Strona główna » Encyklopedia » Przemysł II (1257-1296). Pierwszy król Polski od czasu rozbicia dzielnicowego

Przemysł II (1257-1296). Pierwszy król Polski od czasu rozbicia dzielnicowego

Przemysł II broniący się przed atakiem. XIX-wieczna grafika

Przemysł II (ur. 14 października 1257, zm. 8 lutego 1296) – książę wielkopolski, od 1273 roku rządzący prowincją poznańską, od 1279 całą Wielkopolską, przejściowo też ziemią krakowską (1290) i Pomorzem Gdańskim. Członek dynastii Piastów.

W 1295 roku koronował się na króla Polski, jako pierwszy władca od czasów Bolesława Śmiałego. Kontrolował jednak tylko niewielką część państwa, w nauce panuje więc pogląd, że był raczej królem Polski tylko w węższym rozumieniu, odnoszącym się do Polonia Maior – Wielkopolski.


Reklama


Zginął zamordowany już w siedem miesięcy po przyjęciu korony. Za zamachem na życie Przemysła II stali konkurujący z nim Brandenburczycy. W mord zamieszana była prawdopodobnie także ostatnia małżonka monarchy, córka margrabiego Brandenburgii Małgorzata. Do dziedzictwa po królu aspirował Władysław Łokietek.

Książki o królu Przemyśle II

Naukowe biografie monarchy wydali Aleksander Świeżawski (Przemysł. Król Polski, DiG 2006) oraz Bronisław Nowacki (Przemysł II. Odnowiciel korony polskiej, najnowsze wydanie – Avalon 2007).

Nasze artykuły o królu Przemyśle II


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.