Budynek szkoły podstawowej Robb Elementary kilka dni po strzelaninie

Największe szkolne strzelaniny w dziejach Stanów Zjednoczonych. Do wszystkich doszło w ostatnich 15 latach

Strona główna » Historia najnowsza » Największe szkolne strzelaniny w dziejach Stanów Zjednoczonych. Do wszystkich doszło w ostatnich 15 latach

Incydenty z użyciem broni palnej zdarzają się w szkołach w niemal każdym kraju. Jednak tylko w Stanach Zjednoczonych jest to zjawisko chroniczne i masowe. „Washington Post” szacuje, że w ostatnim ćwierćwieczu 320 000 amerykańskich uczniów i studentów było świadkami szkolnych strzelanin. Oto trzy najbardziej krwawe z tych zbrodni, do jakich kiedykolwiek doszło.

1. Strzelanina na politechnice Virginia Tech, 16 kwietnia 2007 roku

23-letni student Seung-Hui Cho dokonał dwóch odrębnych ataków na kampusie politechniki w Blackburg w stanie Virginia.

Najpierw wszedł do akademika West Ambler Johnston Hall, gdzie śmiertelnie postrzelił 19-letnią studentkę (zmarła kilka godzin później w szpitalu) oraz zastrzelił innego lokatora, próbującego przyjść jej z pomocą.

Dziecko w drodze do szkoły. Fotografia współczesna (CC0).
Dziecko w drodze do szkoły. Fotografia współczesna (CC0).

Cho nie został zatrzymany, bez trudności powrócił do własnego akademika. Dwie godziny później wtargnął na Wydział Inżynierii i Mechaniki. Z użyciem łańcuchów i kłódek zabarykadował się w budynku i zastrzelił łącznie 25 studentów oraz pięciu wykładowców. Ranił też kolejne 17 osób.

Gdy do budynku wkroczyła policja, masowy morderca popełnił samobójstwo. Łącznie zabił w tym dniu 35 osób.

2. Masakra w szkole podstawowej Sandy Hook, 14 grudnia 2012

20-letni Adam Lanza, mieszkaniec Newtown w stanie Connecticut, w dniu 14 grudnia 2012 roku zamordował czterema strzałami ze strzelby swoją matkę, 52-letnią Nancy Lanza. Następnie zabrał należącą do niej broń i dziesięć magazynków, z którymi wtargnął do szkoły podstawowej Sandy Hook.

Wielkie historie co kilka dni w twojej skrzynce! Wpisz swój adres e-mail, by otrzymywać newsletter. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.

Ponieważ drzwi wejściowe do placówki były zamknięte, mężczyzna strzelił w umieszczoną obok szybę, przeszedł przez otwór i otworzył ogień do uczniów oraz personelu. Zamordował sześciu dorosłych oraz 21 podopiecznych szkoły. Większość ofiar miała 6 lub 7 lat.

Zanim policjanci weszli do budynku Lanza odebrał sobie życie. Według oficjalnego raportu, przygotowanego przez biuro prokuratury stanowej, nie udało się ustalić jakie pobudki kierowały zbrodniarzem i dlaczego na miejsce masakry wybrał tę, a nie inną szkołę.

Inspiracją dla tego artykułu była książka Dave’a Cullena pt. Columbine. Masakra w amerykańskim liceum (Wydawnictwo Poznańskie 2022).

3. Strzelanina w Uvalde, 24 maja 2022

Do trzeciej największej szkolnej strzelaniny w dziejach Stanów Zjednoczonych doszło wiosną 2022 roku. Przed południem w dniu 24 maja 18-letni Salvador Ramos pojawił się pod murami swojej dawnej szkoły podstawowej – Robb Elementary w Uvalde w stanie Teksas.

Był uzbrojony w karabinek samopowtarzalny typu AR-15. Najpierw przez kilka minut oddawał strzały na zewnątrz budynku. Następnie wtargnął do placówki przez niezabezpieczone boczne drzwi i zabarykadował się w środku.

Budynek szkoły podstawowej Robb Elementary kilka dni po strzelaninie
Budynek szkoły podstawowej Robb Elementary kilka dni po strzelaninie

Mężczyzna zastrzelił 19 uczniów i dwóch nauczycieli. Według jednego z uczniów, którym udało się przeżyć, przed oddaniem śmiertelnych strzałów Ramos przykląkł i powiedział „czas umierać”.

Większość ofiar była w wieku od 7 do 10 lat. Policjanci szybko przybyli na miejsce, ale przez 74 minuty zwlekali z wkroczeniem do środka szkoły. Sprawca zbrodni został wreszcie zastrzelony przez członków oddziału Straży Granicznej biorących udział w interwencji.

Punkt zwrotny w najnowszej historii Ameryki

Autor
Grzegorz Kantecki

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka toŚredniowiecze w liczbach(2024).

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.