Strona główna » Encyklopedia » August II Mocny (1670-1733). Król Polski i elektor saski

August II Mocny (1670-1733). Król Polski i elektor saski

August II Mocny, August II Sas (12 maja 1670, zm. 1/2 lutego 1733) – elektor saski od roku 1694, król Polski i wielki książę litewski od roku 1697, przedstawiciel niemieckiej dynastii Wettynów. Zasiadł na warszawskim tronie dzięki przekupstwu i ingerencji Rosji, mimo że większość szlachty opowiadała się za kandydatem francuskim.

August II Mocny był zwolennikiem władzy absolutnej, niemożliwej do wprowadzenia nad Wisłą. Wciągnął Rzeczpospolitą w niszczycielską wielką wojnę północną. Zdetronizowany w 1704 roku, w 1706 roku zrzekł się polskiej korony, na skutek szwedzkiego najazdu na Saksonię. Na jego miejsce Szwedzi wysunęli Stanisława Leszczyńskiego. August II Mocny powrócił do władzy w 1709 roku, dzięki protekcji rosyjskiej. Od 1715 do 1717 roku zmagał się z zawiązaną przez szlachtę konfederacją tarnogrodzką.


Reklama


Rządy Augusta II Mocnego przyniosły jego ojczystej Saksonii okres rozkwitu i wzrostu politycznego znaczenia. Dla Polski oznaczały jednak kolejną katastrofę w każdej dziedzinie, o skali bliskiej potopowi szwedzkiemu z połowy XVII stulecia.

Książki o Auguście II Mocnym

Popularnonaukową biografię króla napisał Jacek Staszewski (August II Mocny, Ossolineum 1998).

Nasze artykuły o Auguście II Mocnym


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.