„W wagonach już były trupy”. Zatrważające wspomnienia z wywózki do obozu koncentracyjnego Ravensbrück

Strona główna » II wojna światowa » „W wagonach już były trupy”. Zatrważające wspomnienia z wywózki do obozu koncentracyjnego Ravensbrück

Po latach wciąż pamiętała okropny ścisk i przejmujący smród. Podróż nie była długa, ale nie każdy zdołał ją przetrwać. Nawet paczka od Czerwonego Krzyża zdała się na niewiele. Brakowało w niej najważniejszej rzeczy.

Francine R. była działaczką francuskiego ruchu oporu. Aresztowano ją w roku 1944, po tym jak wpadli jej koledzy i na nieludzkich torturach wydali resztę siatki.


Reklama


„Niemcy wkładali ich palce do maszynki do mielenia, potem kręcili i kręcili i miażdżyli im te palce. W końcu podczas tortur wszystko powiedzieli” – wspominała. Nie miała do nich żadnych pretensji.

Inny rodzaj wspomnień

Po aresztowaniu i brutalnych przesłuchaniach Francine R. trafiła do więzienia w Paryżu. Stamtąd natomiast: do pociągu zmierzającego w stronę niesławnego obozu koncentracyjnego dla kobiet w Ravensbrück.

Na starość Francine opowiedziała swoją historię dalekiemu krewnemu – Borisowi Golzio. Ten postanowił przedstawić ją w unikalny sposób. W formie komiksu zawierającego jej dokładne słowa i detale, które mu przekazała. Tak powstały Kroniki Francine R., które właśnie wydane w Polsce:

Kliknij i kup z rabatem na empik.com

To autentyczne wspomnienia, dokument historyczny. A jednak: rzecz jedyna w swoim rodzaju. Poniżej fragmenty tej publikacji, które zgodził się nam udostępnić jej wydawca.

Droga do piekła

„To była dobra paczka” – opowiada dalej aresztowana działaczka podziemia na kartach Kronik Francine R.„Tylko że nie było w niej tego, co chciałyśmy! My po prostu pragnęłyśmy się czegoś napić…”

Po dotarciu do celu Francine otrzymała numer obozowy 38 987. Jej dalszą historię poznacie w komiksie wydanym przez oficynę Marginesy, który możecie kupić z rabatem na empik.com.


Reklama


Polecamy

Tekst przed i po komiksie pochodzi od redakcji. Fragment nie stanowi ciągłej części książki – został nieznacznie skrócony. Pełną wersję znajdziecie w Kronikach Francine R.

Autor
Boris Golzio
1 komentarz

 

Dołącz do dyskusji

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka toŚredniowiecze w liczbach (2024).

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.