Przemowy niezapomniane. Słowa, które zmieniły historię

Strona główna » Materiał partnera » Przemowy niezapomniane. Słowa, które zmieniły historię

Nowa książka Shauna Ushera, autora bestsellerowych Listów niezapomnianych. Po dwóch tomach niezwykłej korespondencji przyszedł czas na najpiękniejsze mowy wszech czasów.

Rok 1912. Theodore Roosevelt podróżuje po Ameryce i wygłasza przemówienia w ramach kampanii wyborczej na prezydenta USA. Około dwudziestej wieczorem, gdy zwraca się do mieszkańców Milwaukee, John Schrank celuje do niego z rewolweru i pociąga za spust.


Reklama


Kula spowalnia przez gruby płaszcz i manuskrypt przemówienia tkwiącego w wewnętrznej kieszeni niedoszłego prezydenta. Mimo to Roosevelt odmawia natychmiastowej pomocy i przemawia z kulą tkwiącą w piersi do zebranego tłumu.

Rok 1983. Stosunki między ZSRR a Europą Zachodnią są tak napięte, że władze Wielkiej Brytanii przygotowują przemówienie, które królowa Elżbieta II miałaby wygłosić w wypadku wybuchu III wojny światowej.

Trzy lata przed poślubieniem księcia Harry’ego Meghan Markle w Nowym Jorku wygłasza mowę z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. Mówi w niej: „Nie wystarczy po prostu mówić o równości. Trzeba w nią wierzyć. I nie wystarczy po prostu w nią wierzyć, trzeba nad nią pracować. A więc pracujmy nad nią. Razem. Zaczynając już teraz”.

Książka Shauna Ushera pt. Przemowy niezapomniane. Słowa, które zmieniły bieg historii ukazała się właśnie nakładem wydawnictwa SQN.

Nick Cave, Malala Yousafzai, Tilda Swinton, Sokrates, Albert Einstein, Wisława Szymborska, Virginia Woolf i wielu, wielu innych. Znajdą tu Państwo przemowy poetów, pisarzy, muzyków, polityków, działaczy społecznych i naukowców, którzy w obliczu wielkich wydarzeń, problemów, konfliktów i podziałów nie bali się wstać i zabrać głos.

Ale książka Shauna Ushera to przede wszystkim wspaniałe świadectwo minionych czasów oraz wyjątkowa publikacja, która pokazuje problemy dzisiejszego świata. To także możliwość przeczytania słów, które nigdy nie zostały wygłoszone, jak na przykład

77 przemówień, które zmieniły historię

Dołącz do dyskusji

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka toŚredniowiecze w liczbach (2024).

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.