Żona Bolesława Szczodrego. Jedyna polska królowa, której imienia nie znamy

Strona główna » Średniowiecze » Żona Bolesława Szczodrego. Jedyna polska królowa, której imienia nie znamy

Była żoną przeklętego króla, którego obwiniano o wszystkie klęski, jakie spotykały Polskę przez kolejne stulecia. Żadnej innej władczyni korona nie przyniosła tak mało szczęścia. Straciła władzę i nie była w stanie zapobiec skrytobójczej śmierci męża. Nie uratowała nawet syna – otrutego przez tych, którzy nie chcieli dopuścić by zasiadł na tronie.

Taki przypadek nie zdarzył się ani nigdy wcześniej, ani później w naszych dziejach. O poszczególnych królowych Polski wiadomo mniej lub więcej. Ale tylko o żonie Bolesława Śmiałego można powiedzieć, że jest zupełną zagadką.

O istnieniu tajemniczej władczyni poinformował Gall Anonim. Zrobił to lakonicznie i z pominięciem jakichkolwiek szczegółów pozwalających zidentyfikować kobietę.


Reklama


Do wesela musiało dojść w latach 60. XI wieku, gdy książę był jeszcze młokosem. Wiadomo też, że władczyni wkrótce urodziła syna. Poza tym jednak jej biografia zawiera głównie białe plamy.

Kronikarz o zbyt bujnej wyobraźni

Następcy Galla Anonima w ogóle nie interesowali się postacią żony Bolesława Śmiałego. Wspomniał o niej dopiero Jan Długosz – człowiek tworzący przeszło trzysta lat później i znany z tendencji do zmyśleń oraz do łączenia faktów w istocie nie mających ze sobą nic wspólnego.

Niemal wszyscy historycy, którzy badali ten temat, sądzą, że kronikarzowi nie można dawać wiary. I że Wyszesława to tylko owoc jego wybujałej wyobraźni.

Długosz ni stąd ni zowąd stwierdził, że Bolesław pojął za żonę „córkę księcia Rusi, jedynaczkę, której przypadła w spadku po ojcu wielka część kraju”.

Podał kilka dat z jej życia, a także imię kobiety: Wyszesława. Problem w tym, że żadne wiarygodne źródła nie potwierdzają istnienia takiej postaci. Nie wiadomo kto dokładnie miałby być jej ojcem, a informacja o rzekomym spadku i jedynactwie brzmi wybitnie bałamutnie. Zwłaszcza, że na Rusi nie godzono się z dziedziczeniem tronów i ziem przez kobiety.

Bolesław Śmiały (Szczodry) w wyobrażeniu Jana Matejki.
Bolesław Śmiały (Szczodry) w wyobrażeniu Jana Matejki.

Nie da się zupełnie wykluczyć, że Długosz dysponował jakimiś dzisiaj zaginionymi zapiskami. Niemal wszyscy historycy, którzy badali ten temat, sądzą jednak, że kronikarzowi nie można dawać wiary. I że Wyszesława to tylko owoc jego wybujałej wyobraźni.

Skąd pochodziła tajemnicza królowa?

W ostatnich latach żony Bolesława szukano w Czechach i w Danii. Jeden badacz próbował też przemianować ją z Wyszesławy na Agnieszkę. Ale jego karkołomne wywody spotkały się głównie z szyderstwami. Wobec braku tropów naukowcy są zdani co najwyżej na luźne domysły.


Reklama


Profesor Krzysztof Benyskiewicz stwierdził z rezygnacją:

Trudno dziś rozstrzygnąć, czy pamięć królowej przyćmiły tragedie rodzinne, wybryki porywczego męża, opieszałość kronikarzy czy też najzwyklejszy przypadek.

Niezależnie co było przyczyną, efekt jest oczywisty. Drugą polską królową zupełnie wymazano z historii.

Królewicz Mieszko z matką w wyobrażeniu Stanisława Wyspiańskiego.
Królewicz Mieszko z matką w wyobrażeniu Stanisława Wyspiańskiego.

Szkoda, bo losy musiała mieć wprost powieściowe. Była żoną władcy słynącego z zapalczywości, nienasyconej ambicji i dumy. U jego boku niewątpliwie dostąpiła zaszczytu koronacji. Bolesław samowolnie wyniósł się do rangi króla w roku 1079. Obyczaj epoki stanowił zaś, że wraz z mężczyznami koronowano także ich małżonki.

Leżała jakby umarła, bez tchu i bez życia

Kiedy po uśmierceniu krakowskiego biskupa Bolesław został przegnany z kraju, królowa razem z nim wyruszyła na Węgry. Mąż rychło zginął w niejasnych okolicznościach. Ona zaś – po latach poniewierki – wróciła do Polski wraz z dobiegającym dorosłości synem – Mieszkiem.


Reklama


Nad Wisłę zawitała ponownie w 1086 roku. Nie zaznała tu spokoju. Już trzy lata później jej syn został otruty z polecenia politycznych konkurentów. To właśnie opowiadając o zgonie dynasty Gall Anonim wspomniał krótko o dawnej królowej. Pisał:

Biedna matka, gdy w sarkofagu składano szczątki nieodżałowanego chłopca, przez godzinę leżała jakby umarła, bez tchu i bez życia, i dopiero po egzekwiach biskupi ocucili ją wachlarzami i zimną wodą.

Zobacz też jak wyglądał mord dokonany na świętym Stanisławie. Przynajmniej zdaniem sporo późniejszych „artystów”…

Bibliografia

  1. K. Benyskiewicz, Tajemnica żony Bolesława Szczodrego [w:] W kręgu Bolesława Szczodrego i Władysława Hermana, Wydawnictwo UWr, Wrocław 2010.
  2. T. Jurek, Agnes Regina. W poszukiwaniu żony Bolesława Szczodrego, „Roczniki Historyczne”, t. 72 (2006).
  3. K. Jasiński, Rodowód pierwszych Piastów, PTPN, Poznań 2004.
  4. G. Pac, Kobiety w dynastii Piastów. Rola społeczna piastowskich żon i córek do połowy XII wieku – studium porównawcze, Wydawnictwo Naukowe UMK, Toruń 2013.

Autor
Kamil Janicki
Dołącz do dyskusji

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.