Piłsudski nie chciał sojuszu z Hitlerem. Ten niemiecki dokument nie pozostawia żadnych wątpliwości

Strona główna » Międzywojnie » Piłsudski nie chciał sojuszu z Hitlerem. Ten niemiecki dokument nie pozostawia żadnych wątpliwości

Czy gdyby Józef Piłsudski pożył dłużej, Polska uniknęłaby wojny z Niemcami? Czy Marszałek wszedłby w sojusz z III Rzeszą i razem z Hitlerem ruszył na Moskwę? Te twierdzenia cieszą się ogromną popularnością. Co jednak o ewentualnym sojuszu z Hitlerem mówił… sam Piłsudski?

Możemy się o tym przekonać sięgając po niedawno wydaną książkę Krzysztofa Raka Polska – niespełniony sojusznik Hitlera. Na kartach publikacji autor przytacza niewykorzystywany wcześniej przez historyków, bardzo ciekawy dokument.

Chodzi o notatkę Gerharda Köpkego, dyrektora departamentu II (zachodniego) MSZ Niemiec, sporządzoną po spotkaniu Hermanna Rauschninga z Piłsudskim, do którego doszło 11 grudnia 1933 roku.


Reklama


Spotkania z Hitlerem nie będzie

Rauschning, który piastował wtedy funkcję prezydenta Senatu Wolnego Miasta Gdańska, był orędownikiem daleko idącego zacieśniania współpracy polsko-niemieckiej. Przy okazji pełnił funkcję nieformalnego pełnomocnika Hitlera do spraw polskich. Właśnie z uwagi na tę pozycję doszło do jego rozmowy z Marszałkiem.

Prezydent  Wolnego Miasta Gdańska Hermanna Rauschning (stoi czwarty od lewej) był orędownikiem porozumienia z Polską (domena publiczna).
Prezydent Wolnego Miasta Gdańska Hermanna Rauschning (stoi czwarty od lewej) był orędownikiem porozumienia z Polską (domena publiczna).

Trwała ona około 75 minut. W większości skupiała się na analizie sytuacji, w jakiej znajdowali się narodowi socjaliści. Przy tej okazji pojawił się temat ewentualnego spotkania Adolfa Hitlera z Józefem Piłsudskim, którym kanclerz Rzeszy był wstępnie zainteresowany. Ale jak referował – cytowany przez Krzysztofa Raka – urzędnik Auswärtiges Amt:

Piłsudski najpierw zwrócił uwagę na techniczne trudności, wynikające z różnicy pozycji p. Hitlera jako kanclerza Rzeszy i p. Piłsudskiego jako ministra wojny; do tego dochodziła trudność znalezienia miejsca spotkania.

Piłsudski stwierdził, że na podstawie dostępnych raportów doszedł do wniosku, iż rząd narodowosocjalistyczny w Niemczech musi się jeszcze skonsolidować. Wynik listopadowych wyborów wydaje się Marszałkowi być nie w pełni przekonujący.

Przeczytaj też: Czy można się bardziej pomylić? W 1932 roku ogłoszono, że kariera Hitlera jest skończona

Nie damy się wciągnąć w wojnę z ZSRR

Notatka zawiera również bardzo ważną informację na temat poglądów Komendanta odnośnie ewentualnego sojusz z III Rzeszą skierowanego przeciwko Związkowi Radzieckiemu. Piłsudski bowiem:

(…) sam z siebie wspomniał, że wszelkie próby Niemiec nakierowania zainteresowania Polski na rosyjską Ukrainę nigdy nie zostaną przez Polskę podchwycone. Wprawdzie w przyszłości Polska dostrzega w rzadko zaludnionym wschodzie Polski pewien obszar kolonizacyjny, ale jest to jednak zadanie na daleką przyszłość i nie może być obecnie brane pod uwagę w kalkulacjach odnoszących się do bieżącego położenia.

Jakby tego jeszcze było mało, to Rauschning po zakończonej rozmowie odniósł jednoznaczne wrażenie, że „Marszałka cechowała bardzo silna polityczna nieufność w stosunku do Niemiec”.

Tekst powstał w oparciu o książkę Krzysztofa "Raka Polska - niespełniony sojusznik Hitlera" (Bellona 2019).
Tekst powstał w oparciu o książkę Krzysztofa Raka „Polska – niespełniony sojusznik Hitlera” (Bellona 2019). Kup z rabatem w księgarni wydawcy.

Trudno zatem nie zgodzić się z Krzysztofem Rakiem, który na kartach książki Polska – niespełniony sojusznik Hitlera tak podsumował całe spotkanie:

Marszałek, jak rzadko kiedy, przekazał jasne i wyraźne przesłanie wysłannikowi Hitlera. Po pierwsze, władza Hitlera i nazistów jest słaba, bo wymaga „konsolidacji”. Po drugie, nie ma mowy o jakiejkolwiek polsko-niemieckiej współpracy, której celem byłby podbój sowieckiego Wschodu (Ukrainy).

Przeczytaj również, o tym jak w maju 1939 roku Hitler uzasadniał konieczność inwazji na Polskę


Reklama


Bibliografia

Artykuł powstał na podstawie książki Krzysztofa Raka pt. Polska – niespełniony sojusznik Hitlera (Bellona 2019). Możesz ją kupić z rabatem w księgarni wydawcy.

Autor
Rafał Kuzak
6 komentarzy

 

Dołącz do dyskusji

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.