Osiągnięcia Carla von Clausewitza. Autor przełomowego traktatu wojennego nigdy nie wygrał żadnej bitwy

Strona główna » XIX wiek » Osiągnięcia Carla von Clausewitza. Autor przełomowego traktatu wojennego nigdy nie wygrał żadnej bitwy

Traktat O wojnie autorstwa pruskiego generała Carla von Clausewitza uchodzi za jedno z najbardziej wpływowych dzieł z dziedziny nowoczesnej myśli wojskowej. Książka ukształtowała postawy najważniejszych dowódców i polityków XIX oraz XX wieku. O wiele rzadziej niż o samej publikacji pisze się jednak o dokonaniach autora. Nic dziwnego.

Jak wyjaśnia profesor Grzegorz Kucharczyk, autor opracowania nowej edycji traktatu O wojnie, Clausewitz na wiele sposobów posunął naprzód postrzeganie spraw militarnych.


Reklama


Przede wszystkim „dostrzegał ścisłą relację między wojną a polityką”. Przekonanie to znalazło zresztą wyraz w najbardziej pamiętnym zdaniu pruskiego generała: „Wojna jest kontynuacją polityki za pomocą innych środków”.

Warto jednak podkreślić, że ani ta, ani inne refleksje Clausewitza nie ukształtowały się pod wpływem taktycznych lub strategicznych sukcesów. Autor O wojnie z autopsji znał tylko porażki i frustracje.

Rosyjski generał przemawia przed portretem Carla von Clausewitza.
Rosyjski wojskowy przemawia przed portretem Carla von Clausewitza. Fotografia z 2004 roku (fot. QxaZQprV, lic. CC-BY-SA 3,0).

Droga wojskowa Clausewitza

Carl von Clausewitz podjął służbę w wojsku pruskim w roku 1792 jako zaledwie dwunastolatek. Był szlachcicem, ale jego rodzina nie należała do wpływowych ani nie miała większych tradycji militarnych.

Clausewitz zdobywał sznyty w burzliwych latach wojen napoleońskich. W 1795 roku awansowano go już do stopnia porucznika, a w 1801 wstąpił do berlińskiej Kriegsakademie, Szkoły Wojennej.


Reklama


Ukończył akademię z doskonałymi wynikami, został kapitanem, a także adiutantem księcia Augusta Hohenzollerna. Cóż jednak z tego, jeśli jego dalsza kariera była pasmem obiektywnych porażek.

Oficer za biurkiem

Młody oficer należał do zagorzałych zwolenników zbrojnej konfrontacji z Francuzami. Tak jak pragnął, doczekał się walnej bitwy z siłami napoleońskimi.

Artykuł powstał między innymi w oparciu o wstęp profesora Grzegorza Kucharczyka do polskiego wydania traktatu O wojnie autorstwa Carla von Clausewitza (Bellona 2022).

14 października 1806 roku wziął udział w przegranej batalii pod Auerstedt. Wówczas to, jak wyjaśnia Grzegorz Kucharczyk, „runęła legenda fryderycjańskiej, niezwyciężonej armii”, poza tym zaś „doszło do prawdziwej implozji państwa Hohenzollernów”.

Sam Clausewitz nie zasłużył się w walce, a potem tylko dowodził batalionem podczas… długiej ucieczki przed Francuzami. Wreszcie, w Prenzlau w Brandenburgii, dostał się do wrogiej niewoli.


Reklama


W późniejszych latach, po tym jak Napoleon podporządkował sobie Prusy, Clausewitz pracował w ministerstwie wojny i w sztabie generalnym. Był także członkiem komisji opracowującej regulaminy kawalerii i piechoty. Ogółem: uwijał się za biurkiem, a nie w koszarach czy na polu bitwy.

Jedna porażka, żadnego zwycięstwa

W 1812 roku, nadal przekonany o konieczności przeciwstawienia się Napoleonowi, Clausewitz zdezerterował i przeszedł na stronę Rosjan. Car Aleksander I od razu dał mu rangę pułkownika, ale przydzielił go do zadań sztabowych, a nie służby w polu.

Carl von Clausewitz (z prawej) i bitwa pod Jeną–Auerstedt – jedyne walne starcie, w którym wziął udział.

Prusak tylko z oddali przyglądał się zmaganiom pod Borodino. Jak podkreśla Grzegorz Kucharczyk we wstępie do nowej edycji traktatu O wojnie, Clausewitza ominęły też przełomowe bitwy pod Lipskiem i pod Waterloo, gdzie wreszcie udało się przemóc cesarza Francuzów.

Ogółem „jedyną wielką bitwą, w której osobiście uczestniczył” było wspomniane wcześniej starcie pod pod Auerstedt, zakończone „upokarzającą klęską wojsk pruskich”.

Bibliografia

  • Raymond Aron, Clausewitz. Philosopher of War, Simon & Schuster 1985.
  • Carl von Clausewitz, O wojnie, oprac. G. Kucharczyk, Bellona 2022.

Jeden z najważniejszych traktatów wojskowych ostatnich stuleci

Autor
Kamil Janicki

Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka to Życie w chłopskiej chacie (2024). Strona autora: KamilJanicki.pl.

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.