Makiety Auschwitz według projektu Hansa Stosberga

Miasto Auschwitz w III Rzeszy. Co Niemcy chcieli zbudować w cieniu największej fabryki śmierci?

Strona główna » II wojna światowa » Miasto Auschwitz w III Rzeszy. Co Niemcy chcieli zbudować w cieniu największej fabryki śmierci?

Auschwitz miało zapewniać „wszelkie możliwe wygody”. Przedszkola, stadiony, „przyjazne dzieciom mieszkania”. W cieniu największej fabryki śmierci Niemcy budowali idealne aryjskie miasto.

Polski, przedwojenny Oświęcim przestał istnieć wiosną 1941 roku. Właśnie wtedy Niemcy zakończyli proces deportacji mieszkańców, w efekcie którego w miasteczku pozostało 7600 osób – ledwie połowa przedwojennej populacji.

Z tej liczby 90% stanowili Polacy, tyle że nie stanowili oni już obywateli, a tylko wyrobników, mających pracować dla dobra Rzeszy. Na miejscu Oświęcimia pojawiło się Auschwitz.


Reklama


Wielki nazistowski eksperyment

Za pełnoprawnych mieszkańców Auschwitz mogli się uważać wyłącznie Niemcy i volksdeutsche. Tych drugich było początkowo tylko 820. Miasteczko, do niedawna nazywane „Oświęcimską Jerozolimą”, zostało wytypowane przez władze nazistowskie na miejsce wielkiego eksperymentu.

Przy okazji budowy fabryki syntetycznej gumy przez koncern IG Farben, samo Auschwitz miało zostać gruntownie zniemczone i stać się przykładem wzorcowej transformacji – z polskiego, „zacofanego” zaścianka w świetnie prosperujący, prawdziwie aryjski ośrodek przemysłu! Czy wręcz: w idealne miasto nazistowskie.

Plan przebudowy stacji kolejowej w Auschwitz. Miała się ona znaleźć w bezpośrednim sąsiedztwie fabryki IG Farben. Przewidywano też wystawienie hotelu.
Wczesny plan przebudowy Auschwitz. Mapa z 1941 roku.

Mieszkania dla ludu… aryjskiego

Początkowo chodziło przede wszystkim o zapewnienie komfortu sprowadzanym z innych regionów niemieckim robotnikom i inżynierom. Jak opisuje Sybille Steinbacher w książce Auschwitz. Obóz i miasto, nowi pracownicy fabryki gumy mieli znaleźć w Auschwitz:

Wszelkie możliwe wygody, przestronne, dobrze wyposażone pod względem jakości i przyjazne dzieciom mieszkania, a także miejsca do wszechstronnego uprawiania sportu i rekreacji.

W tym celu zamierzano całkowicie przetworzyć tkankę miejską. Nowe władze zaplanowały budowę 1600 „mieszkań ludowych” o powierzchni od 40 do 60 metrów kwadratowych, a także szeregu domków jednorodzinnych z garażami i ogródkami.

Wszystkie nieruchomości miały dysponować centralnym ogrzewaniem, bieżącą wodą, zaworem gazu, pralnią itd. itp. Część spośród tych idealnych mieszkań dla niemieckich rodzin rzeczywiście wybudowano i dzisiaj stanowią one fragment oświęcimskiego Osiedla Chemików.

Plan przebudowy rynku w Oświęcimiu i fragment makiety „aryjskiego” miasta.
Projektowana zabudowa rynku Auschwitz i fragment makiety miasta.

Na osobiste życzenie Himmlera

Plany pączkowały jednak w tempie, za którym żadne budowy nie mogłyby nadążyć! Głównym projektantem nowego Auschwitz został Hans Stosberg – wpływowy wrocławski architekt, wyznaczony bezpośrednio przez Heinricha Himmlera. Szef niesławnego SS nie tylko szczerze wierzył w wizję budowy miasta w sąsiedztwie miejsca ludobójstwa, ale też… sam chciał zamieszkać w Auschwitz. Zachowały się projekty jego domu, a nawet pojedynczych mebli, które zamierzano do niego zamówić.

Mając poparcie tak potężnego i megalomańskiego patrona, Hans Stosberg sam też szybko dał się ponieść manii wielkości. O ile początkowo chodziło o budowę osiedla wygodnych mieszkań, o tyle już po paru miesiącach plany zaczęły mówić o wzniesieniu dwóch zupełnie nowych dzielnic i kilku „osiedli satelitarnych”.

Stosberg zamierzał wyburzyć kościół farny, poprowadzić przez środek miasta szeroką ulicę, a także postawić: Dwanaście szkół, sześć przedszkoli, 20 placów zabaw oraz kilka stadionów z basenami pływackimi i boiskami sportowymi. Poza tym w miejscu dotąd zajmowanym przez cmentarz żydowski miał się znaleźć dom partii wraz z hotelem, kinem i restauracją.


Reklama


Kuriozalny rozmach

Z każdym kolejnym miesiącem skala zamierzeń rosła. W czerwcu 1941 roku Stosberg przewidywał, że ostatecznie Auschwitz będzie miało 30 000 mieszkańców (czyli ponad dwa razy więcej niż przed wojną). Już po paru miesiącach było to 40 tysięcy, następnie 60 tysięcy, a w końcu – w projekcie ze stycznia 1943 roku – nawet 80 tysięcy mieszkańców!

Na szczęście całe to idealne aryjskie miasto na gruzach polskiej miejscowości nie zdążyło powstać. Absurdalne plany jego budowy mówią przede wszystkim o jednym: że Niemcom sąsiedztwo największej fabryki śmierci w dziejach zupełnie nie przeszkadzało. I wcale nie zamierzali się wstydzić Auschwitz.

Ten polski więzień miał dziesiątki okazji, by zabić komendanta obozu w Auschwitz. Dlaczego nie podciął mu gardła?

Bibliografia

  • Sybille Steinbacher, Auschwitz. Obóz i miasto, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2012.
Autor
Kamil Janicki
3 komentarze

 

Dołącz do dyskusji

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka to Życie w chłopskiej chacie (2024). Strona autora: KamilJanicki.pl.

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.