Naziści zajęli część Wielkiej Brytanii. Co zrobili, by dowieść, że ludność podbitego kraju ich popiera?

Strona główna » II wojna światowa » Naziści zajęli część Wielkiej Brytanii. Co zrobili, by dowieść, że ludność podbitego kraju ich popiera?

Kiedy tylko Niemcy zakończyli podbój Francji, zajęli także kilka leżących u jej wybrzeży, choć należących do Wielkiej Brytanii wysepek. Wyspy Normandzkie nie miały żadnego znaczenia wojskowego, ale ich okupacja dostarczyła doskonałej pożywki dla propagandy Goebbelsa.

W ręce nazistów wpadł pierwszy (i jedyny) fragment brytyjskiego terytorium. Teraz wystarczyło udowodnić światu, że wyspiarze przyjęli hitlerowców z otwartymi ramionami.


Reklama


Propagandowy fortel

Z pozoru nie było to łatwe zadanie. Mieszkańcy wysp na Kanale La Manche panicznie bali się Niemców, a tysiące z nich uciekły zawczasu do Anglii. Ci, którzy zostali na miejscu starali się biernie znosić uciążliwą okupację, ale początkowo mało kto myślał o współpracy z przybyłymi z kontynentu „nadludźmi”.

Aby nie marnować czasu niemieckie władze okupacyjne już kilka dni po zajęciu Wyspy postanowiły uciec się do fortelu.

Niemiecka mapa jednej z Wysp Normandzkich, Jersey, wydana w latach okupacji.

„Już wtedy wydawało nam się to trochę dziwne”

Niejaki Fred Hockey zdołał przedostać się z wyspy Guernsey do Anglii, gdzie opowiedział reporterowi Daily Herald następującą historię:

Komendant wygłosił krótkie przemówienie, a następnie polecił, by wszyscy mający obywatelstwo francuskie podnieśli w górę lewą rękę. Takich osób była tylko garstka.


Reklama


Potem polecił, by wszyscy mający brytyjskie obywatelstwo podnieśli prawą rękę, tak więc wszyscy podnieśliśmy dłonie wysoko w górę.

Już wtedy wydawało nam się to trochę dziwne, ale dopiero później dowiedzieliśmy się o co chodziło.

Niemieccy żołnierze na wyspie Guernsey. Fotografia z lat okupacji.

Kiedy unieśliśmy ręce fotograf zrobił zdjęcie. Później tę fotografię opublikowano w niemieckich gazetach jako obraz mieszkańców Guernsey „wykonujących nazistowski salut i pozdrawiających Hitlera!” 

Powiedziano mi, że to już stara sztuczka i że to samo Niemcy zrobili wcześniej w Paryżu.

Pogratulować pomysłowości. Niestety do samej fotografii nie udało się dotrzeć ani mnie, ani autorowi książki z której zaczerpnąłem powyższy cytat (Barry Turner, Outpost of Occupation). Niewykluczone, że jako wstydliwa dla Brytyjczyków pamiątka z czasów okupacji nie przetrwała ona wojny, albo została zakopana głęboko w archiwach…

Przeczytaj też o Legionie Góralskim Waffen SS. Dlaczego hitlerowcom nigdy nie udało się go sformować?


Reklama


Bibliografia

  • Barry Turner, Outpost of Occupation. How the Channel Islands Survived Nazi Rule 1940-1945, Aurum 2010.
Autor
Kamil Janicki
1 komentarz

 

Dołącz do dyskusji

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka toŚredniowiecze w liczbach (2024).

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.