Strona główna » Encyklopedia » Jan Olbracht (1459-1501). Wieczny kawaler na tronie

Jan Olbracht (1459-1501). Wieczny kawaler na tronie

Jan Olbracht (ur. 27 grudnia 1459, zm. 17 czerwca 1501) – król Polski z dynastii Jagiellonów (1492-1501), trzeci syn Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki. Początkowo przewidywany na wielkiego księcia litewskiego, wobec śmierci starszego brata Kazimierza zasiadł na polskim tronie.

Za życia ojca brał udział w walkach z Tatarami, bez powodzenia konkurował też o koronę węgierską z najstarszym z rodzeństwa Władysławem II Jagiellończykiem (1490-1492). Za jego panowania po raz pierwszy zebrały się dwie izby polskiego parlamentu – posłowie szlacheccy oraz senat. W 1496 roku Jan Olbracht podjął nieudaną wyprawę na Mołdawię, utrwaloną w powiedzeniu „za króla Olbrachta wyginęła szlachta”.


Reklama


Jan Olbracht nigdy się nie ożenił. Twierdzono, że „namiętnościom i chuciom jako człowiek wojskowy folgował”. Zmarł bezpotomnie w wieku zaledwie 42 lat.

Ciekawostki o Janie Olbrachcie

Książki o Janie Olbrachcie

Klasyczną biografię Jana Olbrachta napisał Fryderyk Papée (Jan Olbracht, Polska Akademia Umiejętności 1936).

Nasze artykuły o Janie Olbrachcie


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.