Henryk Sienkiewicz (ur. 5 maja 1846, zm. 15 listopada 1916) – publicysta i redaktor prasy warszawskiej (pseudonim „Litwos”), a zwłaszcza powieściopisarz.
Autor sławnej Trylogii, publikowanej pierwotnie na łamach „Słowa” jako powieść w odcinkach (lata 1884-1888). Następnie wydał między innymi Quo Vadis (1896), Krzyżaków (1900) i W Pustyni i w puszczy (1911). W 1905 roku otrzymał nagrodę Nobla w uznaniu całokształtu twórczości.
Reklama
W poglądach politycznych zbliżony do narodowej demokracji, choć ostro krytykowany przez jej działaczy bezpośrednio przed śmiercią. W „darze od narodu” otrzymał pałac w Oblęgorku, przysparzający mu stałych zmartwień.
Po wybuchu pierwszej wojny światowej osiadł w Szwajcarii. Zmarł w Vevey pod Lozanną w 1916 roku.
Ciekawostki o Henryku Sienkiewiczu
- Życie rodzinne wybitnego pisarza nie było usłane różami. Druga żona, Maria z Romanowskich, porzuciła go już w sześć tygodni po ślubie.
- Jedna z najsłynniejszych scen z Krzyżaków – w której Danusia w ostatniej chwili ratuje życie skazanemu na śmierć Zbyszkowi, krzycząc „Mój ci jest, mój ci jest” – mogła wydarzyć się naprawdę. Taki obyczaj prawny rzeczywiście funkcjonował w dawnej Polsce.