Wielka piramida na XIX-wiecznej grafice

Zagadka piramidy Cheopsa. Co pierwotnie znajdowało się w jej wnętrzu?

Strona główna » Starożytność » Zagadka piramidy Cheopsa. Co pierwotnie znajdowało się w jej wnętrzu?

Największa z egipskich piramid, wzniesiona cztery i pół tysiąca lat temu dla faraona Chufu (Cheopsa) niezmiennie rozpala emocje. Czy pierwotnie znajdowały się w niej niezmierzone skarby? A może wyobrażamy je sobie tylko dlatego, że źle rozumiemy egipską kulturę z XXVI wieku p.n.e.?

Gdy myślimy o grobowcach egipskich, stają nam przed oczami te z Doliny Królów w Tebach. Tam chowano faraonów tysiąc lat po czasach Cheopsa – człowieka, na którego polecenie wzniesiono największą i najsłynniejszą z piramid.


Reklama


Naszą wizję dotyczącą tego, czego można spodziewać się w faraońskim grobowcu, ukształtowały sensacyjne doniesienia na temat znajdującego się właśnie w Dolinie Królów, wykutego w skale wiecznego miejsca spoczynku Tutanchamona.

Często podkreśla się fakt, że mimo iż był on poślednim władcą – rządził krótko i nie miał specjalnych zasług dla kraju – komory jego grobowca były po brzegi zapełnione wszelkiego typu dobrami: meblami, biżuterią, przedmiotami codziennego użytku; korzystano z masy złota czy kamieni szlachetnych.

Piramidy w Gizie. Pierwsza z prawej - wielka Piramida nazywana też piramidą Cheopsa (Chufu).
Piramidy w Gizie. Pierwsza z prawej – wielka Piramida nazywana też piramidą Cheopsa (Chufu) (fot. Bruno Girin, lic. CC-BY-SA 2,0).

Turyści oglądający zabytki z grobu Tutanchamona w Muzeum Egipskim w Kairze (niedawno przeniesiono je do Wielkiego Muzeum Egipskiego obok piramid w Gizie) są zawsze pod wielkim wrażeniem.

Pojawia się myśl: a co w przypadku władców potężniejszych? Przecież ich grobowce musiały być jeszcze lepiej wyposażone. Tak było zapewne i w przypadku Cheopsa! Tymczasem – nic bardziej mylnego!


Reklama


Co zmieniło się przez tysiąc lat?

Pamiętajmy, że mimo swojego konserwatywnego charakteru kultura egipska przez kilka tysięcy lat ulegała dość znaczącym zmianom. Modyfikowano też zwyczaje pogrzebowe – zmieniały się typy grobowców, w których składano faraonów, przeobrażały się też wierzenia.

Cheopsa i Tutanchamona dzieli ponad tysiąc lat, czyli tyle, ile nas od Bolesława Chrobrego, tak więc władcy ci żyli w dwóch dość odmiennych od siebie rzeczywistościach.

Tekst stanowi fragment książki Szymona Zdziebłowskiego pt. Wielka Piramida. Tajemnice cudu starożytności (Wydawnictwo Poznańskie 2023).

Wyposażenie grobowców bywało bardzo różne w Egipcie w zależności od epoki. Zarówno w pierwszych grobowcach faraońskich sprzed 5000 lat, jak i pod pierwszymi piramidami znajdowane były tysiące przedmiotów, które miały zapewnić faraonowi dostatnie życie pozagrobowe.

Kilometry tuneli, dziesiątki tysięcy naczyń. Skarby Dżosera

W wykutych pod najstarszymi piramidami tunelach badacze znaleźli nie złoto, ale niezliczone kamienne naczynia, w których znajdowały się napoje i strawa dla martwego władcy.


Reklama


Naukowcy szacują, że tunele w przypadku pierwszej piramidy – Dżosera w Sakkarze – miały w sumie kilka kilometrów długości. Rozciągały się nie tylko bezpośrednio pod piramidą, lecz także pod całym kompleksem grobowym tego władcy. Ile naczyń z pokarmem mogło się tam zmieścić? Badacze szacują się, że dziesiątki tysięcy.

W historii panowania władców starożytnego Egiptu tych rekordów w liczbie składanych darów grobowych nigdy nie udało się powtórzyć żadnemu innemu władcy.

Zwyczaj ten jednak z czasem uległ zmianie. Piramidy należące do ojca Cheopsa, Snofru, nie posiadały już tak bardzo rozbudowanego systemu korytarzy podziemnych, w których można by złożyć taką liczbę darów.

Najczęściej miały tunel bądź dwa prowadzące do komory grobowej, częściowo przez rdzeń piramidy i częściowo już pod nią. Piramida Cheopsa ma wprawdzie nieco bardziej rozwinięty system korytarzy, jednak ich długość i możliwości składowania rozlicznych darów są zdecydowanie bardziej ograniczone niż na przykład w rozłożystym systemie tuneli i wnęk pod pierwszą egipską piramidą, tzw. Piramidą Schodkową.

Przekrój piramidy Cheopsa, stan obecny
Przekrój piramidy Cheopsa, stan obecny. 10 – komora grobowa; 7 – komora królowej; 5 – podziemna komora (ryc. Flanker, lic. CC-BY-SA 3,0).

Dlaczego Cheops nie potrzebował tego samego, co jego poprzednicy?

W Wielkiej Piramidzie po prostu nie przewidziano miejsca na pokarm dla ciała i duszy faraona. Jak sugeruje dr Andrzej Ćwiek, zamiast znosić tysiące dzbanów i innych przedmiotów do piramidy, w przylegającej do niej świątyni na płaskorzeźbach ukazano dary i rytuały, które „karmiły” w sposób symboliczny zmarłego faraona.

Opatrzone one były odpowiednią formułą ofiarną, zapisaną hieroglifami. W ten sposób następowała swego rodzaju ich materializacja, w której kluczową rolę odgrywały właśnie dekoracje świątyń grobowych.


Reklama


Dodatkowo kapłani codziennie odprawiali rytuały, w czasie których składano ofiary dla faraona. Można powiedzieć, że odtwarzali sceny z płaskorzeźb. W miejsce dziesiątek tysięcy garnków zapewne wystarczyło przed wizerunkiem władcy postawić kilka misek czy naczyń pełnych pokarmu, by udobruchać zmarłego.

Warto tu wspomnieć, że taka zmiana dotycząca rytuałów nastąpiła w czasach Snofru. Pod jego piramidami nie było już wielkich magazynów na dary grobowe, tylko świątynie przylegające do piramid z płaskorzeźbami opatrzonymi formułami rytualnymi. Tak więc Wielka Piramida nie jest pod tym względem wyjątkowa.

Komora grobowa Chufu (Cheopsa).
Komora grobowa Chufu (Cheopsa). Zdjęcie archiwalne w zbiorach Brooklyn Museum.

Co znajdowało się w komorze grobowej Cheopsa?

Jeśli taka koncepcja jest słuszna, oznaczać to może, że w komorze grobowej Cheopsa – mającej nieco ponad 50 metrów kwadratowych (a na przykład cała powierzchnia grobowca Tutanchamona to blisko 100 metrów kwadratowych) – mogło się znajdować trochę darów grobowych, ale ich liczba i rodzaje wcale nie musiały daleko odbiegać od tego, co znamy z Doliny Królów.

Zatem mogły to być zdobione meble, liczne przedmioty codziennego użytku i pewnie nieco biżuterii. Nie ma tu raczej mowy o jakimś nadzwyczajnym skarbie w postaci niezliczonych sztab złota.

Wielkie historie co kilka dni w twojej skrzynce! Wpisz swój adres e-mail, by otrzymywać newsletter. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.

W komorze grobowej Cheopsa do naszych czasów dotrwał tylko kamienny sarkofag. Zwłok nie umieszczano w nim bezpośrednio, w tym okresie wewnątrz z reguły znajdowała się jeszcze drewniana skrzynia i to w niej składano mumię. Czy tak było i w tym przypadku? Szerokość sarkofagu wynosi niecałe 70 centymetrów. Mogło być naprawdę ciasno.

Przypomnijmy, Tutanchamon był „zapakowany” aż do trzech trumien, które umieszczono w olbrzymim kamiennym sarkofagu. Najbardziej wewnętrzna trumna była wykonana ze złota – kruszec ważył w sumie ponad 100 kilogramów! A jak mogło być w przypadku Cheopsa?


Reklama


Jego granitowy sarkofag był zdecydowanie mniejszy. W środku znajdowała się najprawdopodobniej zaledwie jedna skrzynia, której boczne ściany wykonano zapewne w taki sposób, że przypominały ufortyfikowane mury pałacu.

Nie była to zatem trumna antropoidalna, przywodząca na myśl sylwetkę człowieka. Takie pojawiły się znacznie później, ale na trwałe wryły się w powszechną świadomość właśnie m.in. dzięki złotej trumnie należącej do Tutanchamona.

Komora podziemna wielkiej piramidy na fotografii z 1910 roku.
Komora podziemna wielkiej piramidy na fotografii z 1910 roku.

Komora Królowej i podziemna komora. Co ukryto w pozostałych częściach wielkiej piramidy?

A może kosztownościami były wypełnione pozostałe dwie komory piramidy Cheopsa – Komora Królowej i podziemna komora?

Egiptolodzy skłaniają się raczej ku twierdzeniu, że ta pierwsza była „domem” dla jednej z dusz władcy – ka. W jednej ze ścian znajduje się nisza – badacze sądzą, że tam umieszczono pierwotnie posąg króla uosabiający właśnie ka.


Reklama


A podziemna komora? Ta nigdy nie została dokończona. Wiele wskazuje, na to że przed zamknięciem piramidy zasypano ją i – częściowo – wiodący do niej tunel. A więc: kolejne rozczarowanie.

Nieprzebranych skarbów, o których czytamy w powieściach przygodowych, zapewne nie było ani w komorach piramidy, ani nawet w sarkofagu.

Źródło

Powyższy tekst stanowi fragment książki Szymona Zdziebłowskiego pt. Wielka Piramida. Tajemnice cudu starożytności (Wydawnictwo Poznańskie 2023).

Najbardziej fascynująca budowla starożytnego świata

Autor
Szymon Zdziebłowski

Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.