Każdy myśli, że to typowo męskie przedmioty. Ale wynalazły je kobiety

Strona główna » XIX wiek » Każdy myśli, że to typowo męskie przedmioty. Ale wynalazły je kobiety

W czasach, gdy od kobiet oczekiwano głównie prowadzenia domu i wychowywania dzieci, one nie wahały się wykroczyć poza przypisaną sobie domenę. W świecie motoryzacji czy inżynierii czuły się jak u siebie – i dowiodły, że coś takiego jak „męskie” i „kobiece” dziedziny po prostu nie istnieje.

Sarah „Tabitha” Babbitt (1779-1853) – piła tarczowa

„Pewnego dnia, widząc mężczyzn piłujących drzewo, zauważyła, że połowa ruchu idzie na marne, i pomyślała o okrągłej pile” – pisali o Sarze „Tabitcie” Babbitt jej współwyznawcy ze Zjednoczonego Towarzystwa Wyznawców Powtórnego Przyjścia Chrystusa. To dzięki ich relacjom wiemy, że wynalazek piły tarczowej najprawdopodobniej należy przypisać kobiecie.


Reklama


Tabitha podobno od razu skonstruowała pierwszą piłę, by przekonać się, że jej pomysł się sprawdzi. Działo się to około 1813 roku. Parę dekad później wynalazek był już w powszechnym użytku – nie tylko u „Shakerów”, jak nazywano członków Zjednoczonego Towarzystwa.

Piła tarczowa nie jest zresztą jedynym wynalazkiem, przypisywanym Babbitt. Opracowała ona także sposób wyrabiania… sztucznych zębów!

Grupa tzw. Shakerów na grafice z drugiej połowy XIX wieku.

Margaret Wilcox (1838-?) – ogrzewanie samochodowe

System, opatentowany przez Margaret Wilcox, jest wykorzystywany w samochodach do dzisiaj. Amerykanka z Chicago opracowała specjalny grzejnik, który kierował ciepłe powietrze na nogi kierowcy. We wniosku patentowym z 1892 roku przekonywała, że korzystanie z niego będzie tanie i nie będzie pochłaniało wiele energii.

Czy wynalazek Wilcox był rzeczywiście pierwszym samochodowym grzejnikiem? Chyba nie, skoro ona sama we wniosku odnosi się do innych, podobnych rozwiązań. Na pewno był jednak tym, który się sprawdził – i już tylko za to należy jej się miejsce w panteonie wynalazców.

<strong>Przeczytaj też:</strong> Albert Einstein mówił, że to „najważniejsza kobieta w historii matematyki”. Przez swoją płeć musiała pracować za darmo

Wilcox na samym ogrzewaniu samochodowym się nie zatrzymała. Wymyśliła także maszynę, która służyła zarówno do prania, jak i do mycia naczyń. Ten konkretny pomysł niestety jednak się nie przyjął.

Mary Anderson (1866-1953) – wycieraczki samochodowe

Podobno na pomysł zbudowania wycieraczek samochodowych Mary Anderson wpadła podczas pewnego wyjątkowo deszczowego dnia. Spędzała dzień w Nowym Jorku i jadąc taksówką, straszliwie zmarzła, bo kierowca co chwilę otwierał okno, by wystawić głowę i zobaczyć, co się dzieje na drodze.

Mary Anderson i wycieraczka samochodowa według jej pomysłu.

Inną popularną praktyką – tej na szczęście Mary nie doświadczyła – było w tych czasach zatrzymywanie samochodu, by wysiąść i przetrzeć przednią szybę.

Nie wiadomo czy wyprawa do Nowego Jorku skończyła się dla Mary przeziębieniem. Można jednak powiedzieć, że jej jazda taksówką opłaciła się wszystkim. Już w 1903 roku Anderson otrzymała patent na „urządzenie do czyszczenia okien”, sterowane za pomocą dźwigni umieszczonej koło kierownicy.


Reklama


Martha Coston (1826-1904) – flary

Martha Coston zainteresowanie morską sygnalizacją świetlną odziedziczyła po mężu. I to dosłownie: po jego śmierci, przeglądając pozostałe po nim papiery, natknęła się na wstępne szkice systemu nocnej komunikacji dla statków.

Dopiero pod jej ręką system ten nabrał kształtu. Na jego dopracowanie poświęciła ponad dziesięć lat. Sukces był jednak niezaprzeczalny – nie tylko opatentowała flary, które świeciły w trzech barwach (czerwonej, białej i zielonej), ale zaproponowała także system kodowania dla podróżujących nocą statków.

Patent na wynalazek okazał się tak pożyteczny, że od Coston odkupiła go – za niezłe pieniądze – amerykańska marynarka wojenna.

Martha Coston pomysł na opracowanie flar, ułatwiających komunikację na morzu, odziedziczyła po zmarłym mężu (fot. domena publiczna).

Katharina Paulus (1868-1935) – składany spadochron

Pierwsze spadochrony opętani myślą o lataniu wynalazcy konstruowali już w średniowieczu. „Bezpieczniejsze” wersje pojawiły się w XVIII wieku, były jednak wyjątkowo nieporęczne. I tak zostało aż do momentu, kiedy na scenę wkroczyła „Kätchen” Paulus, sama chętnie skacząca ze spadochronem.

Paulus wraz z kolegą, Paulem Lettermanem, opracowała w 1890 roku taki typ spadochronu, który można było złożyć i zmieścić w plecaku. W historii skoków spadochronowych okazało się to przełomem. A z wynalazku Paulus skorzystały już wkrótce – w czasie I wojny światowej – niemieckie siły zbrojne.

Przeczytaj również o niezwykłej kobiecie, która wkroczyła w świat mężczyzn i poradziła sobie doskonale – a nawet zbiła gigantyczny majątek!


Reklama


Bibliografia:

  1. M. Stephen Miller, Inspired Innovations. A Celebration of Shaker Ingenuity, University Press of New England 2010.
  2. Mary Bell, Achievements and Inventions of Women in History, Thought.co 22.02.2019.
  3. Steve Brachmann, The Evolution of Wind Shield Wipers – A Patent History, IPWatchDog.com 9.11.2014.
  4. Margaret A. Wilcox, Car Heater, US Patent 28.11.1893.
  5. Mark Footer, FYI: Who invented the parachute and who did the first test?, “South China Morning Post” 22.01.2006.

Ilustracja tytułowa: Fotomontaż, ukazujący Katherine Paulus, skaczącą ze spadochronem (fot. domena publiczna).

Autor
Anna Winkler
2 komentarze

 

Dołącz do dyskusji

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.