Strona główna » Encyklopedia » Władysław Łokietek (1260-1333). Król, który zjednoczył Polskę

Władysław Łokietek (1260-1333). Król, który zjednoczył Polskę

Władysław Łokietek (ur. 1260, zm. 2 marca 1333) – książę z dynastii Piastów, król Polski w latach 1320–1333, symbolicznie uznawany za zjednoczyciela państwa po okresie rozbicia dzielnicowego.

Pochodził z kujawskiej linii rodu. W 1275 roku wspólnie z bratem Kazimierzem objął rządy w niewielkim księstwie brzeskim. Od 1288 roku konkurował o tron krakowski i Małopolskę najpierw z Henrykiem Probusem, a następnie królem Czech Wacławem II. W 1296 roku, na mocy wcześniejszego układu o dziedziczeniu, zajął część Wielkopolski, dotąd rządzonej przez Przemysła II.


Reklama


W 1299 roku pod przymusem złożył hołd lenny Wacławowi II, ale nie dochował mu wierności i w 1300 roku został siłą usunięty z kraju. Wbrew legendom, kolejne lata spędził nie w ojcowskiej grocie, ale na emigracji.

W 1304 roku powrócił z Węgier i ponownie podjął walkę o władzę. Do 1306 roku utwierdził się w Małopolsce, na Kujawach i Pomorzu, choć te ostatnie wkrótce utracił na skutek krzyżackiego oszustwa. W latach 1313-1314 państwo Łokietka powiększyło się jeszcze o Wielkopolskę. 20 stycznia 1320 roku władca koronował się na króla Polski, zaogniając spór z Pragą.

Wladyslaw Łokietek na pocztowce z pierwszej polowy XX wieku.

Od 1329 roku Władysław Łokietek prowadził ciężkie wojny z Krzyżkami i Czechami, na skutek których utracił Kujawy. Zmarł prawdopodobnie na skutek wylewu.

Ciekawostki o Władysławie Łokietku


Reklama


Książki o Władysławie Łokietku

Klasyczną biografię króla napisał Edmund Długopolski (Władysław Łokietek na tle swoich czasów, najnowsze wydanie 2009). O życiu władcy, jego rodzinie i małżeństwie szeroko pisze Kamil Janicki w książce Damy polskiego imperium (Znak 2017).

Nasze artykuły o Władysławie Łokietku


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka toŚredniowiecze w liczbach (2024).

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.