Najpiękniejsze rzymskie freski z Pompejów

Strona główna » Starożytność » Najpiękniejsze rzymskie freski z Pompejów

Odkrycie ruin tego starożytnego miasta w XVIII wieku zelektryzowało międzynarodową społeczność. Doskonale zachowane przez popiół wulkaniczny Pompeje stały się bezcennym źródłem wiedzy na temat antycznego świata. A przy okazji dostarczyły niezliczonych powodów do zachwytu.

Pompeje w czasach swojej świetności były jednym z najważniejszych portów w Italii. Choć stowarzyszone z Rzymem, zachowały swoje unikalne zwyczaje, a wpływy greckie i rzymskie mieszały się w nich z kulturą dominujących od V wieku przed naszą erą Samnitów.


Reklama


Dzisiaj to miasto, zniszczone nagłym wybuchem Wezuwiusza w 79 roku naszej ery, znane jest nie tylko ze względu na bogactwo informacji na temat życia w czasach rzymskiego imperium, jakich dostarcza. Freski, zdobiące wnętrza pompejańskich domów, są nieraz prawdziwymi dziełami sztuki.

Spośród niezliczonych zachowanych malunków niemal nie sposób wybrać tych najpiękniejszych. Pokusiliśmy się jednak o zestawienie tych, które na nas wywarły największe wrażenie.

Freski z Pompejów, które naprawdę robią wrażenie

Fresk w jednym z pompejańskich domów (fot. Miguel Hermoso Cuesta, lic. CC BY SA 40).

Wiele malowideł ściennych z Pompejów przedstawia po prostu sceny z codziennego życia. Takie jak ten z grającym na harfie muzykiem pokazują, jak mieszkańcy Pompejów umilali sobie czas wolny.

Muzyk z harfą i sitarą, fresk ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Neapolu (fot. domena publiczna)
<strong>Przeczytaj też:</strong> Jeden z największych skandali starożytności. Co stało się z ciałem człowieka, który podbił pół znanego świata?

Często pojawiają się też sceny znane z greckiej mitologii. Tu pijany Herakles spotyka się z potępiającym spojrzeniem królowej Lidii, Omfale:

(fot. Stefano Bolognini).

Nie jest to zresztą jedyne przedstawienie tej pary, jakie pojawia się na ścianach pompejańskich domów:

Herakles i Omfale, królowa Lidii (fot. Stefano Bolognini).

W Domu Żeglarzy z kolei można oglądać piękne przedstawienie Apolla i Artemidy:

(fot. Sailko, lic. CC BY SA 30).

Dzięki freskom poznajemy też czasem przedstawicieli greckiej i rzymskiej kultury. Na poniższym przedstawieniu znajduje się grecki poeta Menander.

(fot.Matthias Kabel, CC BY SA 30).

Reklama


W Domu Wettiuszów znalazł się natomiast wizerunek Gorgony, którego nie powstydziliby się chyba nawet najbardziej awangardowi przedstawiciele impresjonizmu:

Gorgona w Domu Wettiuszów (fot. domena publiczna).

Niektóre ze scen wydają się wręcz intymne, jak ta, która przedstawia kobietę, zastanawiającą się, co napisać w liście o ukochanego.

(fot. Sailko, lic. CC BY SA 30).

Ogromne wrażenie robią też przedstawienia fauny i flory. Wypełnione takimi freskami pomieszczenia musiały przypominać prawdziwie rajskie ogrody!

Freski przedstawiajace ogród w Domu Złotej Bransolety (fot. Stefano Bolognini).
<strong>Przeczytaj też:</strong> Najbardziej absurdalna rzecz, o jakiej dzisiaj przeczytasz. Co Mona Lisa ma wspólnego z Polską?
I natura z tego samego pomieszczenia (fot. Stefano Bolognini).

Obok wielkich malunków na ścianach pompejańskich domów pojawiały się także niewielkie, ale równie wdzięczne przedstawienia. Należy do nich poniższy pegaz, którego można znaleźć w Domu Efeba:

Pegaz z Domu Efeba (fot. Sailko, lic. CC BY SA 40).

Reklama


Najnowsze odkrycie

Na koniec jeszcze fresk może nie najpiękniejszy, ale niewątpliwie poruszający. A do tego – świeżo odkryty. O jego odsłonięciu poinformowano 11 października 2019 roku. Prezentuje walczących gladiatorów, z których jeden broczy krwią i błaga o łaskę.

(Park Archeologiczny w Pompejach/materiały prasowe).

Przeczytaj też o ostatniej cesarzowej starożytnego Rzymu. To ona zapewniła tron swojemu mężowi.

Autor
Anna Winkler
Dołącz do dyskusji

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka to Życie w chłopskiej chacie (2024). Strona autora: KamilJanicki.pl.

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.