"Wyspa niebieskich lisów". Pasjonująca opowieść o czasach wielkich przygód

Strona główna » Materiał partnera » "Wyspa niebieskich lisów". Pasjonująca opowieść o czasach wielkich przygód

Prawdziwa historia największej, najdłuższej i najdroższej ekspedycji naukowej wszech czasów. Udanej, tragicznej i do tej pory nieopowiedzianej.

Stephen R. Bown – autor książki „Amundsen. Ostatni wiking” zabiera nas w fascynującą i niebezpieczną XVIII-wieczną podróż. Wyprawa nazwana Wielką Ekspedycją Północną miała za zadanie zbadać obszary od Petersburga przez Syberię aż po wybrzeża Ameryki Północnej.


Reklama


Zlecona przez cara Piotra I Wielkiego kosztowała jedną szóstą rocznych przychodów Imperium Rosyjskiego. Dowodzona przez legendarnego Duńczyka – Vitusa Beringa obejmowała ponad trzy tysiące naukowców i żeglarzy. Była jednym z najbardziej ambitnych i tragicznych przedsięwzięć w annałach historii morskiej i arktycznej.

„Wyspa niebieskich lisów” to pasjonująca opowieść o czasach wielkich przygód, kiedy naukowcy byli prawdziwymi bohaterami i niebezpieczeństwa doświadczali na własnej skórze w imię nauki, pieniędzy, sławy i uznania.

Książka Stephena R. Bowna pod tytułem Wyspa niebieskich lisów. Legendarna wyprawa Beringa jest już dostępna w sprzedaży.

– Bez map, bez aprowizacji, bez przygotowania, za to z wizjonerskim planem. Przykład Wielkiej Ekspedycji Północnej jasno ukazuje, jak cienkie są granice pomiędzy nauką a szaleństwem, bohaterstwem a głupotą, odwagą a brawurą. Stephen R. Bown po raz kolejny udowadnia, że wiele ważnych dla wiedzy o świecie postaci należy jeszcze odnaleźć w czeluściach historii, a czasem nawet wykopać z płytkich grobów na bezludnych wyspach – napisała Natalia Szumska z bloga „Kronika kota nakręcacza”.

– Zawsze podziwiałam autorów, którzy potrafili z ogromu materiału wyłuskać te najważniejsze rzeczy – i Bown właśnie to umie. Do tego zdaje sobie sprawę z rzeczy być może najważniejszej – że wielką historię tworzą ludzie i to o nich chce opowiadać. Dzięki temu jego książki są żywe, wzbudzają emocje, czyta je się jak najlepsze powieści przygodowe – napisała z kolei Diana Chmiel z bloga „Bardziej lubię książki niż ludzi”.


Reklama


Polecamy

Dołącz do dyskusji

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.