Łódź w PRL - PRL w Łodzi. Nowa seria wydawnicza

Strona główna » Materiał partnera » Łódź w PRL - PRL w Łodzi. Nowa seria wydawnicza

Strach przed aresztowaniem, cenzura w prasie, wiernopoddańcze pochody i „czyny społeczne”. Ale także odbudowa kraju z powojennych ruin, boom kulturalny i radykalna poprawa jakości życia. Realia komunistycznego życia były pełne sprzeczności – także w robotniczej Łodzi. Jak jej mieszkańcy radzili sobie z meandrami wielkiej polityki?

Historia PRL-u w Łodzi jest albo obszarem emocjonalnych wypowiedzi i „czerwonych” uproszczeń, albo obiektem popkulturowej stylizacji, czasem kiczu, narzędziem sprzedaży – towarów i usług. 


Reklama


Przyszedł czas, by napisać historię tego okresu na nowo, dać szansę poznać ją czytelnikom, którzy nie mieli takiej okazji. Łódź nie miała dotychczas kompleksowego opracowania, które łączyłoby opowieść na temat wielkiej polityki z historią życia codziennego.

Jednak za sprawą znanych łódzkich historyków – już ma. Właśnie debiutuje nowa seria Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego – „Łódź w PRL. PRL w Łodzi”.

Serię „Łódź w PRL – PRL w Łodzi” otwiera książka Przemysława Weingartnera Czwarta stolica. Kiedy Łódź rządziła Polską (1945-1949).

Autorzy kolejnych tomów prezentują dramatyczne losy Łodzi i łodzian, które rozgrywały się w cieniu wielkiej polityki i małych dramatów.

Prowadzą czytelnika po historii miasta nad Łódką pokazując mu powojenne realia oraz dzieje miasta w okresie stalinowskim; w czasach siermiężnego socjalizmu Władysława Gomułki; w dekadzie konsump­cjonizmu Edwarda Gierka, czy wreszcie w gorącym okresie lat osiemdziesiątych. Nie unikają tematów trudnych – pokazują cichą grozę systemu komunistycznego.

<strong>Przeczytaj też:</strong> Znienawidzony i budzący postrach. Niemal udało mu się przejąć władzę nad komunistyczną Polską

Ich uwadze nie umykają jednak obszary, gdzie życie codzienne – mimo trudności, opresyjności systemu, nieraz absurdów – toczyło się normalnie. Wolny czas, moda, luksus, kultowe miejsca – o wszystkim tym przeczytamy w kolejnych książkach.

To także historia o wielkich wizjach, które wówczas nie mogły być zrealizowane w takim zakresie, jak dziś to się odbywa. To wreszcie opowieść o łódzkich kobietach, niezłomnych, cichych bohaterkach  pracujących w zakładach włókienniczych, które przez lata były fundamentem tego miasta, które również nie bały się strajkować.

Panorama Łodzi (fot. materiały prasowe).

Serię otwiera publikacja Czwarta stolica. Kiedy Łódź rządziła Polską (1945-1949) autorstwa Przemysława Waingertnera. Książka  przedstawia historię Łodzi  w krótkim, lecz niezwykle barwnym okresie pierwszego pięciolecia po zakończeniu wojny, kiedy to przejęła funkcję stolicy Polski po zrujnowanej Warszawie.

Kolejne rozdziały odsłaniają różne oblicza ówczesnej rzeczywistości: przejmowanie władzy przez komunistów, ich walkę z opozycją i podziemiem, postacie administratorów czerwonej Łodzi, powojenny rozwój miasta, reaktywację „łódzkiego włókna”, czy wreszcie kulturalny boom, jaki przeżyła Łódź po II wojnie światowej jako przystań dla ludzi nauki, kultury i sztuki.


Reklama


Kolejne tytuły w serii:

Seria „Łódź w PRL. PRL w Łodzi” młodszych odbiorcom pozwoli zapoznać się z historią najnowszą i skonfrontować ją z stereotypowymi wyobrażeniami na temat PRL-u. Tym starszym pozwoli przypomnieć sobie na nowo czasy młodości.

Stalinowska codzienność. Łódź w latach 1949-1956 autorstwa Grzegorza Mnicha to drugi tom z serii.

Dla wszystkich zaś to świadectwo funkcjonowania społeczeństwa w realiach politycznych panujących w bloku państw wschodnich od 1945 do 1989 roku.

Czy tuż po wojnie to właśnie Łódź rządziła Polską? Poznaj fascynującą historię robotniczej stolicy PRL-u!

Polecamy

Ilustracja tytułowa: Fragment pochodu 1 Maja na Wodnym Rynku, Łódź 1945 (Muzeum Tradycji Niepodległościowej, sygn. I-9102/materiały prasowe).

Dołącz do dyskusji

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka to Życie w chłopskiej chacie (2024). Strona autora: KamilJanicki.pl.

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.