Partyjskie dzieła sztuki: posąg możnowładcy i relief z II wieku n.e.

Królestwo Partów. Tajemnicze mocarstwo epoki starożytnej i groźny sąsiad starożytnego Rzymu

Strona główna » Starożytność » Królestwo Partów. Tajemnicze mocarstwo epoki starożytnej i groźny sąsiad starożytnego Rzymu

Państwo Arsacydów, nazywane też królestwem Partów, przez stulecia stanowiło jedną z największych potęg starożytnego świata. Opływało w bogactwa, skutecznie opierało się ekspansji Rzymu, było łącznikiem między Wschodem i Zachodem. Jak osiągnęło swoją mocarstwową pozycję i dlaczego dzisiaj tak niewiele o nim wiadomo?

Ogromne obszary, rozciągające się od Iranu, przez Mezopotamię, po Bliski Wschód znajdowały się od schyłku IV wieku p.n.e. pod władzą najeźdźców. Ród Seleukosa, jednego z generałów Aleksandra Macedońskiego, kontrolował w efekcie najpotężniejsze, a przynajmniej najrozleglejsze mocarstwo regionu.


Reklama


Imperium Seleucydów. Pod władzą najeźdźców

Jak podkreślał irański historyk i lingwista Ehsan Yarshater, Seleucydzi nie tylko byli obcą dynastią, ale też na tej obcości opierali swoją ideologię polityczną.

Zawsze w pierwszej kolejności wspierali greckich kolonistów, zaszczepiali na wschodzie hellenistyczne wzorce, narzucali poddanym własne normy i przekonania. Postępowali – w mniejszym lub większym stopniu – jak okupanci.

Królestwo Partów u szczytu rozwoju terytorialnego, w roku 94 p.n.e. (ryc. Ro4444, lic. CC-BY-SA 3,0).
Królestwo Partów u szczytu rozwoju terytorialnego, w roku 94 p.n.e. (ryc. Ro4444, lic. CC-BY-SA 3,0).

Okres świetności ich państwa nie okazał się jednak długi. Gdy na początku II wieku p.n.e., między innymi na skutek nieudanych konfrontacji z Rzymem, imperium Seleucydów pogrążyło się w kryzysie, jego słabość wykorzystała nowa siła, tym razem czerpiąca z lokalnych tradycji.

Niepodległa Partia i zagadkowe początki dynastii Arsycydów

Niespodziewany konkurent Seleucydów wyrósł na obszarze Partii – w krainie położonej na południowy wschód od Morza Kaspijskiego, a więc na obszarze dzisiejszego północno-wschodniego Iranu i po części Turkmenistanu.


Reklama


Partia stanowiła część imperium Seleucydów, jednak jej satrapa, a więc lokalny zarządca, Andragoras w 245 roku p.n.e. zbuntował się przeciwko metropolii i ogłosił się niezależnym królem.

Nie zdążył nacieszyć się samodzielną władzą, bo na jego włości, teraz pozbawione wsparcia dawnych hegemonów, spadła inwazja Parnów, grupy napływającej z zewnątrz, prawdopodobnie z Azji Środkowej.

Na niebezpiecznej granicy między Rzymem a Królestwem Partów rozgrywa się fabuła powieści Simona Scarrowa pt. Zdrajcy Rzymu. To kolejny tom bestsellerowej serii Orły imperium.

Na czele Parnów stał wódz imieniem Arsakes. Historycy domyślają się, że mógł mieć on pochodzenie scytyjskie lub baktryjskie. W każdym razie zdołał pokonać i zabić Andragorasa, zawładnąć Partią i założyć własną dynastię, od jego imienia określaną rodem Arsacydów.

Narodziny potęgi królestwa Partów

Przez długi czas Partia stanowiła tylko pomniejszą siłę w regionie. W sto lat po powstaniu dynastii Arsacydów jej wybitny przedstawiciel, Mitrydates I, zdołał jednak wykorzystać słabość sąsiadów do podjęcia serii wielkich podbojów.

Najpierw zajął między innymi Baktrię, następnie – około 148 roku p.n.e. – kontrolowaną przez Seleucydów Medię, wreszcie zaś, niespełna dekadę później, Mezopotamię, wraz ze stolicą dawnych zwierzchników Partii, Seleucją.

Arsacydzi, w przeciwieństwie do Seleucydów, uważali się za spadkobierców tradycyjnych władców Persji. Promowali wizję stanowiącą, że rządzą z woli boskiej, a nie za sprawą podbojów. Świadomie czerpali też z lokalnych wzorców – tak w polityce, sztuce, jak i codziennych obyczajach. Tytułowali się poza tym, na wzór niegdysiejszych panów Persji, „królami królów”.


Reklama


Nowa potęga w regionie

Mocarstwo osiągnęło największy zasięg terytorialny około 94 roku p.n.e. Rozciągało się wówczas od pograniczy dzisiejszego Afganistanu i Pakistanu po północno-wschodnią Turcję.

Arsacydzi nigdy nie sprawowali władzy tak silnej i scentralizowanej, co dawni „królowie królów”, Achemenidzi. Nie mieli nawet stałej, regularnej armii, a poszczególne prowincje ich ogromnego państwa cieszyły się daleko posuniętą niezależnością.

Partyjskie dzieła sztuki: posąg możnowładcy i relief z II wieku n.e.
Partyjskie dzieła sztuki: posąg możnowładcy i relief z II wieku n.e. (fot. Arashk rp2, PHGCOM/lic. CC-BY-SA 4,0).

Mimo to – a po części pewnie właśnie dlatego – królestwo Partów urosło do rangi jednego z najważniejszych organizmów politycznych w ówczesnym świecie. Jak wyjaśnia Charles F.W. Higham na kartach Encyclopedia of Ancient Asian Civilizations „Partia bogaciła się dzięki kontrolowaniu jedwabnego szlaku, prowadzącego z Chin do Rzymu”.

Królestwo Partii utrzymywało swoją pozycję aż do III wieku n.e. W międzyczasie Arsacydzi skutecznie opierali się ekspansji starożytnego Rzymu, a niekiedy odnosili nawet świetne sukcesy w walkach z legionami. Chociażby w 53 roku p.n.e. rozbili siły sławnego Marka Licyniusza Krassusa, a w latach 40–39 p.n.e. tymczasowo zajęli cały Lewant.


Reklama


Tajemnicza potęga. Dlatego o królestwie Partów wiadomo tak niewiele?

Mocarstwo istniało przez stulecia i wywierało ogromny wpływ na sytuację regionu. O jego historii, zwłaszcza wewnętrznej, wiadomo jednak dzisiaj znacznie mniej niż o dziejach Achemenidów, Seleucydów czy też panujących później, u zarania średniowiecza, Sasanidów.

Winny jest brak źródeł pisanych. Partowie nie pozostawili po sobie niemal żadnych własnych materiałów, kronik, roczników. W efekcie ich historię da się śledzić głównie w oparciu o tendencyjne, zdawkowe, a często też przekłamane źródła obcych autorów: greckich, rzymskich czy też chińskich.

Kolejny tom bestsellerowej serii powieści osadzonych w starożytnym Rzymie

Na niebezpiecznej granicy między Rzymem a Królestwem Partów rozgrywa się fabuła powieści Simona Scarrowa pt. Zdrajcy Rzymu. To kolejny tom bestsellerowej serii Orły imperium. Książka ukazała się nakładem Książnicy w 2023 roku.

Bibliografia

  • Higham C.F.W., Encyclopedia of Ancient Asian Civilizations, Facts on File 2004.
  • Schippmann K., Arsacid II. The Arsacid dynasty [w:] Encyclopaedia Iranica, t. 2, Routledge 1987.
  • The Cambridge History of Iran, t. 3, cz. 2: The Seleucid, Parthian and Sasanian Periods, red. E. Yarshater, Cambridge University Press 1983.

WIDEO: Ostatni cesarz starożytnego Rzymu

Autor
Kamil Janicki

Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.