Majątek Rasputina. Przebiegły mistyk doprowadził Rosję do ruiny, ale czy zbił na tym pieniądze?

Strona główna » XIX wiek » Majątek Rasputina. Przebiegły mistyk doprowadził Rosję do ruiny, ale czy zbił na tym pieniądze?

Przemożny wpływ, jaki Grigorij Rasputin wywierał na carycę Aleksandrę i cara Mikołaja II sprawił, że o jego bogactwie krążyły niesamowite legendy. Ile było w nich prawdy?

Odpowiedź można znaleźć w książce Douglasa Smitha pod tytułem „Rasputin”. Amerykański historyk donosi, co wykazała inwentaryzacja mienia rzekomego mnicha, przeprowadzona po tym, jak został on bestialsko zamordowany w grudniu 1916 roku.


Reklama


Rasputin nie był bogaczem

Dokument sporządzono 24 marca 1917 roku. Przeszło trzy miesiące po zgonie kontrowersyjnego mistyka, a przede wszystkim: wtedy, gdy carska Rosja zdążyła już upaść. Zdaniem wielu po części właśnie z winy Rasputina.

Caryca Aleksandra z dziećmi w towarzystwie Rasputina. Zdjęcie wykonano w 1908 roku (domena publiczna).
Caryca Aleksandra z dziećmi w towarzystwie Rasputina. Zdjęcie wykonano w 1908 roku (domena publiczna).

Obdartus doradzający carycy i carowi zburzył mocarstwo, ale w opinii Smitha wcale nie opływał w zbytki. W świetle zachowanego dokumentu można stwierdzić, że „nie był biedny, ale też nie należał do bogaczy, a za takiego uważało go wielu ludzi”. W skład majątku Rasputina wchodziły:

Dom w Pokrowskoje, a przy nim cztery stajnie, trzy obory i jedna łaźnia (o szacunkowej wartości 10 tysięcy rubli).

Trochę zwierząt gospodarskich (byk i dwie krowy, osiem źrebaków i koni oraz tyle samo owiec).

Meble (w tym dwadzieścia krzeseł wiedeńskich, gramofon i pięćdziesiąt płyt oraz pianino Offenbach — o szacunkowej wartości 900 rubli),

Trochę czystego srebra i biżuterii (w tym męski złoty zegarek i łańcuszek słynnej firmy Pawła Buhrego o wartości 700 rubli).

Parę sztuk odzieży (jeden szary płaszcz, jedno futro z kołnierzem z bobra, parę skórzanych butów i parę bel czarnego sukna).

Wszystko to warte było łącznie 18 415 rubli. Do tej kwoty należy jeszcze dołożyć 5092 ruble zdeponowane w tiumeńskim oddziale Banku Państwa.

Ile był wart majątek Rasputina?

Jak kwoty te miały się do ówczesnych pensji? Tuż przed wybuchem wojny carski porucznik zarabiał od 700 do 900 rubli rocznie. Z kolei robotnik mógł liczyć na 1,6 rubla dziennie. Pół kilo chleba kosztowało zaś 4 kopiejki.

Tekst powstał w oparciu o książkę Douglasa Smitha pod tytułem „Rasputin” (Wydawnictwo Literackie 2018).
Tekst powstał w oparciu o książkę Douglasa Smitha pod tytułem „Rasputin” (Wydawnictwo Literackie 2018).

Należy jednak pamiętać, że w czasie Wielkiej Wojny wartość rubla poleciała na łeb na szyję. Pod koniec globalnego konfliktu na giełdzie w Sztokholmie płacono za niego jedynie 1/4 przedwojennej ceny. Trudno zatem nie zgodzić się ze Smithem, który uważa na temat ruchomości i oszczędności Rasputina, że „biorąc pod uwagę ówczesną hiperinflację, nie było to wiele”.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że majątek pozostawiony przez Rasputina w większości trafił do jego dwóch córek. Żonie oraz synowi „przypadły mniejsze udziały”.

Przeczytaj też o jednej z największych kobiet sukcesu XX wieku. Urodziła się na krakowskim Kazimierzu.


Reklama


Bibliografia

  1. Wojciech Morawski, Od marki do złotego. Historia finansów Drugiej Rzeczpospolitej Polskiej, Wydawnictwo PWN 2008.
  2. Douglas Smith, Rasputin, Wydawnictwo Literackie 2018.
Autor
Rafał Kuzak
Dołącz do dyskusji

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka to Życie w chłopskiej chacie (2024). Strona autora: KamilJanicki.pl.

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.