Cywilizacja Słowian. Prawdziwa historia największego ludu Europy

Strona główna » Materiał partnera » Cywilizacja Słowian. Prawdziwa historia największego ludu Europy

Czy Słowianie znaleźli się na ziemiach polskich w czasie wielkich wędrówek ludów czy byli tu od tysiącleci, prawie „od zawsze”? Ten spór, który toczy się od dawna, ciągle jest obecny w myśleniu Polaków o swojej przeszłości.

Kamil Janicki, autor wielu bestsellerów, m.in. Pańszczyzny i Warcholstwa, w swojej najnowszej książce przedstawia najbardziej aktualną wizję tych interpretacji i odsyła do ciekawych wniosków.


Reklama


Autor łamie utarte stereotypy. Opowiada, jak lud uważany za prymitywny stał się największą europejską wspólnotą językową.

O zagadkowych prapoczątkach Słowian, o ich kulturowej atrakcyjności, o niechęci, z jaką byli opisywani przez współczesnych im pisarzy, i o tym, jak stworzyli cywilizację zdolną przeciwstawić się potomkom starożytnych Rzymian, Germanom czy imperiom azjatyckich koczowników.

Nowa książka Kamila Janickiego pt. Cywilizacja Słowian. Prawdziwa historia największego ludu Europy (Wydawnictwo Poznańskie 2023) już w sprzedaży.

W czym tkwiła siła Słowian? Jak do tego doszło, że stali się największym ludem w Europie? Co zadecydowało o ich sukcesie? Odpowiedzi na te intrygujące pytania znajdziecie na kartach książki.

Co jeszcze w książce Cywilizacja Słowian?

I. Zagadka Słowian – Skąd pochodzą Słowianie? Dlaczego na pytanie o ich genezę nie da się udzielić łatwej odpowiedzi? Dlaczego badania genetycznie nie rozwiązują i nie mogą rozwiązać tej zagadki? Co mówią najnowsze ustalenia innych nauk?

II. Prostota – Jakie były najważniejsze cechy słowiańskiej cywilizacji? Co odróżniało Słowian od innych ludów? I dlaczego ich kultura była tak niesamowicie atrakcyjna?


Reklama


III. Osada – Jak wyglądały osady pierwszych Słowian i co po nich pozostało do naszych czasów? Czym były zagadkowe otwory w ziemi, liczniejsze od chat? Dlaczego Słowian nazywano ludźmi lasu?

IV. Dom – Jak mieszkali pierwsi Słowianie? W jaki sposób budowali swoje domy, jak te wyglądały i jak się w nich żyło? Dlaczego ich wioski wędrowały z miejsca na miejsce?

V. Władza – Zmyślone plemiona Słowian, mit pierwszego państwa słowiańskiego i zapomniani wodzowie z pierwszych stuleci. A poza tym nieznane dzisiaj początki „teorii normańskiej” i niedoceniane znaczenie niewolnictwa w słowiańskim świecie.

VI. Gród – Po co naprawdę Słowianie budowali grody? Gdzie powstały te najstarsze? I jak powstanie tysięcy twierdz wpłynęło na średniowieczny krajobraz?

Kolejne rozdziały to: Wiara, Pismo, Kalendarz, Pieniądze i Skarby oraz Śmierć. Książka rzuca światło na każdy kluczowy aspekt słowiańskiej rzeczywistości. Dowiedz się więcej o Cywilizacji Słowian na Empik.com.

Poznaj historię największego ludu Europy


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.