelny obraz. Właśnie od masakry w Columbine zaczęła się epoka masowych szkolnych strzelanin. Krwawe zjawisko o niewyobrażalnej skali, unikalne dla Stanów Zjednoczonych.

Stołówka Columbine High School bezpośrednio po strzelaninie.
Stołówka Columbine High School bezpośrednio po strzelaninie.

Jak szacuje „The Washington Post” w ostatnich dwóch dekadach aż 311 000 amerykańskich uczniów zetknęło się z użyciem broni w szkole, było zmuszonych ukrywać się przed strzelcami lub w pośpiechu opuszczać klasy na wieść o tym, że ktoś wkroczył do placówki z karabinem.

Za punkt początkowy wyliczeń przyjęto rzecz jasna 20 kwietnia 1999 roku.

Bibliografia

Punkt zwrotny w najnowszej historii Ameryki

Autor
Grzegorz Kantecki

Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.