Kobieta na przedwojennej pocztówce

Jak uniknąć rozczarowania w małżeństwie? Autentyczne porady dla kobiet sprzed stulecia

Strona główna » Międzywojnie » Jak uniknąć rozczarowania w małżeństwie? Autentyczne porady dla kobiet sprzed stulecia

J.A. Boswer, autor poradnika Jak uniknąć zdrady i rozczarowania w małżeństwie, wydanego we Lwowie w 1936 roku, twierdził, że nieszczęściu należy zapobiegać. Na kartach swojej krótkiej książeczki przedstawił te „charaktery męskie”, od których wszystkie kobiety powinny trzymać się z daleka. Z kim konkretnie należało unikać kontaktów, związków a już szczególnie małżeństwa?

1. Półgłówki

O „ludziach, których poziom umysłowy jest niski” J.A. Boswer pisał krótko, że „doprawdy trzeba wielkiego poświęcenia ze strony żony, by nieco ich utemperować i przystosować do możliwego współżycia”.


Reklama


Lepiej było rzecz jasna spostrzec ograniczenia z wyprzedzeniem i nie stawać z półgłówkiem przed ołtarzem.

2. Erotomani

„Mężczyzna, który w młodości żył rozwiąźle” nie dawał zdaniem Boswera szans na zgodne i ustatkowane relacje. Zawsze bowiem źle się czuł „obcując tylko z jedną kobietą”.

Pijak na obrazie Jana Gotarda.
Pijak na obrazie Jana Gotarda. Pan Boswer na pewno nie uznałby go za dobrego kandydata na męża….

Za młodu typowy erotoman przywykał, że „może liczyć na względy kobiet łatwych do zdobycia” i że w ich towarzystwie wolno mu sobie pozwalać na „perwersję i pewne anormalności”. Warunek monogamii stanowił szok.

„Co dzień to samo, żadnych zmian, mężczyzna musi się maskować, ukrywać swoją chuć i być lepszym, aniżeli jest w rzeczywistości” – charakteryzował erotomańskie bolączki autor poradnika.


Reklama


W jego przekonaniu skutkiem były zdrady, a często też akty brutalności i oziębłość małżeńska, bo przecież „popęd płciowy musi być zaspokajany w takiej mierze, by obie strony były jednakowo zadowolone. Tak mężczyzna, jak i kobieta”.

3. Materialiści

Boswer stanowczo ostrzegał przed dusigroszami, którzy nie myślą o niczym innym, jak tylko o pieniądzach. Człowiek taki „chciałby w swojej żonie widzieć jak najtańszą służącą, uważa, że wszystko zbyt drogo kosztuje, a oszczędność jego jest posunięta do sknerstwa”.

O tym, jak wyglądał młodzieńczy flirt i jak zdobywano miłość przed stuleciem przeczytacie w nowej powieści Niny Majewskiej-Brown, osadzonej w realiach Wielkopolski z okresu walk o niepodległość. Książkę Florentyna i Konstanty. Zakładnicy wolności kupicie w księgarni wydawcy.

Życie z materialistami było według autora „ciężkie i nieznośne”. Zwłaszcza, że ci z natury skąpili nie tylko grosza, ale i wszystkie innego. Skąpiec nawet „żony nie stara się zadowolić”, bo i w sypialni „myśli egoistycznie”.

4. Alkoholicy i sadyści

W broszurze Jak uniknąć zdrady i rozczarowania w małżeństwie sporo uwagi poświęcono alkoholizmowi, za sprawą którego małżeństwa „rozlatywały się z wielkim trzaskiem”. Autor, w innych punktach całkiem postępowy, miał jednak na sprawę pijaństwa bardzo osobliwe, przynajmniej z dzisiejszej perspektywy, poglądy.

Kobieta na przedwojennej pocztówce
Kobieta na przedwojennej pocztówce.

Uważał, że kobieta może skutecznie odciągnąć męża od wódki o ile „odpowiada mu płciowo”. Tylko w przypadku „doskonałego doboru płciowego” miała bowiem wpływ na mężczyznę tak potężny, by oddziaływać dodatnio na jego nałogi.

Także sadyzm wielu pijaków Boswer komentował w podobny sposób. Wypowiadał się krytycznie o mężczyznach, którzy sięgają po alkohol tylko po to „by móc wyładować swoją chuć” w brutalny sposób. Twierdził jednak, że u podstaw problemu leży „zły dobór płciowy”. Bo „żona normalna” nie powinna wybierać sobie „męża agresywnego o nieokiełznanym temperamencie”.

Poznaj też najbardziej nieprzyzwoite i wyuzdane przedwojenne dowcipy.


Reklama


***

O tym, jak wyglądał młodzieńczy flirt i jak zdobywano miłość przed stuleciem przeczytacie w nowej powieści Niny Majewskiej-Brown, osadzonej w realiach Wielkopolski z okresu walk o niepodległość. Książkę Florentyna i Konstanty. Zakładnicy wolności kupicie w księgarni wydawcy.

Bibliografia

  • J.A. Boswer, Jak uniknąć zdrady i rozczarowania w małżeństwie, Lwów 1936.

Fascynująca saga rodzinna osadzona w latach walk o niepodległość Polski

Autor
Kamil Janicki
1 komentarz

 

Dołącz do dyskusji

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.