Strona główna » Encyklopedia » Wacław II (1271-1305). Król Polski z czeskiej dynastii

Wacław II (1271-1305). Król Polski z czeskiej dynastii

Wacław II na miniaturze z tzw. Kodeksu Manesse.

Wacław II (ur. 1271, zm. 25 czerwca 1305) – król Czech oraz Polski z dynastii Przemyślidów, uważany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli tego rodu. Na tronie czeskim zasiadł jako siedmiolatek w roku 1278.

Od końca lat 80. XIII stulecia prowadził politykę podporządkowywania ziem polskich. W 1291 roku został księciem krakowskim. Stopniowo zawładnął terytoriami od Tatr po Bałtyk – jako pierwszy monarcha od czasów Bolesława Krzywoustego. W 1300 roku został koronowany w Gnieźnie na króla Polski.


Reklama


Zapamiętany z powodu wieloletniej rywalizacji z Piastem kujawskim Władysławem Łokietkiem, którego zmusił do ucieczki z Polski. Wacław II bez powodzenia walczył także o tron węgierski. Jego mocarstwowa polityka doprowadziła do konfliktu z papieżem oraz Habsburgami. Zmarł młodo, w roku 1305, prawdopodobnie na gruźlicę.

Tron polski miał przejąć po nim syn, Wacław III. Chłopak został jednak zamordowany jeszcze zanim dotarł nad Wisłę.

Wacław II na ilustracji z XIX-wiecznego pocztu królów Polski.

Książki o Wacławie II

O zasługach Wacława II dla Polski pisze Michael Morys-Twarowski w jednym z rozdziałów książki Chwile przełomu. 25 wydarzeń, które zmieniły dzieje Polski (Bellona 2021). Rywalizację Przemyślidy z Władysławem Łokietkiem przedstawił natomiast Kamil Janicki w książce Damy polskiego imperium (Znak 2017).

Nasze artykuły o Wacławie II


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.