Dżentelmeńskie zachowanie na okładce Kolców z 1880 roku

XIX-wieczna sztuka podrywu. Autentyczne porady dla mężczyzn sprzed 120 lat

Strona główna » XIX wiek » XIX-wieczna sztuka podrywu. Autentyczne porady dla mężczyzn sprzed 120 lat

Nie wiecie jak zwrócić na siebie uwagę upragnionej osoby, rozbudzić jej uczucia i przekuć flirt w stały związek? Zdecydowanie nie radzimy uciekać się do porad sprzed 120 lat. Jeśli jednak jesteście aż tak zdesperowani, to poniżej znajdziecie 8 zaleceń dla mężczyzn według Przewodnika zakochanych wydanego w Warszawie w roku 1903.

1.

Spodobała Ci się nieznajoma dziewczyna? Nie waż się nawet podchodzić do niej na ulicy lub w innym miejscu publicznym!


Reklama


Przewodnik zakochanych z 1903 roku, autorstwa J.A. Zawadzkiego, instruował: „[należy] z całym taktem i delikatnością właściwą dobrze wychowanemu człowiekowi wyciągnąć od jej znajomych wszystko co tylko się ta. A więc przede wszystkim co do jej stosunków rodzinnych i majątkowych”. Przecież właśnie te kwestie są, w myśl XIX-wiecznych norm, najważniejsze…

2.

Poznawanie samej panny to kwestia w najlepszym razie drugorzędna. Nie ją, lecz jej rodziców trzeba sobie zjednać. Przecież od nich wszystko zależy.

Flirt na okładce "Kolców" z roku 1896.
Flirt na okładce „Kolców” z roku 1896.

Rozmawiając z ojcem wybranki przystoi według poradnika „nie czekając pytań drugiej strony przystąpić do jasnego i szczerego określenia swojego stanowiska, majątku, dochodów, stosunków rodzinnych i koligacji, zamiarów na przyszłość”

Słowem nic nie wolno ukrywać! No chyba, że ma się długi. Te Zawadzki radził wyliczać tylko „na wyraźne zapytanie ojca”.

3.

Osobne rady dotyczyły pierwszego kontaktu z potencjalną teściową. Primo: nie całujemy w rękę. „Przed panią domu należy skłonić oczywiście nieco głowę, wstrzymać się jednak bezwarunkowo od całowania ręki. Jest to brzydka mieszczańska naleciałość, dawno z eleganckich salonów wyrugowana, a obserwowana tylko pilnie przez starych kawalerów” – podaje Przewodnik zakochanych.


Reklama


Swoją drogą nie wiedzieć czemu, ale przy pierwszej wizycie nie należy ściągać rękawiczek.

4.

Rodzice Cię zaakceptowali? No to jedna rada co do randek – nie pij za dużo! Zawadzi pisał:

Bieganie w każdym antrakcie do bufetu, a zwłaszcza zakrapianie się tymi spirytualiami, od których potem z ust konkurenta „jedzie” na pannę odór nieprzyjemny – winno być z programu zabawy stanowczo skreślone.

Zdezorientowany mężczyzna wśród dam.
Zdezorientowany mężczyzna wśród dam. Okładka „Kolców” z 1914 roku.

5.

I jeszcze problem niejednego mężczyzny: idziecie razem z damą swego serca do sklepu? W żadnym razie za nią nie płaćcie! A jeśli płacicie – domagajcie się zwrotu pieniędzy. Tak w każdym razie podaje poradnik z 1903 roku: 

Wstępując ze sprawunkami do sklepów, może [kawaler] rachunki chwilowo za nią regulować. Za powrotem do domu powinna jednak panna natychmiast wyłożone przez narzeczonego pieniądze mu zwrócić, ten zaś powinien bez żadnych zastrzeżeń i wstawań zwrot przyjąć (…). Powinien i to mieć na uwadze, że przyjemność płacenia będzie po ślubie – cała po jego stronie.

6.

Rzecz ważna. Jeśli nie zastaniemy naszej wybranki w domu, nigdy nie wolno pytać rodziców o to, gdzie poszła. 

Niech jednak Bóg broni, by młody człowiek zapytał o powód nieobecności panny domu lub wprost się zwrócił z pytaniem do nich: „A gdzież to córeczka szanownych państwa?”. Przede wszystkim byłby to zwrot gminny, ordynarny i uwłaczający w wysokim stopniu domowi.

7.

Chodzi wam po głowie, by sprawić wybrance serca prezent? Według J.A. Zawadzkiego w żadnym razie nie należy dawać – jak by wielu twierdziło – dziewczynie brylantów.


Reklama


„Dla panny radzimy wybrać pierścioneczek, byle nie z brylantem (bo to w symbolistyce zakochanych łzy oznacza)” – wyjaśniono w Przewodniku zakochanych.

8.

Na koniec zostaje jeszcze kwestia niezręczna, o której jednak koniecznie trzeba wspomnieć (jak nie omieszkał zrobić M.A. Zawadzki). W myśl XIX-wiecznych reguł nigdy, przenigdy, nie wolno z dziewczyną rozmawiać o seksie!

Narzeczony „powinien starannie unikać dwuznaczników, aluzji do chwil poślubnych itp. – jednym słowem omijać to wszystko, co pannę może wprowadzić w zaambarasowanie lub rumieniec na jej twarzy wywołać”.

Dżentelmeńskie zachowanie na okładce Kolców z 1880 roku
Dżentelmeńskie zachowanie na okładce „Kolców” z 1880 roku

Tym bardziej nie wolno sobie pozwalać na jakiekolwiek igraszki. Podczas kolacji narzeczony powinien:

W rozmowie nie nachylać się za bardzo ku niej, nie trącać jej (nawet przypadkowo kolanami lub deptać nogą w porozumiewawczych celach po jej pantofelkach). Rozumie się samo przez się, że wszelkie manipulacje z rękami pod obrusem – są zupełnie wykluczone.


Reklama


Bibliografia

  • Zawadzki M.A., Przewodnik zakochanych, czyli jak zdobyć szczęście w miłości i powodzenie u kobiet, Iskry, Warszawa 2007.
Autor
Kamil Janicki

Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka toŚredniowiecze w liczbach (2024).

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.