Odrażające sposoby na ból zęba z dawnej Islandii. Potrzebne były ludzkie odchody i rozkopane groby

Strona główna » XIX wiek » Odrażające sposoby na ból zęba z dawnej Islandii. Potrzebne były ludzkie odchody i rozkopane groby

Miłość do cukru okazała się zgubna dla Islandczyków. Gdy próchnica zaczęła siać spustoszenie w ich jamach ustnych, potomkowie wikingów chwytali się najbardziej absurdalnych i odrażających sposobów, aby uśmierzyć ból zębów.

Przez całe stulecia Islandczycy mogli pochwalić się doskonałym stanem uzębienia. Alda Sigmundsdóttir w książce Mała księga dawnych Islandczyków. O zwyczajach, tradycjach i przesądach stwierdza, że potomkowie wikingów, co prawda „nigdy nie dostaliby roli w reklamie pasty do zębów, jednak ich zęby mogły żuć i żuć”.


Reklama


Słodka pułapka

Badania archeologiczne wykazały, że wprawdzie wyspiarze nie mieli najprostszego zgryzu, ale za to próchnica była im niemal obca. Zmieniło się to dopiero w wieku XIX. Kiedy cukier buraczany zaczął podbijać świat, trafił również na usłaną wulkanami wyspę. Jak podeślą Sigmundsdóttir:

Ludzie na Islandii połknęli haczyk, czy też raczej wpadli w słodką pułapkę. Cukier szybko stał się dobrem niezbędnym, tuż obok kawy, tabaki i kropli Brennivin, islandzkiego alkoholu, powszechnie nazywanego czarną śmiercią.

Islandczycy mieli naprawdę oryginalne pomysły na ból zęba.  Ilustracja z książki Mała księga dawnych Islandczyków (materiały prasowe).
Islandczycy mieli naprawdę oryginalne pomysły na ból zęba. Ilustracja z książki Mała księga dawnych Islandczyków (materiały prasowe).

Na efekty nie trzeba było długo czekać. W jamach ustnych Islandczyków w zastraszającym tempie zaczęły się panoszyć próchnica oraz paradontoza. Szybko też pojawiły się mniej lub bardziej irracjonalne, a często wręcz obrzydliwe z perspektywy współczesnego człowieka pomysły, jak uśmierzyć ból zębów.

Mysie zęby i kupa niemowlaka

Jeden z najpopularniejszych sposobów polegał na złapaniu myszy, wyrwaniu jej jednego z zębów i… wetknięciu go obok tego, w którym akurat zrobiła się dziura. To jednak nie wszystko.

Wielkie historie co kilka dni w twojej skrzynce! Wpisz swój adres e-mail, by otrzymywać newsletter. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.

Jak podaje Alda Sigmundsdóttir w Małej księdze dawnych Islandczyków inne metody polegały między innymi na:

(…) umieszczeniu stolca jednorocznego chłopca w tym samym miejscu. (Zakładam, że odchody dziewczynek nie miały podobnych właściwości leczniczych).

Albo wetknięcie zęba nieboszczyka obok próchniejącego. Albo sproszkowanie psiego zęba i połknięcie proszku. (Podejrzewam, że wszędzie kręciło się mnóstwo bezzębnych psów).

Tekst stanowi fragment książki Aldy Sigmundsdóttir pod tytułem Mała księga dawnych Islandczyków. O zwyczajach, tradycjach i przesądach (Wydawnictwo Poznańskie 2020).
Tekst powstał w oparciu o książkę Aldy Sigmundsdóttir pod tytułem Mała księga dawnych Islandczyków. O zwyczajach, tradycjach i przesądach (Wydawnictwo Poznańskie 2020).

Ząb nieboszczyka

Jeżeli powyższe sposoby zawiodły (a chyba nie ma powodów, aby przypuszczać, że mogło być inaczej), to usuwano bolący ząb i zastępowano go… zębem nieboszczyka.

Jak widać chwytano się najbardziej absurdalnych pomysłów. Nikt jednak nie pomyślał, aby ograniczyć spożycie słodkiego proszku. A może po prostu nikt nie odważył się tego zaproponować, ponieważ takiego, kto by to zrobił „wygnano by w góry, niezwłocznie”. Miłość Islandczyków do cukru była bowiem silniejsza od racjonalnego myślenia.

Przeczytaj również o piekle islandzkich dzieci. Zmuszane do pracy od 7 roku życia, bite po twarzy za nieposłuszeństwo


Reklama


Polecamy

Bibliografia

Autor
Rafał Kuzak
Dołącz do dyskusji

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka toŚredniowiecze w liczbach (2024).

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.