„Nazywali je królikami”. Nieludzkie eksperymenty medyczne w obozie koncentracyjnym Ravensbrück

Strona główna » II wojna światowa » „Nazywali je królikami”. Nieludzkie eksperymenty medyczne w obozie koncentracyjnym Ravensbrück

„Niektórym robili coś z kręgosłupem, a były jeszcze inne…” – mówiła po latach jedna z więźniarek. – „Eksperymentom podawano Polki. Francuzek chyba nie”. Choć sama twierdziła, że na skutek tego, co zrobili jej Niemcy, na zawsze stała się bezpłodna.

„Za naszym barakiem znajdował się blok, w którym przeprowadzano eksperymenty medyczne” – wspominała Francine R. Działaczka francuskiego ruchu oporu, którą w roku 1944 wywieziono do niesławnego obozu w Ravensbrück.


Reklama


Kobieta opisała traumę transportu do obozu, koszmarne warunki, jakie w nim panowały, sadyzm strażników. A także: przeprowadzane w tym piekielnym miejscu eksperymenty na więźniarkach.

Relację Francine wydano w unikalnej, graficznej formie. Kroniki Francine R. to komiks narysowany przez jej dalekiego krewniaka, Borisa Golzio. Zawiera prawdziwe wypowiedzi kobiety (na białym tle) oraz zweryfikowane historyczne komentarze (w czarnych ramkach).

Poniżej fragment tej książki, poświęcony kobietom, które sama Francine określała upiorną nazwą „królików”. I siebie też zaliczała do tego grona.

Eksperymenty medyczne w Ravensbrück we wspomnieniach Francine


Reklama


Polecamy

Kliknij i kup z rabatem na empik.com

Tekst przed i po komiksie pochodzi od redakcji. Fragment nie stanowi ciągłej części książki – został nieznacznie skrócony. Pełną wersję znajdziecie w Kronikach Francine R.

Autor
Boris Golzio
4 komentarze

 

Dołącz do dyskusji

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.