Wołodymyr Zełenski. Fragment plakatu promującego serial Sługa narodu

Początek kariery Wołodymyra Zełenskiego. Jak zdobył sławę i stał się gwiazdą?

Strona główna » Historia najnowsza » Początek kariery Wołodymyra Zełenskiego. Jak zdobył sławę i stał się gwiazdą?

Kariera Zełenskiego w show-biznesie rozpoczęła się nie od głośnego serialu Sługa narodu, ale od Klubu Wesołych i Pomysłowych. W środowisku tego teleturnieju, popularnego najpierw w ZSRR, a następnie i w przestrzeni postsowieckiej i prezentującego humorystyczne zmagania grup kabaretowych w różnych konkurencjach, wyrósł przyszły prezydent Ukrainy.

W 1994 r. dwa zespoły – Państwowego Instytutu Medycznego w Zaporożu oraz Rozrabiaki z Krzywego Rogu – połączyły siły i stworzyły kolektyw Zaporoże – Krzywy Róg – Tranzyt, aby uczestniczyć w wyższej lidze moskiewskiego Klubu Wesołych i Pomysłowych (KWN).


Reklama


Zaproszony do niego został również Wołodymyr Zełenski, najpierw jako choreograf, a potem jako aktor.

W tym zespole Zełenski zaprzyjaźni się z braćmi Szefir: Sierhijem i Borysem. Razem podbiją Moskwę i show-biznes, stworzą w Ukrainie swoje przedsiębiorstwo, a po zwycięstwie w wyborach 2019 r. bracia staną się niezastąpionymi pomocnikami prezydenta.

To w tym zespole w 1997 r., na scenie w Soczi, podczas festiwalu „KiWiN”, Zełenski zadebiutuje jako aktor, prezentując przed publicznością humorystyczną etiudę.

Klub Wesołych i Pomysłowych. Kadr z programu.
Klub Wesołych i Pomysłowych. Kadr z programu.

To w tym zespole Zełenski spotka przyszłego pomysłodawcę Studia „Kwartał 95” oraz scenarzystę seriali Swaty i Sługa narodu, Andrija Jakowlewa, który, tak jak bracia Szefir, stanie się jego biznesowym wspólnikiem.

To z tym zespołem przyszły prezydent Ukrainy jedyny raz w życiu zostanie mistrzem w wyższej lidze KWN. Co prawda ex aequo z Ormianami – ale jednak.


Reklama


Tak naprawdę finał KWN, który odbędzie się 26 grudnia 1997 r. i w którym zmierzą się zespoły Zaporoże – Krzywy Róg – Tranzyt oraz Nowi Ormianie, naznaczy los nie tylko Zełenskiego, ale stanie się impulsem do stworzenia „Kwartału 95” – [firmy telewizyjnej, stanowiącej zaplecze jego dalszej kariery, aktorskiej, a wreszcie i politycznej].

Cały przebieg gry, a przede wszystkim ostateczne głosowanie w celu wyłonienia zwycięzców było walką na śmierć i życie. Finał był zaiste epicki. Konfrontacja pod dachem moskiewskiego Pałacu Młodzieży to był prawdziwy bój. Przewaga zespołu Zaporoże – Krzywy Róg – Tranzyt była oczywista, ale rozgrywka zakończyła się remisem i rozczarowaniem. (…)

Tekst stanowi fragment książki Serhija Rudenko pt. Zełenski. Poza scenariuszem (Wydawnictwo Poznańskie 2022).
[Prowadzący nikomu nie wręczył nagrody, a zespoły zaprosił na przyszły rok na rewanż]. Sala skomentowała tę decyzję wyraźnym niezadowoleniem. Niepocieszeni byli również członkowie obu drużyn.

Zapowiedziany rewanż się nie odbył. Zamiast tego do Soczi na Festiwal Masljakowa „KiWiN” przyjechała już nowa drużyna – Drużyna KWN z Krzywego Rogu, w której grali byli aktorzy Tranzytu – Zełenski, Manżosow, Krapow i Krawec.


Reklama


Drużyna spodobała się [prowadzącemu] Masljakowi i wystąpiła na koncercie galowym festiwalu. Wiele lat później, kiedy Zełenski zostanie już prezydentem, Masljakow powie, że widział w Wołodymyrze nie tylko utalentowanego aktora, ale i organizatora, który potrafił zjednoczyć wokół siebie wspólnotę miłośników KWN. Można dodać, że w jednym z numerów Drużyny KWN z Krzywego Rogu pokazanych w Soczi rolę prezydenta zagrał Jurij Krapow, a nie Wołodymyr Zełenski.

Krapow starał się coś powiedzieć, lecz nikt nie był w stanie zrozumieć, co dokładnie. To, co widzowie zobaczyli na scenie, Zełenski skomentował wówczas następująco: „Zobaczyliście noworoczne «obłędzie» prezydenta”.

Wołodymyrowi najpewniej nigdy się nie śniło, iż zostanie kiedyś prezydentem i wygłosi swoje własne noworoczne orędzie do Ukraińców. W 1998 r. w Soczi pragnął tylko jednego – grać w wyższej lidze KWN z nową drużyną, która po festiwalu „KiWiN” została nazwana „Kwartał 95” – od jednej z dzielnic Krzywego Rogu.

Minie kilka lat i drużyna Wołodymyra Zełenskiego stanie się jedną z najbardziej wyrazistych drużyn w kompanii Aleksandra Masljakowa. (…) Zespół dwukrotnie otrzymał nagrodę na festiwalu „Krzyczący KiWiN”.

Wołodymyr Zełenski. Fragment plakatu promującego serial Sługa narodu
Wołodymyr Zełenski jako aktor. Fragment plakatu promującego serial Sługa narodu.

Drużyna trzykrotnie dotarła do finału ligi ukraińskiej, lecz dopiero w 2001 r. uśmiechnął się do nich los i zdobyli mistrzostwo. (…)

Zełenski wspomina, że pod koniec lat dziewięćdziesiątych „Kwartał 95” był chyba jedynym ukraińskim zespołem w KWN. Tylko po części zresztą można nazwać go ukraińskim, wszystkie żarty bowiem odnosiły się do Rosji: dominowały parodie Putina i piosenkarza Kirkorowa, żarty z oligarchy Czubajsa i rosyjskiej reprezentacji piłkarskiej.


Reklama


Krótko mówiąc, cały materiał przeznaczony był dla Rosjan i Ukraińców, których lwia część oglądała rosyjską telewizję.

W 2003 r. Zełenski i jego drużyna postanowili opuścić KWN. „Kwartał 95” chciał kręcić własne programy telewizyjne i rozrywkowe. [Te, które wywindują sławę przyszłego prezydenta na niespotykane poziomy].

Źródło

Powyższy tekst stanowi fragment książki Serhija Rudenko pt. Zełenski. Poza scenariuszem. Ukazała się ona nakładem Wydawnictwa Poznańskiego w 2022 roku.

Tytuł, lead oraz śródtytuły pochodzą od redakcji. Tekst został poddany podstawowej obróbce korektorskiej.

Autor
Serhij Rudenko

Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka toŚredniowiecze w liczbach (2024).

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.