Każdy z niemieckich żołnierzy miał w swojej książeczce żołdu 10 przykazań żołnierza (Erichvoned/CC BY-SA 4.0)

10 przykazań żołnierzy Wehrmachtu. Aż trudno uwierzyć, czego oficjalnie od nich wymagano

Strona główna » II wojna światowa » 10 przykazań żołnierzy Wehrmachtu. Aż trudno uwierzyć, czego oficjalnie od nich wymagano

Rycerskie prowadzenie wojny. Nietykalni cywile i humanitarne traktowanie rannych przeciwników. W teorii właśnie tak mieli walczyć niemieccy żołnierze podczas II wojny światowej.

Mit rycerskiego Wehrmachtu, który nie splamił swojego honoru zbrodniami wojennymi już dawno (i słusznie!) upadł. Jednak nietrudno było w niego wierzyć, jeżeli ktoś za dobrą monetę wziął 10 przykazań niemieckiego żołnierza, które drukowano w książeczce żołdu.


Reklama


Na papierze wszystko wyglądało naprawdę wzorcowo. Zresztą sami możecie się o tym przekonać. Każdy żołnierz Hitlera nosił przy sobie następujący dekalog:

1. Walczący o zwycięstwo, żołnierz niemiecki będzie stosował się do zasad rycerskiego prowadzenia wojny . Okrucieństwo i zbędne niszczenie jest poniżej jego godności.

2. Żołnierze będą nosić mundury lub specjalne, wyraźnie widoczne oznaczenia. Walka w ubraniach cywilnych lub bez takich oznaczeń jest zakazana.

W teorii niemieccy żołnierze miel stosować się się do zasad rycerskiego prowadzenia wojny

3. Żaden poddający się nieprzyjaciel nie zostanie zabity, także partyzanci i szpiedzy. Zostaną ukarani przez sądy wojenne.

4. Jeńców nie będzie się prześladować ani z nich drwić. Zabierze się im broń, mapy i dokumenty, lecz ich osobiste przedmioty zostaną nietknięte.

5. Użycie kul dum-dum jest zakazane; nie wolno też przerabiać kul na kule dum-dum.

Wielkie historie co kilka dni w twojej skrzynce! Wpisz swój adres e-mail, by otrzymywać newsletter. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.

6. Instytucje Czerwonego Krzyża są nietykalne. Rannych przeciwników będzie się traktować humanitarnie. Nie będzie się przeszkadzać personelowi medycznemu i kapelanom w wykonywaniu działań medycznych lub duszpasterskich.

7. Ludność cywilna jest nietykalna. Żołnierz nie będzie dopuszczał się rabunku ani zniszczenia. Pomniki historii, gmachy użyteczności religijnej, sztuki, nauki lub działalności charytatywnej mają być szczególnie chronione. Dobrowolne podarunki jak również usługi ze strony ludności mogą zostać przyjęte wyłącznie na rozkaz przełożonych i za rekompensatą.

W teorii ludność cywilna miała być nietykalna. Prawda była jednak zupełnie inna

8. Terytorium neutralne nie zostanie naruszone przez przelatujące samoloty ani nie zostanie ostrzelane, nie będzie obiektem żadnych działań wojskowych.

9. Jeśli niemiecki żołnierz dostanie się do niewoli, poda swoje nazwisko i stopień. W żadnych okolicznościach nie poda nazwy jednostki, w której służy, ani też nie zdradzi żadnej informacji na temat niemieckiej sytuacji wojskowej, politycznej ani gospodarczej. Nie mogą go do tego skłonić ani prośby, ani groźby.


Reklama


10. Wykroczenia przeciw obowiązkom będą karane. Wykroczenia nieprzyjaciela przeciwko zasadom od 1 do 8 mają być meldowane. Działania odwetowe są dopuszczalne wyłącznie na rozkaz wyższych dowódców.

Gdyby rzeczywiście Niemcy stosowali się do powyższych zasad, II wojna światowa wyglądałaby zupełnie inaczej. Tymczasem, już od pierwszych dni inwazji na Polskę, żołnierze Wehrmachtu dopuszczali się potwornych zbrodni. Bombardowali miasta, palili całe wsie i mordowali ich mieszkańców. Nie mieli też litości dla wziętych do niewoli jeńców.

Przeczytaj również dlaczego Piłsudski nie chciał spotkać się z Hitlerem i co myślał o sojuszu Polski z III Rzeszą.

Źródło:

Chris McNab, Trzecia Rzesza 1933-1945. Fakty, liczby i dane statystyczne, Vesper 2011.

Autor
Rafał Kuzak
6 komentarzy

 

Dołącz do dyskusji

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka toŚredniowiecze w liczbach (2024).

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.