Stanisław Maczek w czasie I wojny światowej służył w C.K. Armii. Zdjęcie poglądowe (domena publiczna)

Co robił Stanisław Maczek zanim powstała wolna Polska? Początki kariery wybitnego generała

Strona główna » XIX wiek » Co robił Stanisław Maczek zanim powstała wolna Polska? Początki kariery wybitnego generała

Droga od studenta polonistyki do sprawnego dowódcy i instruktora okazała się zaskakująco krótka. A Stanisław Maczek bardzo wcześnie dał dowód wojskowych talentów.

Kiedy z końcem lipca 1914 roku wybuchła globalna wojna, Stanisław Maczek był studentem polonistyki Uniwersytetu we Lwowie. Powołano go do armii austro-węgierskiej i wkrótce otrzymał patent oficera rezerwy.


Reklama


Do czerwca 1915 roku dowodził plutonem w zmotoryzowanym 3. Pułku Obrony Krajowej. W tym samym czasie odbył specjalistyczne kursy: narciarstwa, wspinaczki wysokogórskiej oraz taktyczno-szturmowego wykorzystania broni maszynowej.

W elitarnej formacji, w szkole oficerskiej

Wysokie umiejętności spowodowały że Maczek otrzymał przydział do elitarnej jednostki C.K. armii: 2. Pułku Strzelców Tyrolskich. Formacja ta uczestniczyła w walkach z wojskami rosyjskimi w Galicji Wschodniej i na Bukowinie oraz na froncie włoskim. Stanisław Maczek zasłynął wówczas jako odważny i energiczny dowódca plutonu.

Stanisław Maczek na zdjęciu portretowym z lat międzywojnia
Stanisław Maczek na zdjęciu portretowym z lat międzywojnia.

W uznaniu jego fachowych kwalifikacji, wiosną 1916 roku skierowany został do Szkoły Oficerskiej w Steyer, gdzie jako instruktor zaznajamiał słuchaczy z tajnikami walki w górskim terenie. 

Następnie, z początkiem października, ppor. Maczek został dowódcą kompani szturmowej, złożonej z narciarzy i alpinistów. Na jej czele walczył we włoskich Dolomitach.


Reklama


31 stycznia 1918 roku został ranny i trafił do szpitala w Wiedniu. Na front ponownie powrócił latem. W listopadzie 1918 roku otrzymał awans na porucznika.

W odrodzonym Wojsku Polskim

Kres istnienia monarchii austro-węgierskiej umożliwił Stanisławowi Maczkowi powrót do kraju.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, to może zainteresować Cię książka jego autora pod tytułem "Czerwona zaraza". Kliknij i kup na empi.com
Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, to może zainteresować Cię książka jego autora pod tytułem „Czerwona zaraza”. Kliknij i kup na empi.com

Sytuacja w odradzającej się Polsce była więcej niż pogmatwana. Choć zachodnia Galicja została oczyszczona z zaborczych władz i wojska, to we wschodniej wybuchły zacięte walki z Ukraińcami.

Maczek 14 listopada znalazł się w Krośnie, gdzie zgłosił się po przydział do jednostki idącej na odsiecz Lwowa. Nie musiał długo czekać. Następnego dnia był już oficjalnie w szeregach Wojska Polskiego.


Reklama


Objął wówczas dowództwo nad złożoną z ochotników kompanią, zwaną krośnieńską. O sukcesach, które odniósł na jej czele przeczytacie w moim kolejnym artykule.

Bibliografia:

  1. Michał Klimecki, Wojna polsko-ukraińska. Lwów i Galicja Wschodnia 1918-1919, Bellona SA, Warszawa 2014.
  2. Stanisław Maczek, Od podwody do czołga, Towarzystwo Naukowe KUL, Orbis Books Ltd., Lublin-Londyn 1990.
  3. Jerzy Majka, Generał Stanisław Maczek, Wydawnictwo LIBRA, Rzeszów 2005.
  4. Piotr Potomski, Generał broni Stanisław Maczek 1892-1994, Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej, Warszawa 2012.
  5. Lech Wyszczelski, Wojna o Kresy Wschodnie 1918-1921, Bellona SA, Warszawa 2011.
  6. Zbiorowe, Księga jazdy polskiej, Warszawa 1938.
Autor
Dariusz Kaliński
Dołącz do dyskusji

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka toŚredniowiecze w liczbach (2024).

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.