Strona główna » Encyklopedia » August II Mocny (1670-1733). Król Polski i elektor saski

August II Mocny (1670-1733). Król Polski i elektor saski

August II Mocny, August II Sas (12 maja 1670, zm. 1/2 lutego 1733) – elektor saski od roku 1694, król Polski i wielki książę litewski od roku 1697, przedstawiciel niemieckiej dynastii Wettynów. Zasiadł na warszawskim tronie dzięki przekupstwu i ingerencji Rosji, mimo że większość szlachty opowiadała się za kandydatem francuskim.

August II Mocny był zwolennikiem władzy absolutnej, niemożliwej do wprowadzenia nad Wisłą. Wciągnął Rzeczpospolitą w niszczycielską wielką wojnę północną. Zdetronizowany w 1704 roku, w 1706 roku zrzekł się polskiej korony, na skutek szwedzkiego najazdu na Saksonię. Na jego miejsce Szwedzi wysunęli Stanisława Leszczyńskiego. August II Mocny powrócił do władzy w 1709 roku, dzięki protekcji rosyjskiej. Od 1715 do 1717 roku zmagał się z zawiązaną przez szlachtę konfederacją tarnogrodzką.


Reklama


Rządy Augusta II Mocnego przyniosły jego ojczystej Saksonii okres rozkwitu i wzrostu politycznego znaczenia. Dla Polski oznaczały jednak kolejną katastrofę w każdej dziedzinie, o skali bliskiej potopowi szwedzkiemu z połowy XVII stulecia.

Książki o Auguście II Mocnym

Popularnonaukową biografię króla napisał Jacek Staszewski (August II Mocny, Ossolineum 1998).

Nasze artykuły o Auguście II Mocnym


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka toŚredniowiecze w liczbach (2024).

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.