Mieszcząca się przy ulicy Wierzbowej 9 „Oaza” w latach 20. XX wieku była najmodniejszym lokalem Warszawy. Bywali tam artyści, politycy oraz przedstawiciele wielkiego biznesu. Ekskluzywna restauracja i dancing zachwycała swoim wystrojem.
O tym, jak dokładnie wyglądały jej wnętrza pod koniec drugiej dekady XX wieku możemy się przekonać dzięki wydanemu w 1927 roku okolicznościowemu albumowi. Oto najciekawsze z umieszczonych w nim fotografii.
Najbardziej stylowy i modny lokal stolicy
Tak w drugiej połowie lat 20. prezentowało się wejście do najmodniejszego warszawskiego lokalu. Po zmroku gości przyciągał widoczny już z daleka neon.
Reklama
Na parterze szatnia i sala restauracyjna
Z szatni rozpościerał się widok na umieszczoną na parterze salę restauracyjną.
Wystrój „Oazy” był dziełem profesora Wincentego Drabika. Zaprojektował on wcześniej dekoracje wielu warszawskich teatrów. Ściany i sufit widocznej na zdjęciu sali restauracyjnej – jak pisano w okolicznościowym albumie – całe były „pokryte wspaniałą mozaiką barw w stylu zdobnictwa ludowego (motywy skrzyni krakowskiej)”.
I jeszcze jedno ujęcie sali restauracyjnej, w której od południa aż do północy podawano gościom głównie dania kuchni francuskiej. Później przenoszono się do mieszczącej się na pierwszym piętrze sali dancingowej.
Bufet i dyskretne gabinety
Reklama
A tutaj restauracyjny bufet.
Goście mieli do dyspozycji również luksusowe gabinety, gdzie urządzano „często przyjęcia prywatne, obiady oficjalne, bankiety itp.”.
Gabinety mieściły się zarówno na parterze, jak i na piętrze. Powyżej zdjęcie wnętrza kolejnego z nich.
Od września do czerwca czas na dancing
A oto schody prowadzące na piętro.
Reklama
Sala, w której od września aż do czerwca odbywały się dancingi. Jak przystało na lokal takiej klasy bawiącym się przygrywała złożona z najlepszych muzyków orkiestra.
Goście mieli do dyspozycji również tak zwany „Bar Amerykański”.
„Oaza” od kuchni
W albumie znalazły się także zdjęcia „Oazy” od zaplecza. Powyżej kuchnia, w której przygotowywano wykwintne dania serwowane w restauracji.
Reklama
A tutaj zapasy żywności „Oazy”.
Doskonale zaopatrzona piwniczka z alkoholami.
I jeszcze trochę butelek, których zawartość skończyła w kieliszkach zamożnych gości „Oazy”.
Na zakończenie jeden z plakatów zachęcających do odwiedzenia „Oazy”. Was by przekonał?
Przeczytajcie również o najmodniejszych kurortach przedwojennej Polski. Eleganckie, snobistyczne, szalenie popularne.
Reklama
Prawda o życiu naszych pradziadków
Bibliografia
- Oaza 1922-1927, Warszawa 1927.