Leszek Biały. Pocztówka z początku XX wieku.

Polskich książąt z dynastii Piastów słusznie nazwano „malowanymi jajami”. Statystyka była nieubłagana

Strona główna » Średniowiecze » Polskich książąt z dynastii Piastów słusznie nazwano „malowanymi jajami”. Statystyka była nieubłagana

Na przełomie XII i XIII stulecia, po całych dekadach zażartych sporów pomiędzy członkami rozrodzonej dynastii Piastów, postanowienia sławnego testamentu Krzywoustego zostały ostatecznie obalone. Średniowieczna Polska weszła w okres pełnego rozbicia dzielnicowego. Ale walka o symboliczną stolicę w Krakowie tylko wówczas przybrała na sile. Rozkręcała się najprawdziwsza karuzela pretendentów do jednego upragnionego tronu. Monarsza statystyka z tego okresu prezentuje się wprost nieprawdopodobnie.

Mieszko III Stary, usunięty podstępem z Krakowa w 1191 roku, nie zaprzestał walki o senioralny (już tylko z nazwy) tron. Powracał na Wawel w roku 1198, potem zaś w 1201, niedługo przed śmiercią. Rządził na wzgórzu łącznie cztery razy. Nie on był jednak rekordzistą, ale jego bratanek.


Reklama


Leszek Biały zostawał księciem Krakowa pięciokrotnie. Podobne roszady stały się w wieku XIII niemalże standardem. Rzeczą zwyczajną były w tych burzliwych czasach też podstępy, przekupstwa, polityczne manipulacje i skrytobójcze zamachy. Żadne narzędzie nie uchodziło za zbyt radykalne, kiedy stawką był gród Kraka.

Dwadzieścia pięć zmian na tronie

Pewien anonimowy średniowieczny czytelnik kroniki Wincentego Kadłubka nagryzmolił na marginesie jednego z jej egzemplarzy: „Polacy bawili się z panami swymi, jak z malowanymi jajkami”.

Mieszko III Stary. Grafika XIX-wieczna.

Był to komentarz do rywalizacji Kazimierza Sprawiedliwego i Mieszka III Starego, o której opowiadałem szerzej już innym tekście. Ale słowa równie dobrze można odnieść także do tego, co działo się później.

W przeciągu stulecia, jakie nastąpiło po otruciu Sprawiedliwego księcia w 1194 roku, Wawel przechodził z rąk do rąk około 25 razy – często z woli bądź kaprysu ludności i okolicznego rycerstwa.


Reklama


Zmiany sytuacji bywały tak szybkie, a ślad po nich w źródłach pisanych skąpy, że nie w każdym wypadku da się stwierdzić z całą pewnością, że doszło do zajęcia grodu.

Nie zmienia to jednak faktu, że Wawel stał się istną karuzelą książąt, z której ciągle spadali kolejni monarchowie. Jedni otrzepywali się i próbowali raz jeszcze zająć utracone miejsce. Innym nie dawano takiej szansy.

Leszek Biały. Pocztówka z początku XX wieku.
Leszek Biały. Pocztówka z początku XX wieku.

Konsekwencje brutalnej walki o Kraków i Wawel

Statystycznie książę, który opanował Kraków, mógł oczekiwać, że utrzyma się w nim cztery lata. Trudno zatem dziwić się zastojowi, jaki zapanował na stołecznym wzgórzu.

„Okres rozbicia dzielnicowego nie sprzyjał większym akcjom budowlanym” – przyznaje profesor Zbigniew Pianowski. Wzniesienie jakiejkolwiek kamiennej konstrukcji mogło zająć kilka wiosen. Budowy okazałych kościołów często rozciągały się nawet na dekady. W XIII wieku gospodarze Wawelu nie byli jednak w stanie spoglądać tak daleko w przyszłość.


Reklama


Najbardziej okazała część wzgórza – tak zwana kuria książęca – jak gdyby zatrzymała się w czasie. Około 1250 roku wyglądała bardzo podobnie, co 150 lat wcześniej. Władcy nadal mieszkali w pałacu na dwunastu słupach w czasów Kazimierza Odnowiciela.

Zapewne to tam, w auli zbudowanej na rozkaz pradziadka i imiennika, umarł rażony trucizną Kazimierz Sprawiedliwy. Tam też może planowano zgładzić Leszka Białego. Ostatecznie natomiast zabójcy złożyli mu wizytę, gdy zażywał kąpieli w łaźni podczas zjazdu książąt zwołanego do Gąsawy.

****

Powyższy tekst powstał w oparciu o moją książkę pt. Wawel. Biografia. To pierwsza kompletna opowieść o historii najważniejszego miejsca w dziejach Polski: o życiu władców, ich apartamentach, zwyczajach, o setkach innych lokatorów Wawelu i o fascynujących zdarzeniach, które rozgrywały się na smoczej skale przez ponad tysiąc minionych lat.

WIDEO: Jedyny taki gród słowiański

Autor
Kamil Janicki

Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka toŚredniowiecze w liczbach (2024).

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.