Strona główna » Encyklopedia » Przemysł II (1257-1296). Pierwszy król Polski od czasu rozbicia dzielnicowego

Przemysł II (1257-1296). Pierwszy król Polski od czasu rozbicia dzielnicowego

Przemysł II broniący się przed atakiem. XIX-wieczna grafika

Przemysł II (ur. 14 października 1257, zm. 8 lutego 1296) – książę wielkopolski, od 1273 roku rządzący prowincją poznańską, od 1279 całą Wielkopolską, przejściowo też ziemią krakowską (1290) i Pomorzem Gdańskim. Członek dynastii Piastów.

W 1295 roku koronował się na króla Polski, jako pierwszy władca od czasów Bolesława Śmiałego. Kontrolował jednak tylko niewielką część państwa, w nauce panuje więc pogląd, że był raczej królem Polski tylko w węższym rozumieniu, odnoszącym się do Polonia Maior – Wielkopolski.


Reklama


Zginął zamordowany już w siedem miesięcy po przyjęciu korony. Za zamachem na życie Przemysła II stali konkurujący z nim Brandenburczycy. W mord zamieszana była prawdopodobnie także ostatnia małżonka monarchy, córka margrabiego Brandenburgii Małgorzata. Do dziedzictwa po królu aspirował Władysław Łokietek.

Książki o królu Przemyśle II

Naukowe biografie monarchy wydali Aleksander Świeżawski (Przemysł. Król Polski, DiG 2006) oraz Bronisław Nowacki (Przemysł II. Odnowiciel korony polskiej, najnowsze wydanie – Avalon 2007).

Nasze artykuły o królu Przemyśle II


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka to Życie w chłopskiej chacie (2024). Strona autora: KamilJanicki.pl.

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.