Strona główna » Encyklopedia » Henryk Sienkiewicz (1846-1916). Wybitny polski pisarz, noblista

Henryk Sienkiewicz (1846-1916). Wybitny polski pisarz, noblista

Po porzuceniu przez żonę Henryk Sienkiewicz zamieszkał samotnie w Rzymie (domena publiczna).

Henryk Sienkiewicz (ur. 5 maja 1846, zm. 15 listopada 1916) – publicysta i redaktor prasy warszawskiej (pseudonim „Litwos”), a zwłaszcza powieściopisarz.

Autor sławnej Trylogii, publikowanej pierwotnie na łamach „Słowa” jako powieść w odcinkach (lata 1884-1888). Następnie wydał między innymi Quo Vadis (1896), Krzyżaków (1900) i W Pustyni i w puszczy (1911). W 1905 roku otrzymał nagrodę Nobla w uznaniu całokształtu twórczości.


Reklama


W poglądach politycznych zbliżony do narodowej demokracji, choć ostro krytykowany przez jej działaczy bezpośrednio przed śmiercią. W „darze od narodu” otrzymał pałac w Oblęgorku, przysparzający mu stałych zmartwień.

Po wybuchu pierwszej wojny światowej osiadł w Szwajcarii. Zmarł w Vevey pod Lozanną w 1916 roku.

Ciekawostki o Henryku Sienkiewiczu

Nasze artykuły o Henryku Sienkiewiczu


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka toŚredniowiecze w liczbach (2024).

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.