Pierwsze egipskie piramidy. Minęło 100 lat zanim wymyślono jak należy je prawidłowo budować

Strona główna » Starożytność » Pierwsze egipskie piramidy. Minęło 100 lat zanim wymyślono jak należy je prawidłowo budować

Piramidy były olbrzymimi budowlami, które każdy mógł zobaczyć. Stanowiły budzące podziw świadectwa siły króla, a zarazem były wyrazem mocy boga słońca. Musiało jednak minąć sto lat, zanim budowniczowie zatrudniani przez faraonów wymyślili, jak prawidłowo je budować. Pierwsze próby przyniosły… intrygujące rezultaty.

Piramida schodkowa Dżesera

Najstarszą piramidą była piramida schodkowa Dżesera (2668–2649 p.n.e.) w Saqqarze, stanowiąca rozwinięcie tradycyjnej mastaby, grobowca w kształcie ławy.


Reklama


Początkowo była ona zwyczajną mastabą, z wykopaną 28 metrów pod ziemią komorą grobową, do której prowadził szyb o powierzchni 7 metrów kwadratowych.

Była to część złożonego systemu podziemnych galerii i magazynów, po którego ukończeniu na górze dobudowano mastabę o wymiarach 63 na 8 metrów.

Piramida schodkowa Dżesera
Piramida schodkowa Dżesera (fot. Charles J. Sharp, lic. CC-BY-SA 3,0).

Na wschód od niej znajdowało się 11 kolejnych szybów grobowych, każdy głęboki na 38 metrów i zakończony dużą komorą grobową przeznaczoną dla członków rodziny Dżesera. Pierwotną mastabę powiększono następnie, by przykryć te dodatkowe szyby grobowe.

Od tego momentu Dżeser postanowił dalej rozbudowywać mastabę, dodając kolejne mastaby na szczycie poprzednich. Sześć kondygnacji utworzyło pierwszą piramidę schodkową.


Reklama


Piramida Seneferu w Meidum

Przez całe następne stulecie kolejni królowie kontynuowali rozwijanie konstrukcji piramidowej, próbując zbudować prawdziwą piramidę.

Pierwsza próba wzniesienia piramidy właściwej została podjęta przez Seneferu, pierwszego władcę IV dynastii (2613–2689 p.n.e.) w Meidum. Wzniósł on siedmiostopniową piramidę, a następnie zaczął obudowywać stopnie, by stworzyć piramidę właściwą.

Piramida Seneferu w Meidum
Piramida Seneferu w Meidum (fot. Kurohito, lic. CC-BY-SA 3,0).

Trzech ostatnich stopni nigdy nie zabudowano, dlatego budowla ma dziś tak niezwykły wygląd.

Piramida Łamana i Piramida Czerwona

Seneferu nie poddawał się jednak łatwo. Przeniósł budowę do Dahszur, gdzie podjęto dwie kolejne próby zbudowania piramidy właściwej.


Reklama


Jedna z nich zwana jest Piramidą Łamaną czy też „Południową Lśniącą Piramidą”, druga zaś: Piramidą Czerwoną czy też Północną, znaną też jako „Lśniąca Piramida”.

Czerwona Piramida okazała się sukcesem, a pod względem rozmiaru przewyższa ją tylko późniejsza piramida Chufu w Gizie.

Piramida Łamana
Piramida Łamana (fot. lienyuan lee, lic. CC-BY 3,0).
Piramida Czerwona
Piramida Czerwona (fot. jokertrekker, lic. CC-BY-SA 3,0).

Wielka Piramida

Czerwona Piramida to prototyp piramidy idealnej, a Chufu wykorzystał wypracowane wówczas techniki do wzniesienia swojego monumentu w Gizie.

Skoro Seneferu poświęcił się głównie udoskonaleniu techniki, to jedyne, co pozostało, to zbudowanie większej piramidy. Piramida Chufu, czyli Wielka Piramida, [wzniesiona około 2560 roku p.n.e.], jest największą piramidą w Egipcie i wznosi się na 146 metrów w górę.

Źródło

Powyższy tekst stanowi fragment książki Charlotte Booth pt. Jak przeżyć w starożytnym Egipcie. Ukazała się ona nakładem Wydawnictwa Poznańskiego w 2022 roku.

Tytuł, lead oraz śródtytuły pochodzą od redakcji. Tekst został poddany podstawowej obróbce korektorskiej.

Fascynujący przewodnik po państwie faraonów

Autor
Charlotte Booth

Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.