Żołnierze GROM podczas ćwiczeń

Jedna z najważniejszych umiejętności komandosa zupełnie cię zaskoczy. Bez tego ani rusz

Strona główna » Historia najnowsza » Jedna z najważniejszych umiejętności komandosa zupełnie cię zaskoczy. Bez tego ani rusz

Żadna szkoła nie uczy dyscypliny ubioru tak jak wojskowe przepisy dotyczące umundurowania – zapewnia Naval, były operator GROM. Niekończące się alarmy potrafią dać w kość każdemu. Pobudka, ubrać się, gotowość. I tak w kółko. W tym z pozoru idiotycznym cyklu jest jednak metoda. Wróg nie zapyta czy jesteś zaspany, tylko sprawdzi jak szybko możesz w stanie chwycić za karabin i stanąć w gotowości do walki.

Wiem, wiem, przychodzi wam na myśl to, czego nauczyła mnie zasadnicza służba wojskowa, czyli „chujowo, ale jednakowo”. Nie, nie o tym tu napiszę, choć armie świata właśnie tym się charakteryzują, że mundur odróżnia jednych od drugich, co ułatwia rozpoznanie na teatrze działań zbrojnych i pomaga w identyfikacji: kto swój, kto obcy.


Reklama


I to ma sens, a dywersantów pod mur i kula w łeb, jakie to proste kiedyś było… Ale mowa o ubiorze. Dlaczego piszę tu o Kuwejcie?

Ubieranie żołnierza n czas

Po pobycie na wodach Zatoki Perskiej myślę, że wraz z moimi kolegami doszliśmy do perfekcji, nie tylko w dziedzinie modyfikowania i szycia sobie sprzętu, ale i szybkości ubierania się.

Żołnierz GROM podczas operacji w Lizbonie.
Żołnierz GROM podczas operacji w Lizbonie.

W wojsku ubieranie się na czas jest jedną z form szkolenia, no, pomyślcie sami. Wojna, atakujące lotnictwo, nacierająca armia i tak dalej, a wojak, który chce walczyć za ojczyznę do ostatniej kropli krwi, krząta się bezradnie i nie może znaleźć skarpetki.

Skarpetki może nigdy nie szukałem, bo z kaloryfera ściągało się pierwsze lepsze. Ale pewnego razu kaprale w szkole specjalistów młodszych w Lublińcu dali się we znaki, szczególnie na samym początku unitanki.


Reklama


Taki początek unitarnego szkolenia młodych żołnierzy poza musztrą jest zapoznaniem się z bronią, nauką regulaminów, są ciągłe zbiórki i alarmy.

Zbiórka… „Czwarty pluton w dwuszeregu na korytarzu zbiórka 121, 122, 123” – brzmiało raz za razem wkoło Macieju, potem „wróć, za wolno” i jeszcze raz.

Tekst stanowi fragment nowej książki Navala pt. Świat na celowniku (Bellona 2021).

Gdy już wyrabialiśmy się na czas, to rozbierano nas za dnia, kładziono do łóżek i po chwili ogłaszano alarm… ALARM! ALARM! ALARM!

Czyjakolwiek skarpetka. Byle była

Kotłowało się trzydziestu chłopa w jednym pokoju, łóżka piętrowe, czas płynie nieubłaganie, a tu trzeba zasłonić okna, bo zaciemnienie, zgarnąć z kaloryferów skarpetki – i uwierzcie, nie miało znaczenia to, czyje kogo, ważniejsze było, by ubrać się jak najszybciej i być gotowym na dalsze rozkazy.


Reklama


Sztuki alarmy w zasadniczej służbie nie wymagały, a w miarę naszych postępów szkoleniowych piętrzyły się wymagania, bo po jednym z alarmów (a musicie wiedzieć, że żołnierze przed snem wystawiają na korytarz buty), gdy wypadliśmy na korytarz, żeby włożyć ostatnią część garderoby, którą były właśnie buty, zastawaliśmy na środku korytarza jedną wielką stertę, taki kopczyk butów… daliśmy radę.

Płynąc amerykańską łodzią Mark V na operację bojową MIO (przechwytywania morskiego), siedzieliśmy czy też leżeliśmy, jak kto lubi, jak mu wygodnie. Dla postronnego widza przyzwyczajonego przez filmy akcji do konkretnych obrazów, widok gości płynących na robotę w samych majtkach z kombinezonami opuszczonymi do kostek, ale w butach, musiałby być co najmniej komiczny.

Żołnierze GROM podczas ćwiczeń
Żołnierze GROM podczas ćwiczeń. Fotografia z książki Świat na celowniku.

Kuwejt i cały obszar Zatoki Perskiej to piekarnik, czy noc, czy dzień, na łodzi było po prostu gorąco. Nasz czas gotowości, by zejść z Mark V na łódź klasy RIB, z której dokonywało się abordażu, zakładał dwie minuty i wyobraźcie sobie, w ciemną noc można w dwie minuty ekspresowo naciągnąć na siebie kombinezon z uprzężą biodrową, na której ma się kaburę z pistoletem i ładownicę, włożyć (ci, którzy mieli) kamizelkę ratunkową, kamizelkę taktyczną, podpiąć radiostację, zestaw słuchawkowy, nałożyć na głowę kask „protec”, na dłonie rękawiczki i naprzód, do boju…

Może to, co działo się na kompanii szkolnej kiedyś tam w Lublińcu, miało sens?

Źródło

Powyższy tekst stanowi fragment książki Navala pt. Świat na celowniku. Ukazała się ona nakładem wydawnictwa Bellona w 2021 roku.

Tytuł, lead oraz śródtytuły pochodzą od redakcji. Tekst został poddany podstawowej obróbce korektorskiej.

Nowa książka Navala już w sprzedaży

Autor
Naval
1 komentarz

 

Dołącz do dyskusji

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka to Życie w chłopskiej chacie (2024). Strona autora: KamilJanicki.pl.

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.