Kiedy tylko Niemcy zakończyli podbój Francji, zajęli także kilka leżących u jej wybrzeży, choć należących do Wielkiej Brytanii wysepek. Wyspy Normandzkie nie miały żadnego znaczenia wojskowego, ale ich okupacja dostarczyła doskonałej pożywki dla propagandy Goebbelsa.
W ręce nazistów wpadł pierwszy (i jedyny) fragment brytyjskiego terytorium. Teraz wystarczyło udowodnić światu, że wyspiarze przyjęli hitlerowców z otwartymi ramionami.
Reklama
Propagandowy fortel
Z pozoru nie było to łatwe zadanie. Mieszkańcy wysp na Kanale La Manche panicznie bali się Niemców, a tysiące z nich uciekły zawczasu do Anglii. Ci, którzy zostali na miejscu starali się biernie znosić uciążliwą okupację, ale początkowo mało kto myślał o współpracy z przybyłymi z kontynentu „nadludźmi”.
Aby nie marnować czasu niemieckie władze okupacyjne już kilka dni po zajęciu Wyspy postanowiły uciec się do fortelu.
„Już wtedy wydawało nam się to trochę dziwne”
Niejaki Fred Hockey zdołał przedostać się z wyspy Guernsey do Anglii, gdzie opowiedział reporterowi Daily Herald następującą historię:
Komendant wygłosił krótkie przemówienie, a następnie polecił, by wszyscy mający obywatelstwo francuskie podnieśli w górę lewą rękę. Takich osób była tylko garstka.
Reklama
Potem polecił, by wszyscy mający brytyjskie obywatelstwo podnieśli prawą rękę, tak więc wszyscy podnieśliśmy dłonie wysoko w górę.
Już wtedy wydawało nam się to trochę dziwne, ale dopiero później dowiedzieliśmy się o co chodziło.
Kiedy unieśliśmy ręce fotograf zrobił zdjęcie. Później tę fotografię opublikowano w niemieckich gazetach jako obraz mieszkańców Guernsey „wykonujących nazistowski salut i pozdrawiających Hitlera!”
Powiedziano mi, że to już stara sztuczka i że to samo Niemcy zrobili wcześniej w Paryżu.
Pogratulować pomysłowości. Niestety do samej fotografii nie udało się dotrzeć ani mnie, ani autorowi książki z której zaczerpnąłem powyższy cytat (Barry Turner, Outpost of Occupation). Niewykluczone, że jako wstydliwa dla Brytyjczyków pamiątka z czasów okupacji nie przetrwała ona wojny, albo została zakopana głęboko w archiwach…
Reklama
Bibliografia
- Barry Turner, Outpost of Occupation. How the Channel Islands Survived Nazi Rule 1940-1945, Aurum 2010.
1 komentarz