Mąż wolał, żeby siedziała cicho. Zapomniane dokonania Aleksandry Piłsudskiej

Strona główna » Polecane » Mąż wolał, żeby siedziała cicho. Zapomniane dokonania Aleksandry Piłsudskiej

Do historii przeszła jako towarzyszka życia, a następnie żona Józefa Piłsudskiego. Powtarza się o niej niestworzone plotki. I spycha na margines jej olbrzymie zasługi.

Aleksandra – wtedy jeszcze nie Piłsudska tylko Szczerbińska – nie potrzebowała Ziuka, by bić się o wolność. W działalność niepodległościową zaangażowała się zaraz po studiach, odbywanych w Warszawie w pierwszych latach XX wieku. Tak wychowała ją babcia – uczestniczka powstania styczniowego, która „niebezpieczeństwu śmiała się w twarz”.


Reklama


Towarzyszka „Ola”, jak nazywano ją w kręgach działającej nielegalnie Polskiej Partii Socjalistycznej, szmuglowała broń i materiały wybuchowe, nadzorowała arsenały zawierające uzbrojenie przeznaczone dla tysięcy bojowników, a w 1908 roku odegrała kluczową rolę w brawurowej akcji pod Bezdanami.

Kobieca strona akcji pod Bezdanami

Na leśnej stacyjce na wschód od Wilna bojówka PPS-u napadła na pociąg wiozący olbrzymią sumę pieniędzy do banku w Petersburgu. Udało się uwieźć olbrzymi łup: 300 000 rubli w czasach, gdy szeregowy urzędnik zarabiał niewiele ponad 300 rubli rocznie.

Pracowała niemal bez wytchnienia, a do tego musiała pełnić służbę z dala od wroga, frontu i wszelkiej akcji.

W samej akcji wzięli udział mężczyźni, ale to panie – zwłaszcza zaś Aleksandra – wywiozły i przerzuciły przez granicę zawrotną zdobycz. Potem za te pieniądze formowano Związek Walki Czynnej, związki strzeleckie… Bez Oli nic z tego nie byłoby możliwe.

Po sukcesie wcale nie zwolniła. Organizowała szkolenia dla młodszych bojowników i bojowniczek, walczyła o przyznanie kobietom miejsca w ruchu strzeleckim. Gdy zaś wybuchła wojna, mianowano ją komendantką wywiadu kobiecego.

Aleksandra Szczerbińska na fotografii z młodości.
Aleksandra Szczerbińska na fotografii z młodości.

Jedyna taka służba. Kobiecy oddział wywiadowczy w 1914 roku

Sam Piłsudski przyznawała, że kierowany przez Szczerbińską oddział był jednym z jego największych atutów. Dzięki wywiadowczyniom Komendant znał posunięcia wroga i rozlokowanie jego sił. Zakonspirowane żołnierki pozwalały mu też nawiązywać kontakt z miastami położonymi po drugiej stronie frontu.

Koledzy wspominali Olę jako niezawodną bojowniczkę, odznaczającą się zimną krwią i hartem ducha. Podkomendne darzyły ją niezachwianym szacunkiem, a jej rozkazy przyjmowały na baczność i bez szemrania. Pamiętano też troskę, z jaką Aleksandra dbała o kwatery dla żołnierek i stanowczość, z jaką walczyła o to, by się nie przepracowywały i nie podejmowały zbędnego ryzyka.


Reklama


Przesiadywała po nocach, odcyfrowując dostarczane pisma i pełniła cały szereg niewdzięcznych, administracyjnych funkcji. Jedna z żołnierek podkreślała, że ze wszystkich wywiadowczyń właśnie szefowej było „najciężej”. Pracowała niemal bez wytchnienia, a do tego musiała pełnić służbę z dala od wroga, frontu i wszelkiej akcji.

Tej ostatniej wcale jej jednak nie zabrakło: gdy oddział wywiadowczy zlikwidowano, Aleksandra zaangażowała się w pracę w Polskiej Organizacji Wojskowej. I za nią właśnie została aresztowana i zesłana do obozu w Szczypiornie, gdzie Niemcy trzymali ją w warunkach urągających wszelkiej godności.

Przeczytaj też o tym, jak NAPRAWDĘ wyglądał pobyt Józefa Piłsudskiego na Syberii.

Bibliografia

Artykuł przygotowałem pracując nad książką Niepokorne damy. Kobiety, które wywalczyły niepodległą Polskę (Kraków 2018). Do kupienia na przykład w Empiku.

Autor
Kamil Janicki
Dołącz do dyskusji

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka to Życie w chłopskiej chacie (2024). Strona autora: KamilJanicki.pl.

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.