Budynek szkoły podstawowej Robb Elementary kilka dni po strzelaninie

Największe szkolne strzelaniny w dziejach Stanów Zjednoczonych. Do wszystkich doszło w ostatnich 15 latach

Strona główna » Historia najnowsza » Największe szkolne strzelaniny w dziejach Stanów Zjednoczonych. Do wszystkich doszło w ostatnich 15 latach

Incydenty z użyciem broni palnej zdarzają się w szkołach w niemal każdym kraju. Jednak tylko w Stanach Zjednoczonych jest to zjawisko chroniczne i masowe. „Washington Post” szacuje, że w ostatnim ćwierćwieczu 320 000 amerykańskich uczniów i studentów było świadkami szkolnych strzelanin. Oto trzy najbardziej krwawe z tych zbrodni, do jakich kiedykolwiek doszło.

1. Strzelanina na politechnice Virginia Tech, 16 kwietnia 2007 roku

23-letni student Seung-Hui Cho dokonał dwóch odrębnych ataków na kampusie politechniki w Blackburg w stanie Virginia.

Najpierw wszedł do akademika West Ambler Johnston Hall, gdzie śmiertelnie postrzelił 19-letnią studentkę (zmarła kilka godzin później w szpitalu) oraz zastrzelił innego lokatora, próbującego przyjść jej z pomocą.

Dziecko w drodze do szkoły. Fotografia współczesna (CC0).
Dziecko w drodze do szkoły. Fotografia współczesna (CC0).

Cho nie został zatrzymany, bez trudności powrócił do własnego akademika. Dwie godziny później wtargnął na Wydział Inżynierii i Mechaniki. Z użyciem łańcuchów i kłódek zabarykadował się w budynku i zastrzelił łącznie 25 studentów oraz pięciu wykładowców. Ranił też kolejne 17 osób.

Gdy do budynku wkroczyła policja, masowy morderca popełnił samobójstwo. Łącznie zabił w tym dniu 35 osób.

2. Masakra w szkole podstawowej Sandy Hook, 14 grudnia 2012

20-letni Adam Lanza, mieszkaniec Newtown w stanie Connecticut, w dniu 14 grudnia 2012 roku zamordował czterema strzałami ze strzelby swoją matkę, 52-letnią Nancy Lanza. Następnie zabrał należącą do niej broń i dziesięć magazynków, z którymi wtargnął do szkoły podstawowej Sandy Hook.

Wielkie historie co kilka dni w twojej skrzynce! Wpisz swój adres e-mail, by otrzymywać newsletter. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.

Ponieważ drzwi wejściowe do placówki były zamknięte, mężczyzna strzelił w umieszczoną obok szybę, przeszedł przez otwór i otworzył ogień do uczniów oraz personelu. Zamordował sześciu dorosłych oraz 21 podopiecznych szkoły. Większość ofiar miała 6 lub 7 lat.

Zanim policjanci weszli do budynku Lanza odebrał sobie życie. Według oficjalnego raportu, przygotowanego przez biuro prokuratury stanowej, nie udało się ustalić jakie pobudki kierowały zbrodniarzem i dlaczego na miejsce masakry wybrał tę, a nie inną szkołę.

Inspiracją dla tego artykułu była książka Dave’a Cullena pt. Columbine. Masakra w amerykańskim liceum (Wydawnictwo Poznańskie 2022).

3. Strzelanina w Uvalde, 24 maja 2022

Do trzeciej największej szkolnej strzelaniny w dziejach Stanów Zjednoczonych doszło wiosną 2022 roku. Przed południem w dniu 24 maja 18-letni Salvador Ramos pojawił się pod murami swojej dawnej szkoły podstawowej – Robb Elementary w Uvalde w stanie Teksas.

Był uzbrojony w karabinek samopowtarzalny typu AR-15. Najpierw przez kilka minut oddawał strzały na zewnątrz budynku. Następnie wtargnął do placówki przez niezabezpieczone boczne drzwi i zabarykadował się w środku.

Budynek szkoły podstawowej Robb Elementary kilka dni po strzelaninie
Budynek szkoły podstawowej Robb Elementary kilka dni po strzelaninie

Mężczyzna zastrzelił 19 uczniów i dwóch nauczycieli. Według jednego z uczniów, którym udało się przeżyć, przed oddaniem śmiertelnych strzałów Ramos przykląkł i powiedział „czas umierać”.

Większość ofiar była w wieku od 7 do 10 lat. Policjanci szybko przybyli na miejsce, ale przez 74 minuty zwlekali z wkroczeniem do środka szkoły. Sprawca zbrodni został wreszcie zastrzelony przez członków oddziału Straży Granicznej biorących udział w interwencji.

Punkt zwrotny w najnowszej historii Ameryki

Autor
Grzegorz Kantecki

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.