Strona główna » Encyklopedia » Władysław Łokietek (1260-1333). Król, który zjednoczył Polskę

Władysław Łokietek (1260-1333). Król, który zjednoczył Polskę

Władysław Łokietek (ur. 1260, zm. 2 marca 1333) – książę z dynastii Piastów, król Polski w latach 1320–1333, symbolicznie uznawany za zjednoczyciela państwa po okresie rozbicia dzielnicowego.

Pochodził z kujawskiej linii rodu. W 1275 roku wspólnie z bratem Kazimierzem objął rządy w niewielkim księstwie brzeskim. Od 1288 roku konkurował o tron krakowski i Małopolskę najpierw z Henrykiem Probusem, a następnie królem Czech Wacławem II. W 1296 roku, na mocy wcześniejszego układu o dziedziczeniu, zajął część Wielkopolski, dotąd rządzonej przez Przemysła II.


Reklama


W 1299 roku pod przymusem złożył hołd lenny Wacławowi II, ale nie dochował mu wierności i w 1300 roku został siłą usunięty z kraju. Wbrew legendom, kolejne lata spędził nie w ojcowskiej grocie, ale na emigracji.

W 1304 roku powrócił z Węgier i ponownie podjął walkę o władzę. Do 1306 roku utwierdził się w Małopolsce, na Kujawach i Pomorzu, choć te ostatnie wkrótce utracił na skutek krzyżackiego oszustwa. W latach 1313-1314 państwo Łokietka powiększyło się jeszcze o Wielkopolskę. 20 stycznia 1320 roku władca koronował się na króla Polski, zaogniając spór z Pragą.

Wladyslaw Łokietek na pocztowce z pierwszej polowy XX wieku.

Od 1329 roku Władysław Łokietek prowadził ciężkie wojny z Krzyżkami i Czechami, na skutek których utracił Kujawy. Zmarł prawdopodobnie na skutek wylewu.

Ciekawostki o Władysławie Łokietku


Reklama


Książki o Władysławie Łokietku

Klasyczną biografię króla napisał Edmund Długopolski (Władysław Łokietek na tle swoich czasów, najnowsze wydanie 2009). O życiu władcy, jego rodzinie i małżeństwie szeroko pisze Kamil Janicki w książce Damy polskiego imperium (Znak 2017).

Nasze artykuły o Władysławie Łokietku


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.