Czy Słowianie znaleźli się na ziemiach polskich w czasie wielkich wędrówek ludów czy byli tu od tysiącleci, prawie „od zawsze”? Ten spór, który toczy się od dawna, ciągle jest obecny w myśleniu Polaków o swojej przeszłości.
Kamil Janicki, autor wielu bestsellerów, m.in. Pańszczyzny i Warcholstwa, w swojej najnowszej książce przedstawia najbardziej aktualną wizję tych interpretacji i odsyła do ciekawych wniosków.
Reklama
Autor łamie utarte stereotypy. Opowiada, jak lud uważany za prymitywny stał się największą europejską wspólnotą językową.
O zagadkowych prapoczątkach Słowian, o ich kulturowej atrakcyjności, o niechęci, z jaką byli opisywani przez współczesnych im pisarzy, i o tym, jak stworzyli cywilizację zdolną przeciwstawić się potomkom starożytnych Rzymian, Germanom czy imperiom azjatyckich koczowników.
W czym tkwiła siła Słowian? Jak do tego doszło, że stali się największym ludem w Europie? Co zadecydowało o ich sukcesie? Odpowiedzi na te intrygujące pytania znajdziecie na kartach książki.
Co jeszcze w książce Cywilizacja Słowian?
I. Zagadka Słowian – Skąd pochodzą Słowianie? Dlaczego na pytanie o ich genezę nie da się udzielić łatwej odpowiedzi? Dlaczego badania genetycznie nie rozwiązują i nie mogą rozwiązać tej zagadki? Co mówią najnowsze ustalenia innych nauk?
II. Prostota – Jakie były najważniejsze cechy słowiańskiej cywilizacji? Co odróżniało Słowian od innych ludów? I dlaczego ich kultura była tak niesamowicie atrakcyjna?
Reklama
III. Osada – Jak wyglądały osady pierwszych Słowian i co po nich pozostało do naszych czasów? Czym były zagadkowe otwory w ziemi, liczniejsze od chat? Dlaczego Słowian nazywano ludźmi lasu?
IV. Dom – Jak mieszkali pierwsi Słowianie? W jaki sposób budowali swoje domy, jak te wyglądały i jak się w nich żyło? Dlaczego ich wioski wędrowały z miejsca na miejsce?
V. Władza – Zmyślone plemiona Słowian, mit pierwszego państwa słowiańskiego i zapomniani wodzowie z pierwszych stuleci. A poza tym nieznane dzisiaj początki „teorii normańskiej” i niedoceniane znaczenie niewolnictwa w słowiańskim świecie.
VI. Gród – Po co naprawdę Słowianie budowali grody? Gdzie powstały te najstarsze? I jak powstanie tysięcy twierdz wpłynęło na średniowieczny krajobraz?
Kolejne rozdziały to: Wiara, Pismo, Kalendarz, Pieniądze i Skarby oraz Śmierć. Książka rzuca światło na każdy kluczowy aspekt słowiańskiej rzeczywistości. Dowiedz się więcej o Cywilizacji Słowian na Empik.com.