Wiara w Boga. Obrona dzieci, kobiet i starców oraz walka za ojczyznę do ostatniego tchu. To tylko najbardziej oczywiste z oficjalnych przykazań obowiązujący polskich żołnierzy w II Rzeczpospolitej. Jakie były te mniej oczekiwane?
W międzywojennej Polsce wojsko odgrywało niezwykle istotną rolę. Odrodzone po 123 latach niewoli państwo sąsiadowało z dwoma wrogo nastawionymi mocarstwami.
Reklama
Nie powinno zatem dziwić, że na obronność przeznaczano ogromne sumy. Było to rocznie nawet ponad 35% wydatków budżetowych. Pod bronią w czasie pokoju pozostawało zaś stale od 280 do 330 tysięcy żołnierzy i oficerów.
Armia była prawdziwym oczkiem w głowie sanacyjnych władz. Od żołnierzy wymagano rzecz jasna przestrzegania restrykcyjnych zasad (często absurdalnych, jak pisałem w TYM tekście). Poza regulaminami wojskowymi obowiązywał ich również swoisty dekalog.
Dekalog żołnierza Wojska Polskiego
Jak dokładnie wyglądał możemy się przekonać sięgając po przeznaczony dla poborowych Kalendarzyk Żołnierza K.O.P na rok 1939. Zapisano tam 10 przykazań żołnierza przedwojennego Wojska Polskiego. Oto zasady, jakie wbijano do głowy przedwojennym rekrutom:
<strong>Przeczytaj też:</strong> 12 przykazań powstańca warszawskiego. Co zawierał oficjalny „dekalog” wydany przez Armię Krajową?1. Żołnierz polski wierzy w Boga, wiedząc, że jego przodkowie zawsze z Bogiem na ustach szli w bój za świętą sprawę.
2. Żołnierz polski zna historię swojej Ojczyzny i bierze wzór z bohaterskich czynów i zasług ojców swoich.
3. Żołnierz polski zna i kocha swój kraj.
4. Żołnierz polski ceni nade wszystko honor oddziału i żołnierską cześć; jest szczery, otwarty, śmiały i brzydzi się kłamstwem.
5. Żołnierz polski czci swego Wodza i wierzy, że On poprowadzi go do zwycięstwa.
Reklama
6. Żołnierz polski swoją dziarską postawa, pogodnym usposobieniem i życzliwością w stosunku do ludności zjednywa sobie powszechną miłość w narodzie.
7. Żołnierz polski zna i szanuje swoją broń i sprzęt, a na wojnie dąży jedynie i bezustannie do zwycięstwa.
8. Żołnierz polski jest opiekunem kobiety, dziecka i starca, stawiając zawsze w ich obronie.
9. Żołnierz polski bawi się godziwie i bez szkody dla zdrowia.
10. Żołnierz polski walczy w obronie Ojczyzny do ostatniego tchu i gotów jest zawsze dać za nią swe życie.
Reklama
Męstwo i ofiarność, z jakimi polski żołnierz walczył z niemieckim najeźdźcą we wrześniu 1939 roku pokazują, że nie były to tylko puste frazesy.
Bibliografia
- Kalendarzyk Żołnierza K.O.P. na rok 1939, Warszawa 1939.
Ilustracja tytułowa: Żołnierze 68 pułku piechoty wracają z manewrów (domena publiczna).