Uwięzieni a niepokonani. Nie ma takich więzień, z których Polacy nie potrafiliby uciec

Strona główna » Materiał partnera » Uwięzieni a niepokonani. Nie ma takich więzień, z których Polacy nie potrafiliby uciec

Morskie głębiny czy podniebne przestworza. Carskie twierdze, hitlerowskie kazamaty, czy KL Auschwitz.  Nie ma takich więzień, z których Polacy nie potrafiliby uciec.

Józef Piłsudski i jego brawurowa ucieczka z carskiej twierdzy. Bojownik PPS symuluje chorobę psychiczną i z pomocą spiskowców ucieka przed przygotowywanym procesem pokazowym. Kwiecień-sierpień 1901 r.

Bez map i bez uzbrojenia, tropiony na Bałtyku dniem i nocą – przez Kriegsmarine i flotę sowiecką. Ucieczka polskiego okrętu podwodnego „Orzeł”, z internowania w Tallinie. 17 września – 14 października 1939 r.


Reklama


Edward Rydz-Śmigły wymyka się z internowania w Rumunii  i przez trzy granice, dociera do Warszawy. 18 września 1939 – 27 października 1941 r.

Trzy konspiratorki uciekają nocą z hitlerowskiego więzienia na Pawiaku. Jak zniknąć Niemcom sprzed nosa w samym centrum Warszawy? Bronisława Ewa Dreżepolska, Teofila Ull i Zofia Przybytkowska. 16 stycznia 1942 r.

Książka Andrzeja Fedorowicza Słynne ucieczki Polaków 2 już dostępna (Wydawnictwo Fronda 2020).

Kochankowie z Auschwitz, w filmowych okolicznościach, opuszczają chyłkiem największy obóz śmierci okupowanej Europy. Czy obozowa miłość wytrzyma próbę? Jerzy Bielecki i Cyla Cybulska. 21-31 lipca 1944 r.

MIGiem do wolności – przez żelazną kurtynę. Ucieczki polskich pilotów  za sterami odrzutowych maszyn bojowych. Pilot Franciszek Jarecki. 5 marca 1953 r.


Reklama


Superszpieg i jego rodzina znikają z Warszawy.  Do dziś nie wiadomo w jaki sposób płk Ryszard Kukliński wymknął się depczącym mu po piętach służbom polskim i sowieckim. 7-11 listopada 1981 r. 

Polecamy

2 komentarze

 

Dołącz do dyskusji

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.