Święta po polsku. Tradycje i skandale

Strona główna » Materiał partnera » Święta po polsku. Tradycje i skandale

Skąd wzięła się tradycja śledziowych libacji przed Bożym Narodzeniem? W jakiej postnej potrawie gustował król Zygmunt Stary? I dlaczego lajkonikowi zakazano uczestnictwa w pochodzie w na Boże Ciało? Polskie świąteczne tradycje kryją w sobie wiele tajemnic – czas je ujawnić.

Sławomir Koper, autor książki Święta po polsku. Tradycje i skandale, opowiada:

To najbardziej nietypowa z moich książek. Zawsze chciałem przedstawić historię polskich świąt zupełnie inaczej niż to dotychczas robili historycy czy antropologowie kultury. Oddaję do Państwa rąk tom opowiadający o całym roku polskich świąt – od  Pasterki do Pasterki.

Nikt wcześniej nie opisał wydarzeń historycznych, jakie miały miejsce podczas naszych świąt, a nie zawsze były to wydarzenia chlubne.  Uznałem, że warto się tymi odkryciami podzielić z Czytelnikami. Zebrany zestaw faktów może czasem szokować – wiem, bo sam byłem mocno zaskoczony kompletując materiał do książki.

Niezwykłą historię polskich świąt poznacie, sięgając po książkę Sławomira Kopra Święta po polsku. Tradycje i skandale, wydaną nakładem Wydawnictwa Fronda (2019).

Kto bowiem pamięta, że choinka, tak bardzo Polski symbol świąt Bożego Narodzenia ma luterański rodowód? Albo, że karp na każdym stole, dzisiejszy symbol wieczerzy wigilijnej był pomysłem PRL-owskiego aparatczyka?

Zebrałem też opis wydarzeń historycznych, które rozegrały się w święta, a którymi choć nie do końca chcielibyśmy się szczycić, to jednak z naszej historii trudno je wymazać.  

Nasze piękne, kolorowe, spokojne  i rodzinne święta dla niektórych stały się dekoracjami  wielkich zbrodni. Zbrodni, które rozegrały się ”wśród nocnej ciszy…”.

Poznaj niezwykłą historię polskich świąt, opowiedzianą przez bestsellerowego autora.

Nowa książka Sławomira Kopra

Ilustracja tytułowa: Święto Bożego Narodzenia w Szwadronie Przybocznym Prezydenta RP (fot. Narcyz Witczak-Witaczyński/domena publiczna).

1 komentarz

 

Dołącz do dyskusji

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.