Za króla Sasa. Niemcy na polskim tronie

Strona główna » Materiał partnera » Za króla Sasa. Niemcy na polskim tronie

19 czerwca trafi do sprzedaży najnowszy Pomocnik Historyczny POLITYKI z serii Biografie: Za króla Sasa, czyli Niemcy na polskim tronie.

Czasy saskie mają zwykle czarny PR, kojarzą się z rozpiciem i obżarstwem, zdegenerowaniem i korupcją elit, polityczną zależnością od obcych potęg.


Reklama


W roli złych występują tu August II i August III z dynastii Wettynów, elektorzy Saksonii Przyjęło się, że Wettynowie, najdłużej panujący ród Europy, nie sprawdzili się w jako elekcyjni królowie Rzeczpospolitej i nie uratowali państwa polsko-litewskiego.

Czy rzeczywiście tak było? Najnowsze badania historyczne dostrzegają mocne strony unii personalnej Saksonii, Polski i Litwy. Otwarto pierwszą bibliotekę publiczną, założono Collegium Nobilium, szkołę, która wykształciła przyszłych reformatorów państwa. Polskie oświecenie ma swoje korzenie właśnie w epoce saskiej.

Zamów nowy Pomocnik Historyczny „Polityki”.
Zamów nowy Pomocnik Historyczny „Polityki”.

Pomocnik skupia się nad tym, jak Sasi wpłynęli na losy Rzeczpospolitej, jakich reform starali się tu dokonać i z jakim skutkiem, jak modernizowali np. Warszawę i co tu po sobie zostawili. Przedstawiamy także poczet najwybitniejszych władców tej dynastii, rządzących Saksonią przez prawie 830 lat.

Partnerem wydania jest Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie.

Pomocnik Historyczny POLITYKI Za króla Sasa już w sprzedaży wersji papierowej, cyfrowej i w formie audiobooka:

  1. Od 19 czerwca w dobrych punktach sprzedaży prasy już teraz w sklepie internetowym POLITYKI
  2. w serwisie internetowym POLITYKA.PL – o ile jesteś już subskrybentem wersji Premium lub Uniwersum

Epoka saska


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka toŚredniowiecze w liczbach (2024).

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.