Plakaty wyborcze w II RP. "Chcesz jeść chleb, to głosuj na nas"

Strona główna » Międzywojnie » Plakaty wyborcze w II RP. "Chcesz jeść chleb, to głosuj na nas"

Wydaje wam się, że dzisiaj trwa bezpardonowa walka polityczna? Że politycy są gotowi powiedzieć cokolwiek, byle wygrać? To wszystko i tak nic w porównaniu z przedwojenną agitacją wyborczą. Zobacz plakaty, jakich już się nie robi.

W II Rzeczpospolitej w walce o władzę nie wszystkie chwyty były dozwolone. Ale wszystkie… i tak stosowano.


Reklama


W latach 20. i 30. przed wyborami do Sejmu zdarzały się przypadki jawnych przekupstw, bójek, otwartego szczucia na konkurentów. A plakaty wyborcze były jednocześnie agresywne, nieustępliwe i… po prostu kuriozalne. Przynajmniej z dzisiejszej perspektywy. Poniżej wybór najciekawszych z nich.

Nie bądź baranem

Pamiętaj: „Tylko barany będą głosować na ósemkę, która jest numerem obszarników, paskarzy, hrabiów i wrogów ludu”. Lud polski rzecz jasna odda głos tylko na…

Walka ze smokiem

Chcesz się poczuć jak święty Jerzy? Nic prostszego. Starczy, że „będziesz walecznym wojownikiem” i zabijesz „jadowitego smoka z ósemką, który wybrał się na wieś, aby pożerać głosy i dusze chłopskie”.

Nie głosuj na morderców

„Nie głosuj na 3, bo to dawna 8, z łona której wyszedł MORDERCA 1-go PREZYDENTA” – Gabriela Narutowicza.


Reklama


Prościej już się nie da

Krótki, prosty argument. Chcesz jeść chleb – głosuj na nas. „Bo tylko przedstawiciele pracy bronić będą sprawiedliwego rozdziału żywności pomiędzy ludność pracującą”.

Daj pstryczka Hitlerowi

Chcesz dać Hitlerowi „pstryczka w nos”? Zagłosuj na listę nr 2… w roku 1938.

Triumf krzyża i katolicyzmu

Kto z nami – ten dba o rozwój. Kto przeciw – to niesie zwycięstwo komunistom i Żydom. Hasła Komitetu Obrony Polskości Warszawy.

Nawet nie wiesz, że im pomogłeś!

Zagłosowałeś na listę numer 2 i cieszysz się z sukcesu? Niesłusznie. Ten plakat powinien cię przekonać, że zamiast sprawie robotniczej pomogłeś – sprawie żydowskiej.


Reklama


Dla ludności pracującej

O co walczy dwójka? „O tanie i zdrowe mieszkania dla ludności pracującej”, o „pracę dla bezrobotnych”. I przeciw eksmisjom. Po polsku i w jidysz.

Grożąca pięść

„Robotniku! Znajdź godną odpowiedź na grożącą ci pięść socjal-żydo-komunistyczną!”

Decyduj na oko

„Narodzie chłopski, katolicki!” Nie wiesz na kogo głodować? „Przyjrzyjcie się dobrze” przywódcom innych partii, a sami ocenicie, że tylko na nas warto głosować!

Niżej rysunki i jakże miłe wierszyki. Na przykład: „Poniatowski książę i szlachcic Bagiński / Jeden się rozkraczył / Drugi trzyma portki / Oba mocne w pysku, jeno słabe w głowie / Oj dana!”.

Ani jednego głosu na listę frazesowiczów

„Jedna jest tylko lista pracy i czynu! Dość już frazesów i nieziszczalnych obietnic! Dość obłudnych kłamstw!”. Tylko lista 8 „nie pozwoli rozkradać waszego majątku”.


Reklama


Bankruci polityczni tracą grunt

Kampania negatywna w odpowiedzi na kampanię negatywną? Chyba.

Poznaj też najciekawsze liczby i dane na temat przedwojennej Warszawy. Albo: całej Polski.

Autor
Kamil Janicki
Dołącz do dyskusji

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka to Życie w chłopskiej chacie (2024). Strona autora: KamilJanicki.pl.

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.