Tak wyglądały krakowskie mury i baszty zanim je zburzono. Piękne rysunki sprzed dwóch stuleci

Strona główna » XIX wiek » Tak wyglądały krakowskie mury i baszty zanim je zburzono. Piękne rysunki sprzed dwóch stuleci

W okresie świetności podwójne krakowskie mury obronne miały około 3,4 kilometra długości oraz 47 baszt. Z upływem wieków utraciły one jednak swoje znaczenie i zaczęły popadać w ruinę. Wreszcie zostały niemal w całości rozebrane. Dzięki naszej galerii zobaczycie, jak wyglądały zanim to nastąpiło.

Obecnie krakowianie i turyści mogą podziwiać jedynie skrawek średniowiecznych umocnień dawnej polskiej stolicy. Do naszych czasów w pierwotnej formie zachowały się Barbakan, Brama Floriańska oraz trzy przylegające do niej wieże: Ciesielska, Stolarska i Pasamoników.


Reklama


Reszta, wtedy już mocno zapuszczonych, murów miejskich została rozebrana na początku XIX wieku. Dzisiaj o położeniu dawnych baszt świadczą tylko pamiątkowe tablice rozsiane po Plantach. O tym jak wyglądały możemy się przekonać między innymi dzięki ponad dwudziestu pięknym rysunkom Kajetana Wincentego Kielisińskiego.

Chociaż sam Kielisiński przybył do Krakowa już po tym, jak obwarowania zostały zniszczone, to wzorował się na akwarelach architekta Jerzego Głogowskiego, który namalował je w pierwszej dekadzie XIX wieku. Oto jak wtedy prezentowały się krakowskie umocnienia.

Barbakan

Brama Floriańska

Baszta Prochowa


Reklama


Baszta Barchanników

Brama Nowa i Baszta Kowali

Baszta Bednarzy

Pierwszy Rondel za kościołem św. Piotra i Pawła


Reklama


Drugi Rondel za kościołem św. Marcina

Brama Grodzka

Baszta Iglarzy

Baszta Malarzy

Brama Wiślna


Reklama


Baszta Blacharzy

Baszta Rusznikarzy

Baszta Nożowników. W tle kościół św. Anny

Baszta Garncarzy

Baszta Paśników


Reklama


Baszta Introligatorów

Baszta Łaziebników oraz Baszta Ceklarzy

Baszta Katowska

Baszta Ciesielska


Reklama


Baszta Stolarzy

Na zakończenie Brama Skawińska na Kazimierzu

Przeczytaj również o tym jak wyglądał Kraków w XV wieku? Niemiecki kronikarz był zachwycony polską stolicą

Autor
Rafał Kuzak
1 komentarz

 

Dołącz do dyskusji

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka to Życie w chłopskiej chacie (2024). Strona autora: KamilJanicki.pl.

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.