Najważniejsze wydarzenie w dziejach ludzkości? Taki pogląd panuje od 500 lat

Strona główna » Nowożytność » Najważniejsze wydarzenie w dziejach ludzkości? Taki pogląd panuje od 500 lat

Jakie wydarzenie było najważniejsze w całych dziejach ludzkiej cywilizacji? Mogłoby się wydawać, że na takie pytanie nie ma jednej odpowiedzi. I zdaniem wielu, zwłaszcza europejskich, historyków rzeczywiście nie ma.

Inaczej na temat spoglądają specjaliści z obu Ameryk. A także naukowcy specjalizujący się w dziejach tak zwanych wielkich odkryć geograficznych.


Reklama


O tym, jakie wydarzenie ich zdaniem uchodzi za najważniejsze pisze w swojej książce Siedem mitów podboju Ameryki profesor Matthew Restall. I przypomina, że jest to osąd o bardzo długiej tradycji.

***

Przez ostatnich pięć wieków w ujęciu literatury historycznej odkrycie Ameryk przez Europejczyków uznawano za jedno z dwóch najważniejszych wydarzeń w dziejach ludzkości.

Kolumb na Hispanioli. Czy właśnie dokonuje – zupełnym przypadkiem i z wprost niewyobrażalnym sadyzmem – najważniejszej rzeczy w dziejach?

Najwcześniejszy zapis tego osądu zdaje się należeć do padewskiego filozofa Lazzaro Buonamico, który w tekście z 1539 roku stwierdził, że nic nie przyniosło większej sławy ludzkości niż:

(…) wynalezienie druku oraz odkrycie Nowego Świata; dwa wydarzenia, które potrafiłbym porównać nie tylko do dorobku starożytności, ale i do samej nieśmiertelności.


Reklama


Bardziej znane stwierdzenie, a podobne w wyrazie ukuł w 1552 roku Francisco López de Gómara – osobisty sekretarz oraz oficjalny biograf Hernána Cortésa: „Najdonioślejszym wydarzeniem w dziejach od momentu stworzenia świata (poza wcieleniem i śmiercią jego Stwórcy) jest odkrycie Indii [czyli Ameryk]”.

Adam Smith też tak sądził

W XVIII wieku „odkrycie” musiało podzielić się swoją czołową pozycją z innym, choć podobnym, europejskim osiągnięciem.

Tekst stanowi fragment książki Matthew Restalla pt. Siedem mitów podboju Ameryki. Dzieje hiszpańskiej konkwisty (Bellona 2020).

W 1770 roku francuski filozof Abbé Guillaume Raynal napisał: „Żadne zdarzenie nie fascynowało ludzkości w tak wielkim stopniu, jak odkrycie Nowego Świata oraz przepłynięcie do Indii przez Przylądek Dobrej Nadziei”.

Sześć lat później ekonomista Adam Smith przedstawił jeszcze bardziej śmiałą ocenę: „Odkrycie Ameryki oraz szlaku prowadzącego do Indii Wschodnich przez Przylądek Dobrej Nadziei stanowią dwa największe i najważniejsze wydarzenia w historii ludzkości”.

Wielkie historie co kilka dni w twojej skrzynce! Wpisz swój adres e-mail, by otrzymywać newsletter. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.

Rejs do Ameryki vs. lot na Księżyc

W najnowszej odsłonie tego zagadnienia odkryciu temu towarzyszy zgoła współczesny temat. W 1959 roku, u progu ery kosmicznej, historyk myśli Lewis Hanke swoją uwagę skoncentrował nie tyle na odkryciu, ile na wynikającej z niego dyskusji o rdzennych Amerykanach.

„Niezależnie jak daleko uda się wysłać rakiety w przestrzeń kosmiczną, czy kiedykolwiek jeszcze natrafimy na problemy bardziej ważkie od tych, które powodowały tyloma Hiszpanami podczas podboju Ameryki?” – brzmiało jego pytanie.


Reklama


W podobnym tonie wypowiedział się semiotyk Tzvetan Todorov; dekadę po lądowaniu człowieka na Księżycu stwierdził, że podróże astronautów mają drugorzędne znaczenie, bo nie doprowadzą „do żadnego spotkania”.

Porównał z nim „odkrycie Ameryki, a raczej Amerykanów, w wyniku którego doszło do niewątpliwie najbardziej zdumiewającego spotkania w naszych dziejach”.

Nicholas Visscher, Orbis Terrarum Nova et Accuratissima Tabula. Mapa świata według wzoru z 1658 roku.

Jedna konstelacja

Związek między podróżami morskimi i kosmicznymi jest szczególnie silnie podkreślany w Narodowym Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej im. Smithsona.

Na wystawie zatytułowanej „Dokąd teraz, Kolumbie?”, osiągnięcia ludzkości w dziedzinie odkryć zostały ułożone w ciąg rozpoczynający się oceaniczną podróżą Kolumba, przechodzący przez osadnictwo europejskie na amerykańskim Zachodzie, a kończący się na wyprawach kosmicznych.


Reklama


Jedna z grafik przedstawia wręcz konstelację, w której unoszą się Kolumb oraz Księżyc.

Przeczytaj też o tym, dlaczego podbój Ameryki doprowadził w ciągu 150 lat do śmierci nawet 90% jej mieszkańców.

Źródło


Tekst stanowi fragment książki Matthew Restalla pt. Siedem mitów podboju Ameryki. Ukazała się ona w 2020 roku nakładem wydawnictwa Bellona.

Rzetelne i wnikliwe spojrzenie na podbój Ameryki

Tytuł, lead, akapit wstępny i śródtytuły pochodzą od redakcji. W celu zachowania jednolitości tekstu usunięto przypisy, znajdujące się w wersji książkowej. Tekst został poddany obróbce redakcyjnej w celu wprowadzenia większej liczby akapitów.

Autor
Matthew Restall
3 komentarze

 

Dołącz do dyskusji

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.