Trzy zwycięstwa Lechitów nad Juliuszem Cezarem. Nowe badania każą inaczej spojrzeć na tę historię

Strona główna » Polecane » Trzy zwycięstwa Lechitów nad Juliuszem Cezarem. Nowe badania każą inaczej spojrzeć na tę historię

„Bajdy Juliuszowe”, „objaw bzika czy manii średniowiecza” – komentował Aleksander Brückner. Wybitny historyk literatury bezlitośnie wyśmiewał relację Wincentego Kadłubka o zwycięskich walkach Lechitów z Juliuszem Cezarem. Współcześni badacze nie są równie pogardliwi. Jaką wartość dostrzegają w kronikarskiej relacji?

Druga kronika dziejów Polski – i pierwsza spisana przez Polaka – pełna jest buńczucznych legend o mocarstwowej przeszłości nadwiślańskiego państwa.


Reklama


Krakowski biskup Wincenty Kadłubek opowiadał między innymi o spektakularnych zwycięstwach, które władca Krakowa Lestek III miał odnieść nad najsławniejszym rzymskim wodzem – Juliuszem Cezarem.

„Złota pragnąłeś, złoto pij”

Według relacji zawartej w siedemnastym rozdziale pierwszej księgi Kroniki polskiej Lestek III „Juliusza Cezara pokonał w trzech bitwach”, a także rozgromił całą armię Krassusa – człowieka do dzisiaj uważanego za największego bogacza starożytnego Rzymu.

Wincenty Kadłubek twierdził, że Lestek III miał pokonać samego Cezara (domena publiczna).
Wincenty Kadłubek twierdził, że Lestek III miał pokonać samego Cezara (domena publiczna).

Kadłubek twierdził, że polski król nie tylko pochwycił i poniżył antycznego miliardera, ale też uśmiercił go w straszliwy sposób. „Złota pragnąłeś, złoto pij” – powiedział więźniowi, po czym napoił go rozpalonym, płynnym metalem.

Sojusz z Cezarem

Juliusz Cezar był ponoć pod tak wielkim wrażeniem lechickich sukcesów, że zawarł pokój z Lestkiem, sprzymierzył się z nim, a nawet dał mu za żonę własną siostrę – Julię. W posagu kobieta dostała całą Bawarię, Lestek – już rządzący połową Europy – dał jej zaś w darze ślubnym Serbię.


Reklama


Nowa lechicka królowa założyła dwa miasta: Julius i Julię. Pod naciskiem senatu rzymskiego, który zaniepokoił się ogromnym wzrostem potęgi sąsiada, na nowo wszczęto jednak wojnę, a kobieta została przegnana. Wówczas miasta przemianowano na Lubusz i Lublin.

„Objaw manii albo bzika”

Historycy z wieku XIX i pierwszej połowy XX, dokładający wielkich starań, by oczyścić dzieje ojczyste z legend i zmyśleń, nie mieli litości dla relacji Kadłubka. To dlatego Aleksander Brückner wyśmiewał „bajdy Juliuszowe”, będące objawem „manii” lub „bzika”.

Niektórzy XIX-wieczni historycy twierdzili, że Kadłubek pomylił Cezara z... Karolem Wielki (Albrecht Dürer/domena publiczna).
Niektórzy XIX-wieczni historycy twierdzili, że Kadłubek pomylił Cezara z… Karolem Wielki (Albrecht Dürer/domena publiczna).

Tylko z rzadka próbowano usprawiedliwiać kronikarza twierdzeniami, że nie tyle plótł farmazony, co raczej – odnosił do Polaków historie, które dotyczyły innych ludów: na przykład Getów albo Partów. Ewentualnie mieszał epoki, bo jakiś Lestek mógł w najlepszym razie walczyć nie z Cezarem, lecz z Karolem Wielkim.

Autorzy, którzy tak sądzili niewątpliwie byli w błędzie. Kadłubek nie przepisał bezmyślnie obcej historii ani nie pomylił Polaków z Partami. Tym bardziej nie odnosił się do wydarzeń mających osadzenie w realnych dziejach. Snuł legendę (czy wręcz baśń), ale robił to z rozmysłem i w konkretnym celu.

Wielkie historie co kilka dni w twojej skrzynce! Wpisz swój adres e-mail, by otrzymywać newsletter. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.

„Wymiar ideowo-polityczny”

Wojny Lestka III z Juliuszem Cezarem rzecz jasna nie miały miejsca. Żadna Rzymianka nie była królową Polaków, a Lubusz nie został nazwany imieniem dowódcy legionów. Sam Lestek III też zresztą w ogóle nie istniał.

Jak podkreślało już wielu historyków i kulturoznawców – między innymi Stanisław Gawlas, Aleksander Gieysztor, Jacek Banaszkiewicz, a ostatnio Rafał Rutkowski – Kadłubkowa wizja miała jednak wyraźny „wymiar ideowo-polityczny”.


Reklama


Biskup krakowski przedstawił ją w dwóch celach. Po pierwsze po to, by „podkreślić sięgające dawnych czasów związki Polski z Cesarstwem”. Po drugie – by wyraźnie zademonstrować pełną, odwieczną niezależność państwa Piastów od władzy imperialnej.

W niemieckich tekstach z tej samej epoki (takich jak Kaiserchronik czy Annolied) to właśnie Juliusza Cezara uznawano za budowniczego średniowiecznej Rzeszy niemieckiej. Nikt więc nie nadawał się lepiej na bohatera historii o wieczystym oporze Polaków przed zakusami zachodniego sąsiada niż on.

Niemieccy autorzy uznawali Cezara za budowniczego średniowiecznej Rzeszy Niemieckiej (Clary-Grosch/domena publiczna).

Podobne klechdy opowiadano także w innych krajach i wśród innych ludów pragnących podkreślać swoją polityczną suwerenność. Kadłubek połączył jednak oryginalnie dwa różne rodzaje legend: te o wielokrotnych zwycięstwach nad Cezarem i te traktujące o cywilizacyjnym wkładzie rzymskiego wodza w historię (a w tym przypadku: w sieć osadniczą) danego państwa. Tylko na kartach Kroniki polskiej wystąpiły one wspólnie w jednej narracji.

Przeczytaj również o tym czy średniowieczna Polska była większym krajem niż obecna? Który król zapewnił jej największe terytorium?


Reklama


Bibliografia

  • Brückner Aleksander, Mitologia słowiańska i polska, wstęp i oprac. S. Urbańczyk, Warszawa 1980.
  • Mistrza Wincentego Kronika Polska, tłum. K. Abgarowicz i B. Kürbis, Warszawa 1974.
  • Rutkowski Rafał, Jak opowiedzieć o zwycięstwie nad Cezarem? Próba nowego spojrzenia na przekaz mistrza Wincentego (I, 17), „Kwartalnik Historyczny”, t. 3 (2019).
Autor
Kamil Janicki
5 komentarzy

 

Dołącz do dyskusji

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka to Życie w chłopskiej chacie (2024). Strona autora: KamilJanicki.pl.

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.