Czy można się bardziej pomylić? W 1932 roku ogłoszono, że kariera Hitlera jest skończona

Strona główna » Międzywojnie » Czy można się bardziej pomylić? W 1932 roku ogłoszono, że kariera Hitlera jest skończona

To była prognoza zupełnie na serio. Autor miał twarde dowody i był w pełni przekonany o swojej racji. A proroctwo wydrukował w jednej z najpopularniejszych gazet w Polsce.

„Dobry Wieczór! i Kurier Czerwony” należał do najbardziej poczytnych stołecznych dzienników. Była to jedna z kilku gazet drukowanych przez niezwykle wpływowy koncern „Dom Prasy”. Łącznie tytuły firmy rozchodziły się w 1932 roku w nawet 100 000 egzemplarzy dziennie. „Kurier Czerwony” miał wśród nich tak wiele znaczenie, że cały koncern potocznie określano mianem „koncernu prasy czerwonej”.


Reklama


Była to gazeta adresowana do ludzi pragnących sensacji, słabo wykształconych, niezbyt majętnych. Teksty drukowano krótkie, dosadne i kategoryczne. Autorzy nie przebierali w słowach. I nie bali się wygłaszać co najmniej kontrowersyjnych sądów… za które nikt ich potem nie pociągał do odpowiedzialności.

Bankructwo i fala samobójstw

Redakcja przeszła samą siebie 6 października 1932 roku. Na drugiej stronie dziennika krzyczał nagłówek „HITLER SIĘ KOŃCZY”. Pod nim zaś intrygujący podtytuł: „Samobójstwa wielbicieli swastyki”.

Karta wyborcza z niemieckich wyborów parlamentarnych w 1932 roku. Hitler wcale się w nich nie skończył.

Niepodpisany nazwiskiem ani nawet inicjałem autor donosił, ponoć prosto z Berlina:

Obecny okres przedwyborczy w Niemczech zdaje się wskazywać, że wybory będą początkiem końca Hitlera i jego partii. Propaganda wyborcza tej partii zawodzi na całej linii. Na wiece hitlerowskie, jak np. w Karpen, stawiło się wczoraj dosłownie 10 osób.

<strong>Przeczytaj też:</strong> Szef polskiej policji spotkał się z Hitlerem. Jakie odniósł wrażenie?

Zapewnienia o lawinowym spadku popularności NSDAP to nie wszystko. Korespondent przekonywał, że skrajnie prawicowa formacja weszła już w fazę konania:

Szczególnie dotkliwym ciosem dla Hitlera jest ucieczka z jego szeregów wybitniejszych przemysłowców i finansistów. W kasie partyjnej pustki. Charakterystycznym objawem są także liczne samobójstwa wśród zwolenników Hitlera. Ostatnio pozbawił się życia jeden z najgorętszych jego wielbicieli – płk. Foerster.


Reklama


Trudno dzisiaj odgadnąć o jakim to pułkowniku pisał dziennikarz. W każdym razie jego śmierć wcale nie stanowiła początku końca. Wprost przeciwnie. W lipcu 1932 roku NSDAP zdobyła 37% głosów w wyborach parlamentarnych i stała się najsilniejszą partią w Reichstagu.

Dowiedz się też dlaczego posłowie z całej Polski przyjechali w niewłaściwym dniu na posiedzenie sejmu. Wtedy też winna była prasa.

Bibliografia

  • Hitler się kończy, „Dobry Wieczór! i Kurjer Czerwony”, nr 230 (6 października), 1932.
  • Władyka Wiesław, Krew na pierwszej stronie. Sensacyjne dzienniki Drugiej Rzeczypospolitej, Czytelnik 1982.

Ilustracja tytułowa: Adolf Hitler, Ernst Hanfstaengl i Hermann Göring na fotografii z 1932 roku.

Autor
Kamil Janicki
Dołącz do dyskusji

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka to Życie w chłopskiej chacie (2024). Strona autora: KamilJanicki.pl.

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.