"Zapowiada się piękny dzień". Poruszająca opowieść o ucieczce z marszu śmierci

Strona główna » Materiał partnera » "Zapowiada się piękny dzień". Poruszająca opowieść o ucieczce z marszu śmierci

Kontynuacja „Dymów nad Birkenau”, jednej z najważniejszych książek o obozie Auschwitz-Birkenau. „Zapowiada się piękny dzień” to zbeletryzowana opowieść o ucieczce autorki z marszu śmierci, w stu procentach oparta na faktach.

W styczniu 1945 roku hitlerowcy na wieść o zbliżającej się armii radzieckiej zaczęli zacierać ślady swojej zbrodni i ewakuowali więźniów Oświęcimia.


Reklama


Tysiące schorowanych i wygłodniałych ludzi pognano w marszu śmierci na zachód. Wiadomość o klęsce Niemców rodzi bunt. Trzem więźniarkom udaje się uciec. Po latach Oświęcimia muszą znaleźć siłę do walki o swą wolność, o swoje życie.

Działo się to wczoraj. Ale, żeby nie wróciło dziś ani jutro, potrzebna jest biała broń cywilizowanego człowieka: świadomość. Umiejętność pojmowania, po co, dlaczego, za co ludzie padali wówczas na śnieg przy śląskiej drodze, naznaczeni czerwonym śladem krwi.

Seweryna Szmaglewska

Tekst stanowi fragment książki Seweryny Szmaglewskiej pod tytułem Zapowiada się piękny dzień. Jej nowe wydanie ukazało się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka.
Książka Seweryny Szmaglewskiej pod tytułem Zapowiada się piękny dzień już dostepna Jej nowe wydanie właśnie ukazało się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka.

Wydanie zawiera fragmenty najważniejszych recenzji o książce.


Seweryna Szmaglewska (1916-1992) – pisarka i jedyna Polka zeznająca w procesie norymberskim. Przyszła na świat w Przygłowie, niedaleko Piotrkowa Trybunalskiego. Studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i Uniwersytecie Łódzkim. Po wybuchu wojny wróciła do Piotrkowa, gdzie pracowała jako ratowniczka w szpitalu i uczyła na tajnych kompletach.

Osiemnastego lipca 1942 roku została aresztowana przez gestapo i przewieziona do obozu Auschwitz-Birkenau. 18 stycznia 1945 roku udało jej się uciec z marszu śmierci. Debiutowała w 1945 roku książką „Dymy nad Birkenau”, w której opisała swoje obozowe przeżycia. W lutym 1946 roku książka została włączona jako materiał dowodowy przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym w Norymberdze.


Reklama


Seweryna Szmaglewska przez lata była wiceprezesem Rady Naczelnej ZBoWiD. Opublikowała między innymi: „Zapowiada się piękny dzień” (1960), „Czarne stopy” (1960), „Niewinni w Norymberdze” (1972), „Dwoje smutnych ludzi” (1986). Odznaczona Krzyżem Komandorskim

Polecamy

2 komentarze

 

Dołącz do dyskusji

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka toŚredniowiecze w liczbach (2024).

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.