Zagadkowe pomieszczenie piramidy Cheopsa. Wyniesiono z niego przedmiot, który rzuciłby nowe światło na historię

Strona główna » Starożytność » Zagadkowe pomieszczenie piramidy Cheopsa. Wyniesiono z niego przedmiot, który rzuciłby nowe światło na historię

Wnętrze piramidy Cheopsa nie zostało i zapewne nigdy nie zostanie w pełni przebadane. Dokładny układ korytarzy i pomieszczeń w największej egipskiej piramidzie wciąż jest tematem dyskusji. Ogólny schemat znamy jednak od dawna. W sławnej bryle sprzed około 4500 lat umieszczono trzy główne komory. Jedna z nich nosi nazwę Komory Królowej. I każdy, kto zajmuje się tematem wie, że jest to określenie błędne.

Główne pomieszczenia piramidy Cheopsa noszą nazwy Komory Króla, Komory Królowej oraz Podziemnej Komory. Jak podkreśla John Romer na kartach książki The Great Pyramid: Ancient Egypt Revisited, wszystko to są etykiety współczesne.


Reklama


Nazwy pomieszczeń w Wielkiej Piramidzie

Pierwszą łatwo zrozumieć: odnosi się do faktu, że w najwyżej położonym pomieszczeniu piramidy znajduje się (pusty) sarkofag faraona. Zagadki nie stanowi także ostatni z terminów. Podziemna Komora, jako jedyna, znajduje się nawet nie w samej piramidzie, lecz pod jej powierzchnią, na głębokości 27 metrów.

Ale już nazwa Komory Królowej, mająca pochodzenie arabskie, nie może zostać logicznie zinterpretowana. Dla wszystkich egiptologów jest rzeczą oczywistą, że nie odpowiada ona historycznej rzeczywistości i nie ma nic wspólnego z pierwotnym przeznaczeniem wnętrza.

Piramidy w Gizie. Pierwsza z prawej - wielka Piramida nazywana też piramidą Cheopsa (Chufu).
Piramidy w Gizie. Pierwsza z prawej – wielka Piramida nazywana też piramidą Cheopsa (Chufu).

Żony Cheopsa i ich piramidy

Faraon Chufu, dzisiaj lepiej znany pod grecką formą imienia Cheops, miał nie jedną, lecz kilka małżonek. I nic nie wskazuje na to, by którejkolwiek z nich pragnął zapewnić miejsce we własnej piramidzie.

Jak wyjaśnia Mark Lehner w książce The Complete Pyramids, dla królowych Chufu wzniósł trzy małe piramidki, położone w bezpośrednim sąsiedztwie. Wielka piramida, pnąca się na wysokość, jakiej nie osiągnęła żadna inna budowla epoki starożytnej, była jednak przeznaczona wyłącznie dla niego.


Reklama


Klasyczne wyjaśnienie podziału Wielkiej Piramidy

Komora Królowej nie była miejscem spoczynku jakiejkolwiek królowej. Po co w takim razie została zbudowana?

Przez długi czas przyjmowano wyjaśnienie, które na przełomie XIX i XX wieku zaproponował niemiecki pionier egiptologii Ludwig Borchardt. Zgodnie z tą teorią podczas budowy piramidy dwukrotnie zmieniano plan pracy.

Według pierwotnego projektu król miał spocząć w Podziemnej Komorze. Potem zapadła decyzja, by sarkofag jednak złożyć w miejscu, które dzisiaj nosi nazwę Komory Królowej. Także to rozwiązanie jednak odrzucono i wreszcie miejscem pochówku stała się Komora Króla.

Dzisiaj taka sekwencja zdarzeń już nie przekonuje, zwłaszcza, że są znane też inne piramidy, o podobnym podziale wnętrza. Według Marka Lehnera obecność trzech komór stanowiła wręcz „obowiązującą zasadę” z czasów Starego Państwa.

Nisza w tak zwanej komorze Królowej.
Nisza w tak zwanej komorze Królowej.

Tajemnica Komory Królowej. Do czego służyło to pomieszczenie piramidy?

Komora Królowej w piramidzie Cheopsa jest położona nie tylko pomiędzy dwoma pozostałymi pomieszczeniami, ale też w precyzyjnie wyznaczonych miejscu: dokładnie w połowie bryły, licząc od jej boków.

Pomieszczenie ma kształt bliski kwadratu: jest długie na 5,7 metra i szerokie na 5,2 metra. Jego wysokość sięga w najwyższym punkcie 6,2 metra.

Wielkie historie co kilka dni w twojej skrzynce! Wpisz swój adres e-mail, by otrzymywać newsletter. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.

Najbardziej charakterystyczny detal Komory Królowej stanowi nisza, wykuta we wschodniej ścianie. I wydaje się, że właśnie ona pozwalał wyjaśnić przeznaczenie wnętrza.

Jak wyjaśnia Mark Lehner w książce The Complete Pyramids, Komora Królowej w rzeczywistości stanowiła zapewne zapieczętowane pomieszczenie, do którego, zgodnie z wierzeniami Egipcjan, trafiła jedna z dusz faraona – jego ka.


Reklama


Ta siła duchowa była reprezentowana przez figurę umieszczoną w niszy. Bezcenny skarb mógłby nie tylko rzucić światło na czasy Chufu i praktyki pogrzebowe sprzed 4500 lat, ale też pozwoliłby lepiej zrozumieć funkcjonowanie piramid. Nie zachował się jednak do naszej epoki.

Wynieśli go zapewne już pierwsi rabusie, jacy przed wiekami dostali się do wnętrza piramidy i dotarli aż do Komory Królowej. Dzisiaj trudno nawet się domyślać, jak pierwotnie wyglądała.

Bibliografia

  • Lehner M., The Complete Pyramids, Thames&Hudson 2008.
  • Romer J., The Great Pyramid. Ancient Egypt Revisited, Cambridge University Press 2007.

WIDEO: Ostatni cesarz starożytnego Rzymu

Autor
Kamil Janicki

Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka to Życie w chłopskiej chacie (2024). Strona autora: KamilJanicki.pl.

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.